Hirdetés

Romániát „feladja”, a szomszédban terjeszkedik a Román Posta

Román Posta

Elpostázzák. A hivatalok bezárására, a futárszolgálat külföldi térnyerésére készül a Román Posta

Fotó: Haáz Vince

A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója. A hivatalos érvelés szerint a közel 1000 vidéki postahivatal átlagos havi bevétele mintegy 1700 lej, miközben a fenntartásuk mintegy 8000 lejbe kerül. A Román Posta vezetője ugyanakkor bejelentette, hogy az általa vezetett állami vállalat a nyugat-balkáni piacokra, illetve Kelet-Európára, vagyis Moldovára és Ukrajnára is ki akarja terjeszteni futárszolgálati tevékenységét. Szavai szerint „elengedik” a romániai terjeszkedést a túl nagy konkurencia miatt.

Bálint Eszter

2024. november 20., 13:582024. november 20., 13:58

2024. november 20., 21:182024. november 20., 21:18

A Román Posta a következő években be akarja zárni az összes postahivatalát, a helyiségeket pedig bérbe fogja adni – jelentette be Valentin Ștefan, a Román Posta vezérigazgatója hétfőn Bukarestben, a VTEX által szervezett European Digital Commerce Summit 2024 elnevezésű európai digitális kereskedelmi csúcstalálkozón, de nem adott pontos határidőt.

„Bezárjuk a postahivatalokat. Azért tartjuk még mindig nyitva őket, mert még mindig vannak olyan embereink, akik iránt erkölcsi kötelességünk van, akik a Román Postának szentelték az életüket. Vannak olyan emberek, akik 30–40, sőt egyesek 50 évet dolgoztak a cégnél, és nem mondhatjuk nekik: »holnaptól keressetek munkát«. Ezért fokozatosan kezdjük el bezárni a hivatalokat, csökkentjük az ott zajló tevékenységét” – fejtette ki az állami vállalat vezetője.

Hirdetés

Példaként említette, hogy korábban az igazságügyi minisztériumnak 10 banis bélyegeket értékesítettek, amelyek után 5 százalékos jutalékot kaptak.

Román Posta Galéria

Kevesen leveleznek, veszteséges a Román Posta

Fotó: Haáz Vince

„Nem lehet fizetést adni és nyereségesnek lenni, ha az eladott termékből legfeljebb 2 bani bevételre teszünk szert. Tehát számunkra a tét nem ez. Mindez bizonyára árt a hírnevünknek, az imázsunknak, de a postahivatalok nem nyereségesek, és nincs jövőjük. Ezért be fogjuk zárni azokat, csökkentjük a tevékenységet, helyiségeket adunk bérbe.

Idézet
Több pénzt keresünk a bérbeadásból, mint a bélyegek eladásából,

és a vállalatot modern céggé alakítjuk át. A posta 162 éves, és az évek során változott, és most úgy gondolom, itt az ideje, hogy ismét változzon. Jobb fizetéseket akarunk, azt akarjuk, hogy az alkalmazottak nyugodtabbak legyenek, megpróbáljuk képezni az alkalmazottakat, hogy minél inkább ügyfélközpontúak legyenek, ugyanakkor a postahivataloknak nincs jövőjük, és eszünk ágában sincs megtartani őket” – fogalmazott az intézményvezető az Economica.net gazdasági portál szerint.

korábban írtuk

Két részletben béremelést kapnak, szerdán visszaállhatnak dolgozni a postások
Két részletben béremelést kapnak, szerdán visszaállhatnak dolgozni a postások

Sikerült megállapodásra jutniuk a feleknek a kollektív munkaszerződés végső formájáról, ennek megfelelően szerdán befejeződhet a Román Posta dolgozóinak sztrájkja – jelentette be kedden este Bogdan Ivan digitalizációért felelős miniszter.

Döbbenet, majd pontosítás a Román Posta részéről

Kijelentése sokaknak okozott megdöbbenést, a Román Posta pedig kedd este közleményben tért vissza a témára.

„A Román Postának nem prioritása a postahivatalok bezárása, de veszteséges működésük alapos vitát igénylő, komoly téma” – áll az állami vállalat által az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott, vélhetően a közvélemény lenyugtatása céljából kiadott pontosításban.

A hivatalos érvelés ugyanakkor rámutat a veszteségek nagyságrendjére is: a közel 1000 vidéki postahivatal átlagos havi bevétele mintegy 1700 lej, miközben a fenntartásuk átlagban 8000 lejbe kerül.

A vállalat emlékeztetett arra, 2023-tól már valamennyi közigazgatási egységben jelen van.

Román Posta Galéria

Sokaknak nem élete része ma már a Román Posta

Fotó: Haáz Vince

„A postahivatalok bezárása és megnyitása egy 34 évvel ezelőtt kezdődött hullámzó folyamat. Évente körülbelül 500 hivatalt zárunk be, miközben még több nyílik meg” – áll a dokumentumban. Amely hangsúlyozza, hogy a Román Posta széles körű átalakulási folyamaton megy keresztül, amelynek célja a jelenlegi fogyasztói igényekhez való alkalmazkodás, a hatékonyság növelése és a postai szolgáltatások ágazatában tapasztalható nemzetközi trendekhez való igazodás.

A közleményben idézték a posta vezérigazgatóját, aki azt nyilatkozta, hogy egyes postahivatalok veszteségesek, és Európa más országaiban is csökken a számuk.

Valentin Ștefan aláhúzta azt is, hogy a postahivatalok számának csökkentése fokozatosan történik, nem hirtelen,

mint például Magyarországon, ahol két év alatt – 2023-ban és 2024-ben – összesen 400 postahivatalt zártak be.

A Román Posta nyolc regionális intézménybe szerveződik, amelyek 41 megyei + a bukaresti postát, valamint a bélyeggyárat koordinálják, és összesen több mint 5000 postahivatalból álló hálózattal rendelkeznek országszerte. A Román Posta ugyanakkor az egyetlen olyan futár- és postai szolgáltató vállalat Romániában, amely az ország minden szegletébe eljut, jelenleg a postai szolgáltatások terén piacvezető, mintegy 19 millió román állampolgárt szolgál ki. A vállalat a román állam tulajdonában van, amelyet a Kutatási, Innovációs és Digitalizációs Minisztérium (93,52 százalékos részesedéssel) és a Tulajdonalap (6,48%) képvisel.

A futárszolgálattal inkább a szomszédba megy a Román Posta

Valentin Ștefan a hétfői eseményen ugyanakkor arról is beszélt, hogy a Nyugat-Balkánon, valamint olyan kelet-európai országokban tervezik megvetni a lábukat futárszolgálatukkal, mint Ukrajna vagy a Moldovai Köztársaság, miután a hazai piacot telítettnek érzik.

„Úgy gondolom, hogy még mindig nagy esélyünk van, mert egy lépéssel a szomszédaink előtt járunk, gondolok itt a Nyugat-Balkánra, Kelet-Európára, Moldovára, Ukrajnára. Ezek olyan piacok, ahol a romániai cégek számára terjeszkedési lehetőség van, ahol jelen lehetnek, és mi a Román Postánál sokkal inkább arra koncentrálunk, ami az ország körül van, mint arra, ami belföldön.

Idézet
Tudom, ironikusnak tűnik, hogy miközben futárszolgálatunk kevesebb mint 5 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik Romániában, a szomszédaink felé tervezzük a terjeszkedést, de ez az igazság.

Románia, az itt élők, a futárszolgálatok terén jól ellátottak. Három erős cég van, három komoly cég, és kiváló munkát végeznek. A Román Posta kínálja a legjobb minőséget, és ezt nem arrogánsan mondom, de a legjobb minőséget és ár-érték arányt kínálja a futárpiacon. Több mint 90 százalékos a 48 órán belüli kézbesítés és verhetetlenek az árak. Semmi kétség, a tét nem az, hogy visszaszerezzük a romániai piacot, a mi tétünk az, hogy Romániát versenyképesebbé tegyük” – fogalmazott a Román Posta igazgatója.

korábban írtuk

Már nem követelné meg az állam nyelvének ismeretét alkalmazottaitól a Román Posta – Nagy az elégedetlenség a vállalatnál
Már nem követelné meg az állam nyelvének ismeretét alkalmazottaitól a Román Posta – Nagy az elégedetlenség a vállalatnál

A Román Posta törölni akarja a kollektív munkaszerződésből a román nyelv ismeretének feltételét alkalmazáskor.

Felpörgetné a Kínából érkező termékek kezelését a Román Posta

Beszélt egyúttal arról is, hogy a vállalat forgalmának kevesebb mint 5 százaléka származik a futárszolgálatokból, de hosszú távon ezt az üzletágat is fejleszteni kívánják. Először azonban ki kell építeni a vámraktárak logisztikai infrastruktúráját a nagy mennyiségű csomag kezelésére, különösen a Kínából érkező küldemények növekedése közepette – ecsetelte az elképzeléseket.

Román Posta Galéria

Előbb-utóbb lakat kerül a Román Posta hivatalaira, a helyiségeket pedig bérbe adják

Fotó: Barabás Ákos

„A célunk, legalábbis az idei évtől a jövő év végéig, az infrastruktúra megteremtése. Romániába nem lehet nagy mennyiségben külföldi csomagokat hozni.

Idézet
A román vámhatóság maximális feldolgozási kapacitása napi 15 ezer csomag, miközben naponta 500–800 ezer csomag érkezik az EU-n kívülről, amelyeket Magyarországon vagy más szomszédos országokban vámkezelnek.

A Román Postánál elsődleges célunk, hogy rendezzük ezt a problémát, amellyel a román állam küzd. És mi nem feltétlenül abban vagyunk érdekeltek, hogy magunkhoz tereljük ezeket a mennyiségeket, hanem abban, hogy megteremtsük az infrastruktúrát, hogy több százezer csomagot lehessen feldolgozni és vámellenőrzésnek alávetni Romániában. Ennek érdekében sokat fektetünk be a válogatóközpontokba és a szoftverekbe. Mert

Idézet
meg fognak lepődni, de még a csúcskategóriás futárcégek sem rendelkeznek nagy szortírozási kapacitással a Sameday kivételével, amely szerintem óránként akár 70 ezer csomagot is képes feldolgozni,

egyetlen más cégnek sincs olyan kapacitása, amely 25 ezer csomagot tudna feldolgozni. Ezért mi ki akarjuk alakítani, nagy partnereket akarunk behozni Kínából, és aztán a szükséges nyomást gyakorolni, támogatni a román vámhatóságot abban, hogy ezt az átalakulást véghezvigye” – mutatott rá a Román Posta vezetője.

korábban írtuk

Román Posta-igazgató: drágítani kell, leáldozott a hagyományos levelezés napja a digitalizáció világában
Román Posta-igazgató: drágítani kell, leáldozott a hagyományos levelezés napja a digitalizáció világában

Már szinte senki sem ad fel hagyományos módon leveleket Romániában, a legtöbb küldemény intézményektől származik – jelentette ki Valentin Ştefan, a Román Posta vezérigazgatója.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában

Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában
Hirdetés
2026. június 12., péntek

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket

A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket
2026. június 12., péntek

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt

Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt
2026. június 12., péntek

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után

Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben
2026. június 11., csütörtök

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI

Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI
2026. június 11., csütörtök

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban

Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.

Válság? Még soha nem tartottak ennyi pénzt a romániai polgárok a bankokban
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik az új bértörvényről az ügyvivő munkaügyi miniszter szerint
2026. június 11., csütörtök

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?

Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.

Tanárfizetések: kinek mennyi jár az új bérterv szerint?
2026. június 10., szerda

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket

A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.

Vesztettek a bankok: a versenyhivatal megnyerte a ROBOR-ügy pénzintézetei által indított pereket
Hirdetés
Hirdetés