
Fotó: Székelyhon
Érkeznek a levélcsomagok azokhoz a magyar állampolgársággal is rendelkező erdélyiekhez, akik szerepelnek a választási névjegyzékben. Nagy Zoltán Levente, az Eurotrans Alapítvány elnöke a Krónikának elmondta: a levélszavazatok a konzulátusokon is kitölthetők, és a magyarországi szavazás napján, április 3-án is le lehet adni a borítékot.
2022. március 21., 17:492022. március 21., 17:49
Véghajrájába fordult az április 3-án rendezendő magyar országgyűlési választások folyamata. A magyar állampolgársággal is rendelkező potenciális új erdélyi szavazók regisztrációjának lezárása után a folyamatot segítő Eurotrans Alapítvány valamivel több, mint 280 ezerre becsüli a választási névjegyzékben szereplők számát.
„Ez mintegy tizenöt százalékkal több, mint 2018-ban. A mostani regisztrációs adatok fényében mintegy 160–180 ezer leadott levélszavazatra számítunk. Kérdés, hogy mennyi lesz ebből érvényes, minden erőnkkel azon vagyunk, hogy ezek számát kilencven százalék fölé vigyük” – fogalmazott lapunknak Nagy Zoltán Levente.
Az RMDSZ által működtetett szervezet elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy
„A kitöltött, majd leragasztott szavazólapot, valamint azonosító nyilatkozatot vigye be a kolozsvári vagy csíkszeredai főkonzulátusra, vagy juttassa el az RMDSZ és Eurotrans munkatársaihoz, hogy szavazata biztosan időben célba érjen” – mondta Nagy Zoltán Levente.
Fotó: Biró István
Nyomatékosította: akinek nincs magyarországi lakcíme, csak levélben szavazhat előzetes regisztráció után. Amennyiben a konzulátusra kérte a borítékot, akkor ott átveheti, kitöltheti, és le is adhatja a választás napján is. Ha az otthoni címére kérte, akkor is leadhatja április 3-án a konzulátuson.
Mint az alapítványi elnök elmondta, fontos változás a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest, hogy ki lehet tölteni a levélszavazatot a konzulátusokon, és a szavazás napján, április 3-án is le lehet adni a borítékot.
Az Eurotrans Alapítvány elnöke érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy aki rendelkezik állandó magyarországi lakcímmel, de Erdélyben vagy Bukarestben tartózkodik a választás napján, az április 3-án személyesen szavazhat valamelyik magyar főkonzulátuson, Magyarország bukaresti nagykövetségén vagy valamelyik magyarországi határ menti szavazókör központjában, ahova átjelentkezik.
„Jelen pillanatig közel kétezer választópolgárt vettek nyilvántartásba a külképviseleteken. Remélhetőleg ez a szám nőni fog március 25-éig, akkor jár le az átjelentkezések határideje a Nemzeti Választási Irodánál. Hogy milyen lépéseket kell megtennie az átjelentkezéshez a választópolgárnak, arról részletes tájékoztatás található a Regisztracio.ro oldalon” – mondta Nagy Zoltán Levente.
Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke mutatja az április 3-ai szavazólapokat
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Miután négy évvel ezelőtt viszonylag magas volt azoknak az aránya, akik érvénytelen szavazatot adtak le, helytelenül töltötték ki az adatlapot, azt kérdeztük az alapítvány elnökétől, mire kell figyelni a kitöltéskor. Mint mondta,
„De arra kérünk mindenkit, fokozottan figyeljen az azonosító nyilatkozat kitöltésére, ne felejtse el aláírni. Csak lezárt és sértetlen borítékban levő szavazat érvényes, amennyiben az eredeti boríték sérült, bármilyen más borítékkal helyettesíthető” – hangsúlyozta Nagy Zoltán Levente. Hozzátette ugyanakkor, hogy az azonosító nyilatkozat is cserélhető hiba esetén egy új formanyomtatvánnyal.
„Ha bárkinek segítségre van szüksége, forduljon bizalommal a munkatársainkhoz” – mondta. Ami a levélszavazat postán való küldésének megbízhatóságát illeti, az alapítványi elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy
„Az RMDSZ és az Eurotrans munkatársai segítenek a levélcsomagok összegyűjtésében. Arra kérünk mindenkit, hogy a levélcsomagot juttassák el kollégáinkhoz legkésőbb április 2-ig, s mi időben eljuttatjuk ezeket a főkonzulátusokra vagy a határ menti szavazókörzetekbe” – nyomatékosította Nagy Zoltán Levente. Hozzátette, idén a levélcsomagok kihordása a 2018-ban tapasztaltakkal ellentétben nagyon hatékony volt, amiért külön köszönet illeti a postát.

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok szombattól adhatják le a levélszavazatokat tartalmazó válaszborítékokat a külképviseleteken. Hat külképviseleten hosszabbított nyitvatartás lesz.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!