
Fotó: Barabás Ákos
Rekordot értek el 2023-ban a használt autókkal végzett tranzakciók, azaz rekordszámú régi jármű cserélt gazdát. Míg az új autók piacán 140 000 vásárlást jegyeztek, a használt autók esetében ez a szám 660 000. Bár többnyire arról cikkezik a sajtó, büszkék lehetünk, hogy az elektromos autók értékesítése meghaladta a 15 ezret, a mérleg másik nyelvéről, azaz az elöregedő gépkocsiparkról már kevesebb szó esik.
2024. január 14., 19:352024. január 14., 19:35
2024. január 14., 19:532024. január 14., 19:53
Míg tavaly 6000 új Dacia Spring és nem kevesebb, mint 3000 Tesla talált gazdára (és az adatok tükrében az APIA úgy becsüli, hogy 2027-re elérhetjük az évi 100 000 újonnan beregisztrált elektromos autót), addig a használt autók piaca virágzik és rekordokat döntöget. Ezen a piacon elsősorban a Volkswagen Passat és Golf, a Skoda Octavia, a BMW 3 és 5 és az Audi A4 bizonyult a legnépszerűbbnek, de viszonylag jól „fogyott” a Dacia Duster is.
A tavalyi használtautó-értékesítések száma pontosan 663 000 volt (a statisztika a hivatalosan beíratott járműveket veszi számba), háromszor több, mint 2015-ben és 30 százalékkal több, mint 2017-ben.
A 2023-as adás-vételekkel a román autópark átlépte a 8 milliós mérföldkövet, ami a 2008-as évi adat duplája, hiszen akkor még csak 4 millió autót értékesítettek.
Viszonyításképp Luxemburgban az autópark átlagéletkora kevesebb, mint 8 év, illetve Dániában, Ausztriában és Írországban kevesebb mint 9 év. Még rosszabbak a számok az autóbuszok és kisbuszok esetében, hiszen ezek átlagéletkora Romániában 20 év. A használt autók tekintetében elmondható, hogy tavaly havonta átlagosan 55 000 jármű cserélt gazdát, míg a „legjobb” hónap 65 000 autóval a március volt.
Az importált használt autók száma enyhén csökkent 2023-ban az előző évhez képes, de így is 300 000 felett maradt. Ez volt egymás után a hatodik év, amikor ez a szám enyhe csökkenést mutatott, a csúcsév egyébként 2017 volt, amikor több mint fél millió használt autót hoztak be az országba.
A külföldről behozott autók kapcsán 2023 őszén arra mutatott rá a Mogo Romania felmérése – melyet a Romania Insider közölt –, hogy
A romániai vásárlók körében a Volkswagen a kedvenc (22 százalék választja a márkát), de a BMW és az Audi is a lista elején szerepel.

Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) kedden közzétett adatai szerint októberben 14,1 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a 2022-es év azonos időszakához képest Európában.
Bár a romániai kereskedelemben visszaszorult a dízel járművek iránti érdeklődés, a Mogo adatai szerint külföldről még mindig szívesen vásárolnak a polgárok ilyen autókat – szemben a legtöbb országgal, melyekben jelen van a cég. A felmérés arra is rámutat, hogy míg a Moldvai Köztársaságban, Lettországban, Litvániában, Észtországban növekszik a kereslet az automata váltós autók iránt,
A Wall-Street.ro arra is rámutat a legnagyobb használt autó adás-vétellel foglalkozó honlap, az Autovit adatai alapján, hogy tavalyhoz képest 5 százalékkal nőtt a honlapon kínált autók átlagára, 2023-ban 18 900 euró volt (azzal együtt, hogy a honlapon kínál autók összértéke nőtt az előző évhez képest). Az Autovit adatai szerint is a Volkswagen, a BMW, illetve az Audi a legkeresettebb márkák, és 2023-ban nőtt az SUV modellek iránti kereslet.

A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) munkatársai az év első felében a forgalomban ellenőrzött gépjárművek 44,16 százalékát súlyos és/vagy veszélyes műszaki rendellenességek miatt nem megfelelő műszaki állapotúnak nyilvánították.

A gépkocsi színén is múlik, hogy valaki balesetbe keveredik vagy sem – legalábbis erre világít rá a carVertical tanulmánya, amelyből ugyanakkor az is kiderül, vélhetően mely színek nyújtják a legnagyobb biztonságot.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
szóljon hozzá!