
Fotó: Pixabay
Pénteken 10 órakor rajtol a Zöld ház program idei kiírása. Elsőként a Bukarest–Ilfov régióban indul a pályázás. Az első erdélyi megyék május 24-én, szerdán „állnak rajthoz”.
2023. május 19., 08:372023. május 19., 08:37
A fővárosban és környékén élők elméletileg 23-án 23.59 óráig jelentkezhetnek a legszerényebb régiós költségvetést jelentő, összesen 99 860 000 lejre. Azért csak elméletileg, mert a várakozások szerint az igénylők valamennyi térségben órák vagy percek alatt kimerítik a keretet. A jelentkezésdömping várhatóan minden régióban az első napon reggel 10-kor indul, tehát akkor kell „ugrani”.
Ha kimerül a régióra szánt keret, a pályázati rendszer leáll, tehát a pályázat benyújtásának sorrendje lesz a döntő. Így arra buzdítok mindenkit, hogy az ismertető alapján készítse elő a szükséges dokumentumokat, felkészülve várja a régiójának megfelelő indulási időpontot, és töltse fel a dokumentumokat” – nyilatkozta csütörtökön Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
A tárcavezető az RMDSZ közleménye szerint hangsúlyozta, hogy minden eddiginél nagyobb költségvetést biztosítanak a napelemprogramra. Közlése szerint
Pályázni a Depunerefotovoltaice.afm.ro oldalon lehet majd, amely minden régió számára csak a megadott periódusokban lesz elérhető.
Amint arról korábban írtunk,
Számukra papíron 26-ig van nyitva a lehetőség az összesen 245 060 000 lej lefoglalására.
Május 29–31. között a moldvai megyéket felsorakoztató északkeleti térség következik (279 480 000 lej), majd egy kis szünet után
Június 9-én a délkeleti (212 400 000 lej), 14-én pedig a déli megyék kezdenek (utóbbiaké a legnagyobb költségvetés, 280 900 000 lej). Június 19-én a délnyugati megyék lakóin lesz a sor három napon keresztül (174 300 000 lej),

Közzétette a Környezetvédelmi Alap (AFM) a napelemes áramfejlesztő rendszerek lakossági és immár egyházi telepítését is támogató Zöld ház program idei szezonjának hivatalos lebonyolítási útmutatóját.
Mint ismeretes, a Zöld ház korábbi kiírásait számos informatikai és bürokratikus akadály nehezítette. Idén azonban minden szempontból könnyebb regisztrációt ígértek – ezt az AFM jelenlegi elnöke, Laurențiu-Adrian Neculaescu május elején közleményben is hangsúlyozta. „Tekintettel a környezetvédelmi szempontból, illetve a nagy érdeklődés miatt is fontos program jelentőségére, a Környezetvédelmi Alap minden erőfeszítést megtett azért, hogy a magánszemélyek egyszerűbben jelentkezhessenek, egy új informatikai alkalmazás segítségével.
melyben régiónként három-három munkanap áll rendelkezésre, azért, hogy megelőzzük a rendszer lefagyását az esetleges túlterheltség miatt. Azt kívánjuk, hogy a program igazán sikeres legyen, és mintegy 87 500 háztartást támogathassunk az energiaszámlák csökkentésében, a korábbi két kiírásban finanszírozott 55 ezer rendszer után” – nyilatkozta Laurențiu-Adrian Neculaescu.
Amint arról korábban írtunk, eleinte még 150 ezer támogatottról beszéltek, és 3 milliárd lejes költségvetésről – ám utóbbi egyelőre 1,75 milliárdra „apadt”, de az ígéretek szerint az év folyamán kiegészíthető.

Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!