
Újrakezdődnek az idén tavaszi gazdatüntetések Franciaországban
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
2024. november 18., 19:102024. november 18., 19:10
2024. november 18., 19:142024. november 18., 19:14
Traktorok torlaszoltak el egy autópálya-szakaszt hétfő reggel Párizs közelében. A francia gazdák azért állítottak útblokádot, hogy az Európai Unió és a dél-amerikai országok szabadkereskedelmi megállapodása ellen tiltakozzanak, amelyről a napokban egyeztetnek a G20-csúcstalálkozón, Brazíliában.
A mezőgazdasági gépekkel egész éjjel gyülekeztek a gazdák a francia főváros közelében.
„Elkeserítő, mert múlt télen majdnem két hónapot töltöttünk demonstrációkkal. Meghallgattak minket, ígérgettek nekünk, de semmit sem tettek. Ma azért vagyunk itt, hogy újra mozgósítsunk, majdnem ugyanazokkal a követelésekkel” – mondta egy tüntető gazda.
Közben Rio de Janeiróba egymás után érkeztek meg a világ húsz legnagyobb és leggyorsabban növekvő gazdaságának vezetői, köztük a francia elnök is.
Emmanuel Macron Brazília előtt Argentínába utazott, ahol a dél-amerikai ország államfőjének is leszögezte, hogy a párizsi kormány nem támogatja a megállapodást.
„Nem hiszünk az előszerződésben, ahogyan azt korábban megfogalmazták. Először is, mert nagyon messziről jön. Másodszor, mert nem veszi figyelembe mindazokat a változásokat, amelyeket a saját piacainkon végrehajtottunk. Ez Argentína számára nagyon rossz lenne az újraiparosítás szempontjából, számunkra pedig nagyon rossz lenne a mezőgazdaságunk miatt” – fogalmazott Emmanuel Macron.
A lengyel mezőgazdasági minisztérium pedig komoly fenntartásokat fogalmazott meg az egyezménnyel szemben, amely ugyan járhat bizonyos előnyökkel, például az ipari ágazat és a tengeri szállítás számára, de ártana az agrár- és élelmiszeripar nagy részének.
Az Európai Bizottság a gazdák érdekeinek érvényesítését ígérte, a megállapodást azonban továbbra is támogatják.
Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára a Kossuth Rádióban azt hangsúlyozta, hogy Dél-Amerikában sokkal nagyobb mennyiségben termelnek, alacsonyabb költségek mellett, amivel az európai gazdák nehezen tudják felvenni versenyt. A szakember szerint a Mercosur-országok mezőgazdaságának már most is Európa az egyik legnagyobb felevő piaca, a vámok csökkentésével pedig még több terméket hozhatnak be.
„Hogy igazán megértsük ennek a tömbnek a potenciálját:
Tehát, ha ez a potenciál rászabadul az európai piacra még jobban, mint eddig, azt gondolom, annak nagyon súlyos következményei lesznek” – mondta Cseh Tibor András.
A szakember hozzátette, hogy a legnagyobb földterületeket az Amazonas mentén szerzik a dél-amerikai gazdák. Míg az Európai Unióban tíz százalékkal nőtt az erdős területek nagysága az elmúlt évtizedekben, addig Argentínában és Brazíliában több száz millió hektárt vágtak ki. Most pedig az ott előállított mezőgazdasági termékeknek biztosítanának szabadpiacot, tájékoztat a Hirado.hu hírportál.

A gazdatüntetések sikerének tudható be, hogy több területen is meghátrált az Európai Unió, és átalakította a Közös Agrárpolitikát. A tagországok képviselői legjobban a szélsőséges pártok előretörésétől tartanak.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!