
Az országos villamosenergia-rendszer „magas fokú üzemi terheléssel” szembesül
Fotó: Kozán István
Románia adta az Európai Unió legdrágább elektromos energiáját egész héten a rövid távú nagykereskedelemben, miután „kidőlt” a cernavodăi atomerőmű mindkét nukleáris blokkja. Cikkünkből kiderül, mit jelent ez a rendszer biztonsága, de főleg a lakossági villanyszámla szempontjából: milyen rövid és középtávú következményekkel számolhatunk, miközben vásárlóerőhöz mérve Románia eleve a legdrágább országok között van a villanyáram árát tekintve.
2026. május 15., 07:582026. május 15., 07:58
Romániában a legdrágább uniós szinten a villamos energia a spotpiacon: a figyelemfelkeltő hír hallatán megnéztük, a hétköznapi fogyasztó számára ez mit jelenthet, mire kell számítanunk, mennyiben érintett a lakossági villanyszámla.
Az áréllovas szerep napok óta tart a rövid távú piacon, miközben az országos villamosenergia-rendszer (SEN) „magas fokú üzemi terheléssel” szembesül a cernavodăi atomerőmű két nukleáris blokkjának ideiglenes leállása után – derül ki a Profit.ro által elemzett adatokból.
A spotpiac az a rövid távú villamosenergia-piac, ahol az áramot jellemzően másnapi vagy azonnali szállításra adják-veszik. Az itt kialakuló ár gyorsan reagál a keresletre, a termeléskiesésre, az időjárásra és az importra, ezért jó jelzője a piaci feszültségnek.
Románia szervezett villamosenergia- és földgázpiacainak működtetője, az OPCOM tőzsdei platformján – ahol többek között a spotpiaci áramkereskedés is zajlik – a csütörtöki szállítással kereskedett villamos energia átlagára 121 euró/megawattóra volt, egy euróval magasabb, mint Magyarországon, amely piac fizikailag is összekapcsolódik Romániával a spotpiacok összekapcsolási mechanizmusán keresztül.
Szerdán a villamos energia romániai átlagára egész Európában a legmagasabb volt (137 euró/Mwh), de kedden (128 euró/Mwh) és hétfőn is (140 euró/Mwh) uniós szinten Romániában jegyezték a legmagasabb árakat.
A Transelectrica szerint minden biztonságosan működik
Fotó: Borbély Fanni
Az árugrás azok után következett be az energiapiacon, hogy a Nuclearelectrica bejelentette: a cernavodăi atomerőmű 2-es blokkját hosszabb ideig leállított állapotban tartják, miután
Ugyanakkor a román állami többségi tulajdonú atomenergia-vállalat előre meghatározott és költségvetésbe foglalt leállási tervének megfelelően a cernavodăi atomerőmű 1-es blokkja május 10-től tervezetten leállt.
A két blokk kiesésével mintegy 1400 MW nukleáris termelőkapacitás hiányzik az országos villamosenergia-rendszerből. Ráadásul a Petrom 860 MW-os Petrobrazi erőműve is fél kapacitással működik június 30-ig, mivel a földgáztüzelésű villamosenergia-erőműben tervezett karbantartást végeznek.

A Bolojan-kormány bukása a fokozódó gazdasági bizonytalanság miatt máris érezteti hatását a román energiapiacon – figyelmeztetett csütörtökön közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
A jelentős kiesést időszakonként fedezni tudta a zöldenergia. Például szerdán 12.28-kor Románia 5450 MW-ot fogyasztott és 6603 MW-ot termelt, elsősorban szélerőművekben (2356 MW), vízerőművekben (1531 MW) és napenergia-erőművekben (1509 MW); így a három megújuló energiaforrás a teljes termelés közel 82%-át tette ki – írta a Profit.ro.
Ugyanakkor a Transelectrica szerint a történések az ilyen rendkívüli működési helyzetekre jellemző állapotot tükröznek. Románia villamosenergia-átviteli hálózatának üzemeltetője és rendszerirányítója – amely a nagyfeszültségű hálózat működéséért és a termelés–fogyasztás egyensúlyának fenntartásáért felel – közölte: megtesznek minden szükséges műszaki intézkedést a villamosenergia-átviteli hálózat biztonságos működésének, valamint a termelés és fogyasztás közötti egyensúly fenntartása érdekében.
Előbb-utóbb a villanyszámla is „megérzi” a spotpiaci árakat
Fotó: Jakab Mónika
A Transelectrica szerdai közleményében leszögezte: az országos villamosenergia-rendszer jelenleg „biztonságos körülmények között, az üzemeltetési szabványoknak megfelelően” működik. „Románia villamosenergia-átviteli hálózata összekapcsoltan működik az európai rendszerekkel, ez pedig jelentősen hozzájárul az ellenálló-képesség növeléséhez és a működésben jelentkező súlyos zavarok kockázatának csökkentéséhez.
– olvasható a közleményben. Tehát a Transelectrica szerint a rendszer nagy terhelés alatt van, de biztonságosan működik, így ez nem „áramszünet-közeli” bejelentés, hanem inkább üzemirányítási és piaci figyelmeztetés.

Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat – jelentette ki Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
A „spotpiac” történései nem jelennek meg a lakosság villanyszámláján sem, de fontos jelzés: ha tartósan magasak a nagykereskedelmi árak, az előbb-utóbb beépülhet a fogyasztói ajánlatokba is. Tehát rövid távon a lakosság számára ez várhatóan nem jelent azonnali, egyik napról a másikra történő számlasokkot, mert a háztartások többsége szerződéses áron fizet, nem közvetlenül a napi spotár alapján.
Mindez olyan körülmények között, hogy a szolgáltatók 2025. július 1-je óta már nem a korábbi általános árplafon szerint számláznak, hanem alapvetően a szerződéses piaci ár alapján.
Kapcsolni kell. A tudatos fogyasztó maga is védekezhet a magas árak ellen
Fotó: Orbán Orsolya
Középtávon a kockázat az, hogy ha az ilyen helyzetek ismétlődnek – kevés rendelkezésre álló termelés, karbantartások, gyenge víz-, szél- vagy napenergia-termelés, nagy importigény –, akkor a kereskedők drágább beszerzéssel számolnak, és ez magasabb lakossági ajánlatokban, szerződésmegújításokban vagy fixáras csomagokban jelenhet meg.
Így a mostani történések nem azt jelentik, hogy „holnap automatikusan megugrik minden háztartási villanyszámla”, hanem azt, hogy
Ráadásul Románia már eleve rossz helyzetből indul: a háztartási áramár vásárlóerő-paritáson az EU legmagasabbjai között van. Hiszen Eurostat-adatok szerint 2025 második felében Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a háztartási villamosenergia ára az Unióban: 58,6 százalékkal az előző év azonos időszakához képest.
Az Intelligens Energia Egyesület (AEI) eközben úgy látja, Romániában a végső árakat a hálózati költségek, a szállítási és elosztási díjak, a szolgáltatói marzsok, az adók, a volatilitás, valamint a plafonálási-kompenzációs rendszer utóhatásai is terhelik. Az AEI szerint a megoldáshoz nem elég az olcsóbb termelés: kellene
Szakemberek szerint a tudatos fogyasztó – aki szerződést vált, fogyasztást időzít, esetleg saját termelést vagy tárolást használ – jobban tud védekezni, nincs annyira kiszolgáltatva. A passzív, alacsony jövedelmű, rosszul tájékozott fogyasztók viszont tartósan magasabb számlákkal maradhatnak.

Akár 30 százalékos villamosenergia-árcsökkenést is kilátásba helyezett Ilie Bolojan kormányfő, ám a jelenlegi piaci folyamatok alapján ez csak szigorú feltételek teljesülése esetén képzelhető el.
Kedvezően véleményezte az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa Romániának az uniós helyreállítási mechanizmus (PNRR) keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelmét, így az ország rövidesen megkapja az ebben szereplő 2,62 milliárd eurót.
Nehéz helyzetbe került az európai mezőgazdaság, miután a közel-keleti és az ukrajnai háború következtében az egekbe szökött a műtrágya ára. Vincze Loránt EP-képviselő szerint az Európai Bizottság egyelőre nem találta meg a műtrágyaválságból kivezető utat.
Az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent Románia bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A repce iránt mutatkozik jelenleg a legerősebb kereslet az olajosnövény-piacokon. A biodízelgyártás növekvő alapanyagigénye, az energiapiacok bizonytalansága és a szűkös globális készletek együttesen magas árszintre emelték a repce jegyzését.
Az elmúlt évek drágulásai radikálisan megváltoztatták számos romániai család költségvetését. Mutatjuk, hogy elemzők szerint mekkora jövedelemre lenne szükség ahhoz, hogy tisztességes életet élhessünk anélkül, hogy állandóan a pénz miatt kellene aggódni.
Románia-szerte több ezer adóhatósági alkalmazott szüntette be csütörtök reggel a munkát. Tiltakozások vannak a nyugdíjhivataloknál, de a bíróságokon is.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
A tonhal, a szardínia, a görög joghurt és a növényi tej a bevásárlókosár új sztárjai. A közösségi médiában megjelenő trendek egyre nagyobb hatással vannak a romániai fogyasztók étkezési szokásaira is.
Olyan erdélyi repülőtér is akad, ahol az elmúlt időszakban a járatlemondások aránya a tavalyi több mint nyolcvanszorosára nőtt, és ez nem csak romániai jelenség.
szóljon hozzá!