
Fotó: Pinti Attila
Csak abban az esetben lehet online bejelenteni egy autóbalesetet, ha mindkét fél rendelkezik elektronikus aláírással, így egyelőre nem mindenki számára jelent opciót a hétfőtől elérhető okostelefonos alkalmazás. Egy év alatt mintegy félmillió sofőr tesz kárbejelentést – hétfőtől azok, akik rendelkeznek elektronikus aláírással, megszabadulnak a papírtöltögetés macerájától. Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagja szerint valóban nem tudja mindenki használni az e-kárbejelentő alkalmazást, de a digitális ügyintézés felé tart a világ.
2022. október 17., 07:422022. október 17., 07:42
Hétfőtől elérhető az elektronikus kárbejelentő alkalmazás: a járművezetők közúti baleset esetén mostantól okostelefonon tölthetik ki az adatokat, és az alkalmazás az összes gépjármű-felelősségbiztosítóval kapcsolatban lesz.
További akadályt jelent ugyanakkor, hogy a baleset mindkét résztvevőjének ki kell töltenie az applikációban az adatait, és mindketten alá kell írniuk elektronikusan. Tehát hiába van az egyik félnek elektronikus aláírása, ha a másiknak nincs, nem használhatják az applikációt, marad a papír alapú ügyintézés.
A Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) bejelentette, hogy az „Amiabile” nevű alkalmazás amúgy már vasárnap letölthető volt a Google Play áruházból vagy az App Store-ból. Az applikáció letöltése után létre kell hozni egy felhasználói fiókot elektronikus postacímmel vagy telefonszámmal, a személyes adatok kitöltéséhez le lehet fényképezni a személyi igazolványt, és akkor az alkalmazás automatikusan kivonja az adatokat.
A baleset időpontjára vonatkozó adatokat ki kell tölteni, ha a pontos helyszínt nem tudjuk megadni, az alkalmazás pontos GPS-helymeghatározással és a baleset helyszínének automatikus kitöltésével segít. A kárt ki lehet választani, majd a baleset körülményeit szintén a különböző opciók kiválasztásával lehet rekonstruálni, ilyen lehetőségek közül választhatunk, hogy álló jármű; megálló jármű; távozáskor; ajtónyitás; megálláskor; parkolóból való távozás stb. Ezek után az applikáció generál egy vázlatot, ez és a baleset helyszínén készült fényképek segítenek a vétkes megállapításában.
A két járművezető által kiválasztott körülmények alapján az alkalmazás kiválasztja a három legvalószínűbb körülményt, amelyek során a baleset bekövetkezhetett. Az utolsó lépés a dokumentumok aláírása és elküldése a balesetben érintett mindkét járművezető gépjármű-felelősségbiztosítójának. A technikai megoldásokat a BAAR és a biztosítók közösen dolgozták ki, ők alkalmazzák a jogszabállyal összhangban.
Fotó: 123RF
Elemzők szerint egy év alatt mintegy félmillió sofőr tesz kárbejelentést, hétfőtől azok, akik rendelkeznek elektronikus aláírással, megszabadulnak a papírtöltögetés macerájától, a baleset vázlatának rajzolgatásától. Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet igazgatótanácsának tagja lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott, valóban nem fogja tudni mindenki használni az elektronikus kárbejelentő alkalmazást, de a digitális ügyintézés felé tart a világ,
„Ma már az élet minden területén teret hódít az online ügyintézés, ez alól a kárfelmérés sem lehet kivétel” – jelentette ki Birtalan József. Mint rámutatott: akinek van elektronikus aláírása, gond nélkül tudja majd alkalmazni ezt a megoldást, ráadásul a biztosítótársaságok számára is egyszerűsíti az ügyintézést, csökkenti az adminisztratív költségeiket. Az viszont nehezítő körülmény, hogy a baleset mindkét résztvevőjének kell rendelkeznie elektronikus aláírással, hiába van az egyik félnek, ha a másiknak nincs, már nem tudják alkalmazni az elektronikus megoldást.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Jelenleg a papír alapú űrlap kitöltését a kárvallottak mintegy 60 százaléka elvéti, a tévedéseknek legsúlyosabb esetben az a következménye, hogy nem kapják meg a kártérítést” – osztotta meg velünk tapasztalatait Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker ügyvezetője. A szakember abban bízik, hogy az elektronikus formátum csökkenti a hibalehetőséget, bár még kérdés, hogy mennyire bonyolult, milyen készségeket feltételez az applikáció használata.
rossz adatokat írnak, ugyanaz a személy tölti ki mind a két oldalt, elírják a tulajdonost, annak a személynek az adatait vezetik be, aki éppen akkor vezette a gépkocsit, ám a kötelező biztosítás nem az ő nevére szól” – sorolta Lőrincz Lehel. Rámutatott: minden biztosítótársaság más feltételek alapján dolgozik, ám a tévedés legsúlyosabb következménye, hogy visszadobják a kárbejelentést, és nem térítik meg a kárt.
Gyakori az is, hogy elektronikus levélben értesítik az ügyfelet, hogy a kárbejelentés hiányos, kiegészítést, pontosítást kérnek, ám sokan nem ellenőrzik napi rendszerességgel az elektronikus postafiókjukat, a tájékoztatás elkerüli a figyelmüket, kifutnak az időből, és hiába várják a pénzüket. Igaz, olyan eset is előfordult, hogy a pénz beérkezett a számlára, ám nem vették észre. Lőrincz Lehel elmondta, a brókerek egy része a saját ügyfeleinek intézi a kárbejelentést, így kizárják a tévedés lehetőségét.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!