
Fotó: MTI/Veres Nándor
A felelős állami politika legfontosabb teendője minden eszközzel erősíteni a szülőföld gazdaságilag megtartó erejét az összes nemzeti közösség számára – hangoztatta Kövér László szombaton Csíkjenőfalván, ahol a hagyományos Felcsíki Állatvásár és Gazdanap keretében adták át a Tercs közbirtokosság magyar állami támogatással megvalósított vágóhídját és húsfeldolgozó üzemét.
2023. október 07., 20:392023. október 07., 20:39
Az Országgyűlés elnöke kifejtette: a jólét, biztonság és az otthonosság érzete mindenki számára csak a szülőföldjén érhető el, ezt a célt szolgálja a Kárpát-medencében a magyar állam külhoni gazdaságfejlesztési programja
Ennek keretében
– tette hozzá.
,,A jólétet nem mások fogják kívülről ajándékba elhozni ebbe a térségbe, ennek a térségnek a lakói a jólétet nem is a külvilágba elvándorolva fogják megtalálni, hanem azt a saját szülőföldjükön, a saját erejükből, egymással együttműködve tudják csak megteremteni” – mondta Kövér László
Fotó: MTI/Veres Nándor
Felidézte: a kommunizmus bukása után a Baltikumtól a Balkánig terjedő közép- és kelet-európai térség örömmel adta át gyakorlatilag ingyen a nyugati tőke számára a több mint 160 milliós – a német és francia piacot is meghaladó méretű – lakossági fogyasztói piacát, abban bízva, hogy a Nyugat elhozza majd a jólétet. Bár az életminőség javult,
Hozzátette: egy világbanki felmérés szerint 1990 és 2015 között Európa keleti feléből 25 millió főnyi fiatal – 25 és 45 év közötti – munkaerő távozott Európa nyugati felébe, és az ő képzési költségük ezermilliárd dollárt meghaladó összegbe került az itteni adófizetőknek.
A következő 15 évben további 20 millió ember kivándorlását valószínűsítik a kutatások, munkaerőpiaci értelemben tehát
– jelentette ki.
A házelnök szerint ezért fontos, hogy a kelet-közép-európai államok olyan gazdasági körülményeket teremtsenek, hogy akiknek korábban racionális volt távozni, azoknak megérje hazatérni, akik pedig fontolgatják a távozást, azoknak többé ne legyen észszerű távozniuk.
,,Ez a szülőföld megtartó erejének gazdasági alaptörvénye, ami egyben a megmaradás egyik legfontosabb feltétele is, magyarok és románok és minden térségbeli nemzet számára egyaránt” – jelentette ki Kövér László.
A felavatott beruházás is azt jelzi: Székelyföld él és élni akar, a maga munkájából akar előbbre jutni, nem mások ellen, hanem önmagáért, a székely családokért, a több mint ezer éve itt élő nemzeti közösségért - mutatott rá a házelnök.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az avatóünnepségen köszönetet mondott a magyar kormánynak, amiért – az identitással kapcsolatos kulturális, oktatási támogatások mellett – támogatást biztosított a magyar közösség szülőföldön boldogulását szolgáló gazdasági projektekhez is.
,,A fiatalok sokan ma már nem azért mennek el, mert veszélyben van az identitásuk. Az nem igaz, hogy nincs veszélyben, de sokszor a veszélyt ma már nem érezzük.
– mutatott rá az RMDSZ elnöke. Ezért kellenek az olyan beruházások, gazdaságfejlesztési programok, amelyek szülőföldjükön biztosítják a magyar közösségek gyarapodását, fejlődését – tette hozzá.
A szombaton felavatott vágóhídról és húsfeldolgozóról Jéré Elemér, a csíkjenőfalvi Tercs közbirtokosság elnöke a magyar közmédiának elmondta: a 2,5 millió eurós beruházással 35 munkahelyet teremtettek. A Felcsík mezőgazdasági szövetkezet az állatokat vásárolja majd fel a vágóhíd számára.
Csak természetes hozzávalókkal dolgoznak: egyebek mellett pástétomot, disznósajtot, kolbászt, virslit, szalonnát, tepertőt és párizsit készítenek, környezetbarát módszerekkel.
A húsfeldolgozó termékeit a helyi bemutatóboltban lehet majd megvásárolni, de az avató után mozgóbolt is indul az alcsíki és felcsíki térségbe a termékek forgalmazására.
A beruházás megvalósulását – a Pro Economica Alapítványon keresztül – a magyar kormány 850 ezer euróval támogatta.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!