
Ennél a kolozsvári OMV-kútnál a standard gázolaj ára 7,78, a benziné 7,38 lejbe kerül literenként
Fotó: Rostás Hunor
A tavalyi év első fele óta nem látott ütemű növekedésnek indultak az elmúlt időszakban az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a benzin és a gázolaj ára is meredeken emelkedett a nyár közepe óta.
2023. szeptember 26., 16:552023. szeptember 26., 16:55
2023. szeptember 26., 17:532023. szeptember 26., 17:53
A Peco-online.ro ármonitornak az átlagárra vonatkozó legfrissebb adatai szerint szeptember 26-án, hétfőn egy liter standard gázolaj átlagára 7,74 lej volt, míg a szintén standard benzin literjéért átlagosan 7,37 lejt kértek el. A legalacsonyabb árakat települési szinten megmutató, már keddre vonatkozó adatokat szemlélve azt látjuk, hogy a kora délutáni órákban a legolcsóbban az Ilfov megyei Chiajna Socar töltőállomásán lehetett tankolni, literenként 7,14 lejes áron benzint vásárolni, a gázolaj pedig a Dâmbovița megyei Lungulețu település RST kútkán került a legkevesebbe, literenként 7,47 lejbe.
Temesváron valamivel kevesebbet, 7,19, illetve 7,54 lejt kellett lepengetni a legolcsóbb árakat kínáló töltőállomásokon. A Digi 24 hírtelevízió keddi elemzésében rámutat, hogy
A múlt hónaphoz képest a benzin literjének átlagára 2,1 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt. A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 4 százalékkal nőtt, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 15 lejjel kerül többe.
Fotó: Rostás Hunor
Mint ismeretes, a benzin és a gázolaj nagy árkülönbséggel kezdte az évet. A gázolaj 7,57 lej volt 2023. január 1-jén, míg a benzint 6,4 lejért adták literenként. Ugyanakkor a 2023-as év kezdete egybeesett az üzemanyagárakra vonatkozó 50 banis kompenzáció felfüggesztésével is. Az év első napjait követően a gázolaj ára fokozatos csökkenésnek indult, míg a benziné kissé emelkedett, tavasz végére pedig már hasonlóak voltak az árak, és eltűnt a benzin és a gázolaj közötti árkülönbség, amely 2022 márciusában alakult ki, és tavaly ősszel elérte a literenkénti 1,5 lejt.
egy liter standard gázolaj most 40 banival drágább, mint egy liter standard benzin.

Háromhavi csúcsra hágott az üzemanyagok ára szerdán Romániában: miután az elmúlt hónapban viszonylagos stabilitást láthattunk, a napokban újfent drágulásnak indult mind a benzin, mind a gázolaj.
Az árak alakulását nagyban meghatározza, hogy a kőolajárak a múlt héten 10 hónapos csúcsra emelkedtek, mivel az amerikai palaolaj-mezők gyenge teljesítménye tovább fokozta a Szaúd-Arábia és Oroszország széles körű termeléscsökkentése miatti ellátási aggodalmakat. „A piac kezdi felismerni, hogy bárhová nézünk, mindenhol a szűkös ellátással kapcsolatos aggodalmak vannak, legyen szó kőolajról, gázolajról vagy benzinről” – kommentálta a történteket Phil Flynn, a Price Futures Group elemzője. Ezeket az aggodalmakat erősíti, hogy az Egyesült Államok olajtermelése a fő palaolaj-termelő régiókból októberben 9,393 millió hordó/napra, azaz 2023 májusa óta a legalacsonyabb szintre esik – jelentette be hétfőn az amerikai Energiainformációs Hivatal. Ez lenne a harmadik egymást követő havi csökkenés.

Marcel Ciolacu kormányfő szerint az üzemanyag-drágulás „nem olyan nagy mértékű”, és különben is világszerte tapasztalható jelenség, amelynek kiváltó oka a háború, de mindenképp megpróbálják kordában tartani.

Az üzemanyagok drágulása miatt a vásárlók 55 százaléka hibrid vagy elektromos hajtású jármű vásárlását tervezi a következő 2 évben – közölte az EY kedden az MTI-vel.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!