
Alakul. Februári kép a nagyváradi Nokian-építkezésről
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal. A gigaberuházás lebonyolítói egyedül a schengeni halogatás miatt aggódnak.
2024. április 23., 09:342024. április 23., 09:34
Mint ismeretes, a finn Nokian Tyres 650 millió euróból épít gumiabroncsgyárat Nagyváradon. Az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés 2024 második felében indulhat a váradi üzemben, a nagykereskedelmi gyártás beindítása ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára lesz, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban nagyobb személygépkocsik, hobbiterepjárók (SUV) számára.
Amint arról beszámoltunk, a legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, négy megyében örülnek a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek. Ennek kétharmadát a Nagyváradon létesülő gumiabroncsüzem „gurítja be” a régióba, miközben Maros és Kolozs megyében két-két, Brassóban pedig egy gyár hoz pénzt és teremt új munkalehetőségeket.

A legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek négy megyében örülnek.
A váradi gyárépítés a Nokian számára sürgető volt, hiszen az évi 19 millió abroncs 80 százalékát Oroszországban gyártották, ahonnan több száz millió eurós veszteségek árán vonultak ki az ukrajnai háború kitörése után.
Juukki Moisio, a Nokian Tyres vezérigazgatója korábban kifejtette, számított az olcsóbb munkaerő, a meglévő autópályák, hogy Váradtól legtöbb egynapi útra fekszenek a legfőbb közép-európai exportcélállomásaik: a legtöbb abroncsot 1000 kilométeren belül adják majd el. A nagyvállalat első embere szerint sokat nyomott a latban, hogy a helyszín egy nagyváros mellett van, a Váradon működő műszaki egyetemek pedig nagy segítségükre lehetnek a következő években a munkaerő kiegészítése terén.
Szintén a partiumi megyeszékhely mellett szólt a Közép-Európa felé vezető korszerű vasúthálózat, amely a nehéz súlyú nyersanyagok szállításában szükséges. Kedvező volt Románia makrogazdasági stabilitása, illetve hogy a karbonsemleges céljaik teljesítését zöldberuházások, napelemparkok létesítése is segíti majd.
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
A munkálatok jelenlegi állásáról Susanna Tusa, a Nokian Románia alelnöke számolt be a Hotnews hírportálnak. „A gyárépítés a tervek szerint halad. A termelési egység épülete az év eleje óta alkalmassá vált a berendezések telepítésére” – nyilatkozta az illetékes, jelezve, hogy a többi épületnél zajló munkálatok is ütemterv szerint alakulnak.
Bár a Nokian jelentős támogatást kap mind a központi, mind pedig a helyi hatóságoktól, aggódnivalójuk is akad a finn óriásvállalat képviselőinek. „Románia schengeni csatlakozása nagyon fontos számunkra is, hiszen mi 2025-ben elkezdjük a kereskedelmi célú gyártást, és a legtöbb abroncs exportra készül. Amikor visszajöttem Nagyváradra, Budapestre repültem, mert arrafelé jutok el a legegyszerűbben Finnországból. A határnál magam is láttam a nagyon hosszú kamionsorokat” – panaszolta a Ziarul Financiar által is idézett Susanna Tusa.
Tavaly év végi bejelentése szerint a Nokian idén 350 alkalmazottat kíván felvenni. „Azt tervezzük, hogy a váradi üzem 60 kilométeres vonzáskörzetében keresünk munkavállalókat, beleértve Magyarországot is. Van is egy román állampolgár, aki Magyarországon lakik, de hozzánk jön majd dolgozni. Találunk tehetséges munkaerőt Váradon és Biharban, szállítást is biztosítunk” – vázolta a gyárépítési projektet is vezető alelnök.
A hírek szerint nagy érdeklődés övezi a meghirdetett menedzseri és termelői állásajánlatokat, eddig mintegy 80 helyet betöltöttek. A Profit.ro információi szerint a Nokian nem szűkmarkú:
Amint arról beszámoltunk, az elmúlt időszakban nemcsak a Nokian hozott rengeteg pénzt Váradra – és a jövőben is hoz, hiszen a közeljövőben tervezett összberuházás három szakaszban akár az 1,5 milliárd eurót is elérheti –: 2022-ben a Stihl 125, a Press Glass 50 millió eurós beruházást jelentett be a Körös-parti városban.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!