
Újraindulhat? Bogdan Ivan energiaügyi miniszter szerint az Egyesült Államok illetékesei belementek a Petrotel finomító újraindításába
Fotó: Petrotel.lukoil.com
Az amerikai hatóságok elfogadták az orosz Lukoil óriásvállalat tulajdonában levő Petrotel finomítóra vonatkozó, az amerikai szankciós rendszer alóli mentesség iránti kérelmet – jelentette be Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
2026. április 15., 12:312026. április 15., 12:31
A miniszter erről kedden este, Washingtonból bejelentkezve beszélt az Antena 3 hírtelevíziónak.
„Rendkívül fontos hír, hogy hivatalos megerősítést kaptunk az amerikai kormánytól a Lukoil elleni szankciók alóli mentességről, hogy Románia újraindíthassa a Lukoil Petrotel finomítóját; ez óriási hír az országunk számára. Ezzel a mechanizmussal 45 napon belül ez a finomító újra működni tud majd, és gázolajat, benzint és kerozint állíthat elő Románia számára. Ez egy rendkívül fontos előrelépés. Románia termelésének 21 százalékát ez a finomító fogja biztosítani, és ez a román üzemanyag-piac stabilizálásának egyik fő eleme” – nyilatkozta az Egyesült Államokban munkalátogatáson tartózkodó energiaügyi miniszter.

Az Egyesült Államok informálisan hozzájárult az orosz Lukoil érdekeltségébe tartozó Petrotel olajfinomító újraindításához az iráni háború okozta kőolajválság elleni küzdelem érdekében – jelentette be Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Az engedélyeket, amelyek révén a Lukoil többször is halasztást kapott a szankciók alkalmazására abban az esetben, ha nem adja el Oroszországon kívüli eszközeit, az amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalának (Office of Foreign Assets Control – OFAC) adja ki.
A piaci szereplők tevékenységének felügyelőjévé Ion-Bogdan Bugheanut, az energiaügyi minisztérium tanácsosát nevezték ki, aki a miniszter kabinetjének szerződéses alkalmazottjaként dolgozik.
A kiterjesztett felügyelet alá tartozó négy szervezet a következő:
A Petrotel finomító esetében, amely az iráni háború nyomán kirobbant üzemanyag-válság miatt értékes eszköznek számít, az energiaügyi minisztérium kérte az amerikai illetékesektől az OFAC-engedély időtartamának legalább három hónappal történő meghosszabbítását, miután azt az utóbbi időben havonta hosszabbították meg, hogy kedvezőbb feltételeket teremtsenek az ország negyedik finomítójának újraindításához – közölte a Mediafax.

A Lukoil csütörtökön bejelentette, hogy megállapodott a cég külföldi eszközeit felügyelő leányvállalatának, a LUKOIL International GmbH-nak az amerikai magántőke-befektető Carlyle Group részére történő eladásáról.
A közel-keleti háború miatt, amely jelenleg egy két hetes fegyverszünet nyomán szünetel, a kormány intézkedéscsomagot fogadott el a benzinkutaknál tapasztalható drágulás enyhítésére.
Ezek az intézkedések
Jelenleg Romániában több finomító is üzemel: a ploiești-i Petrobrazi finomító, amelyet az OMV Petrom üzemeltet, míg a közelmúltban a tervezett felújítás után újra megnyitották és teljes kapacitással működik a Rompetrol által üzemeltetett nvodari-i Petromidia és a ploiești-i Vega finomító.
A Vega a KMG International Csoport második finomítója, amely Ploiești városában, Prahova megyében található, és integrált rendszerben működik a Petromidia finomítóval, amely biztosítja számára a nyersanyagot.
Évi 350 000 tonna nyersanyag-feldolgozási kapacitással (finomított termék, fűtőolaj, Jet A1, C5-C6 frakció) a Vega finomító egyedüli gyártója egy sor speciális kőolajterméknek.
A Rompetrol Rafinare SA jelentős részvényesei a KMG International (54,63 százalék– közvetlenül és közvetve) és a román állam, az energiaügyi minisztériumon keresztül (44,7 százalék.
Ez biztosítja a teljes hazai kőolajtermelés feldolgozását, és fedezi a romániai üzemanyag-kereslet körülbelül egyharmadát.
Az OMV Petromot az azonos nevű osztrák csoport irányítja, a román állam pedig az energiaügyi minisztériumon keresztül a részvények 20,69 százalékát birtokolja.
Kedvezően véleményezte az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa Romániának az uniós helyreállítási mechanizmus (PNRR) keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelmét, így az ország rövidesen megkapja az ebben szereplő 2,62 milliárd eurót.
Nehéz helyzetbe került az európai mezőgazdaság, miután a közel-keleti és az ukrajnai háború következtében az egekbe szökött a műtrágya ára. Vincze Loránt EP-képviselő szerint az Európai Bizottság egyelőre nem találta meg a műtrágyaválságból kivezető utat.
Az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent Románia bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A repce iránt mutatkozik jelenleg a legerősebb kereslet az olajosnövény-piacokon. A biodízelgyártás növekvő alapanyagigénye, az energiapiacok bizonytalansága és a szűkös globális készletek együttesen magas árszintre emelték a repce jegyzését.
Az elmúlt évek drágulásai radikálisan megváltoztatták számos romániai család költségvetését. Mutatjuk, hogy elemzők szerint mekkora jövedelemre lenne szükség ahhoz, hogy tisztességes életet élhessünk anélkül, hogy állandóan a pénz miatt kellene aggódni.
Románia-szerte több ezer adóhatósági alkalmazott szüntette be csütörtök reggel a munkát. Tiltakozások vannak a nyugdíjhivataloknál, de a bíróságokon is.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
A tonhal, a szardínia, a görög joghurt és a növényi tej a bevásárlókosár új sztárjai. A közösségi médiában megjelenő trendek egyre nagyobb hatással vannak a romániai fogyasztók étkezési szokásaira is.
Olyan erdélyi repülőtér is akad, ahol az elmúlt időszakban a járatlemondások aránya a tavalyi több mint nyolcvanszorosára nőtt, és ez nem csak romániai jelenség.
szóljon hozzá!