
A gyenge európai kőolajkitermelés csak a töredékét fedezi a szükségleteknek
Fotó: Gazda Árpád
A Nemzetközi Energiaügynökség (AIE) igazgatója, Fatih Birol hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi kőolajkészletek gyorsan kimerülnek. Elmondása szerint a készletek az iráni konfliktus és a Hormuzi-szoros tengeri forgalmának lezárása miatt már csak néhány hétre elegendők.
2026. május 18., 16:302026. május 18., 16:30
2026. május 18., 20:492026. május 18., 20:49
Fatih Birol a párizsi G7-találkozón újságíróknak elmondta, hogy a stratégiai kőolajtartalékok felszabadítása napi 2,5 millió hordó olajat juttatott a piacra, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezek a tartalékok „nem kimeríthetetlenek”. A Reuters hírügynökség szerint az AIE igazgatója hozzátette:
Arra a kérdésre, hogy milyen megjegyzések hangzottak el a G7-vezetők találkozóján, Birol kijelentette: „észlelési különbség van a fizikai és a pénzügyi piacok között” az olajpiac megítélését illetően.
Fatih Birol elmondta, hogy még azelőtt, hogy az Egyesült Államok és Izrael támadásokat indított volna Irán ellen, jelentős olajtöbblet volt a piacokon, és a kereskedelmi készletek nagyon magas szinten álltak. A helyzet azonban gyorsan megváltozott a közel-keleti háború miatt. Az igazgató szerint a kereskedelmi nyersolajkészletek már csak „néhány hétre” elegendők, ugyanakkor hangsúlyozta: „tudatában kell lennünk annak, hogy ezek gyorsan csökkennek”.
Márciusban és áprilisban a globális készletek rekordütemben, 246 millió hordóval csökkentek az AIE legutóbbi havi olajpiaci jelentése szerint. Az ügynökség 400 millió hordó felszabadításáról döntött a piacok megnyugtatása érdekében.
Május 8-ig körülbelül 164 millió hordó nyersolajat szabadítottak fel az ügynökség adatai szerint. Az AIE becslései alapján a globális olajkínálat napi mintegy 3,9 millió hordóval csökken a háború következtében.

Ha a Hormuzi-szorosban kialakult patthelyzet „még két-három hónapig” fennmarad, Európában is ellátási problémák léphetnek fel, ahogyan az már néhány ázsiai országban is megfigyelhető – kongatta meg a vészharangot a TotalEnergies vezérigazgatója.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.
Az új személygépkocsik megvásárlásának támogatását célzó roncsautóprogramok történetében először a kibocsátási követelmények és a motortípus mellett az autó gyártási helye alapján is korlátozni készül a román kormány a választható járművek körét.
szóljon hozzá!