
Kisüzemi tejfeldolgozás a Székelyföldön. Félő, hogy ide nem jut elegendő román állami támogatás
Fotó: Makkay József
Több mint egymilliárd euró állami támogatás jut annak a sikeresen pályázó 49 romániai élelmiszeripari cégnek, amely részt vett a tavaly december végén lezárult INVESTALIM-programban. Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónikának nyilatkozva jónak tartja a kezdeményezést, és a sikeres pályázás érdekében szövetkezésre biztatja az erdélyi magyar gazdákat. A honatya szerint a romániai gazdák jelenlegi nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
2024. január 19., 19:042024. január 19., 19:04
Sikeres kezdeményezésnek tartja Florin-Ionuț Barbu mezőgazdasági miniszter az október 27-én meghirdetett, és egy hónap hosszabbítással december 27-én zárult INVESTALIM elnevezésű programot, amely az élelmiszer-feldolgozó cégek számára kínál finanszírozást. A mezőgazdasági minisztériumban az élelmiszerfeldolgozó ágazat képviselőivel közösen a napokban tartott értekezleten a tárcavezető arról számolt be, hogy a 49 befogadott pályázat összértéke meghaladja az egymilliárd eurót, amelyet román kormányzati forrásokból finanszíroznak.
A Krónikának nyilatkozó Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának tagja jónak tartja a kormány kezdeményezését, hiszen nyilvánvalóvá vált, hogy a hiányosan fejlett romániai élelmiszeripar gondjait kizárólag európai uniós forrásokból nem lehet orvosolni. Ugyanakkor aggályait fogalmazta meg azzal kapcsolatban, hogy a pályázás időszakában semmiféle hírverés nem kísérte a jelentős kormányzati beruházásból indított programot.
,,Azt tapasztalom, hogy
Gond, hogy a program futtatását a mezőgazdasági vezérigazgatóságokra bízták, ahol nincs elegendő szakember a beszerzési eljárások, a kifizetések ellenőrzésére, illetve a pályázatok nyomon követésére” – fogalmazott portálunknak a partiumi mezőgazdasági szakember.
Magyar Lóránd szerint a romániai gazdák mai nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
ezért tartja követendő célnak, hogy egyre több gazda feldolgozza termékeit, illetve valamilyen formában részese legyen az élelmiszer-feldolgozásnak.
Magyar Lóránd Bálint szerint az élelmiszer-feldolgozás egyik alapelve a közös gondolkodás, a szövetkezés
Fotó: RMDSZ
Szövetkezni kell!
A kistermelők, családi gazdaságok zömét kitevő erdélyi magyar gazdatársadalom számára ugyanakkor a szövetkezés, a szövetkezeti rendszerben elképzelt élelmiszer-feldolgozás és forgalmazás a járható út. A politikus a pályázat során előnyben részesítené azokat a gazdákat, akik nem csak mezőgazdasági termékeket állítanak elő, hanem fel is dolgozzák.
Minden térségben vannak szövetkezeti kezdeményezések, de a valós szükségletekhez képest ez minimális szám. A közös gondolkodás hiányát a szatmári politikus a kommunizmus örökségével magyarázza, amit az elmúlt három évtized során sem sikerült levetkőzni.
,,A magyar gazdatársadalomban ez a rendszer elleni tiltakozás is egyben, mert sokan úgy vélik: hogyha szövetkezet alakul, előbb-utóbb annak a vagyonát is a román állam nyúlja le. Ezen a mentalitáson kell változtatnunk. Ehhez részletesen kell tájékoztatni az embereket, illetve be kell mutatnunk a sikeresen működő szövetkezeti kezdeményezéseket” – nyomatékosítja portálunknak az agrárszakember.
De nem csak a hibás mentalitás hátráltatja a romániai szövetkezeti rendszer kiépítését. Az RMDSZ-politikus az agrárkamarák hiányát hangsúlyozza, ami más európai uniós országokhoz képest nagy hátrányt jelent a romániai gazdák számára. Itt tudnának találkozni egy-egy vidék gazdái, hogy közösen tető alá hozzák elképzeléseiket. Romániában évekkel ezelőtt elakadt az agrárkamarák létrehozására tett kísérlet.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!