
Rekordmennyiségű cukor készülhet idén a marosludasi cukorgyárban
Fotó: Haáz Vince
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést. Ennek köszönhetően mintegy 65 ezer tonna, botfalusi (Bod) márkanév alatt értékesített hazai cukrot fog előállítani, amivel visszaszorulhat az importmennyiség az országban.
2024. szeptember 25., 19:462024. szeptember 25., 19:46
Mihaela Neagu, a marosludasi cukorgyár társtulajdonosa felhívta a figyelmet, hogy a feldolgozás során több melléktermék is keletkezik, melyek több területen hasznosíthatók, viszont Romániában nincs még meg a piacuk.
A cukorgyárban továbbra is botfalusi név alatt futó termék készül
Fotó: Haáz Vince
„Több ezer tonna melasz és répaszelet keletkezik a romániai gazdákkal kötött szerződések nyomán, keressük a felvásárlókat. Exportálni kezdtünk répaszeletet Magyarországra, tonnánként 15 euróért, miközben a szállítás tonnánként 25 euró. Meglep, hogy Romániában nincs kereslet, pedig az itthoni gazdák jóval olcsóbban megkaphatnák” – jelezte Mihaela Neagu. Emlékeztetett: az Európai Unió ösztönzi a melaszból készített bioüzemanyag használatát.
Az új ludasi cukorgyár-tulajdonosok egyébként folyamatosan pénzt fektetnek a korszerűsítésbe, új technológiák bevezetésére, aminek köszönhetően – csaknem négy hónapon keresztül napi 24 órás munkával – idén szinte megháromszorozhatják a tavalyi eredményt, amikor is 25 ezer tonna cukrot állítottak elő.
A ludasi cukorgyárban napi 24 órában dolgoznak
Fotó: Haáz Vince
Dolgukat csupán az nehezíti meg, hogy nehezen lehet megközelíteni a gyárat a Ludas bejáratánál található híd javítási munkálatai miatt – ez ügyben „megoldásokat” várnak a polgármesteri hivataltól.
Félezer erdélyi gazda termését dolgozzák fel a cukorgyárban
Fotó: Haáz Vince
Az idén várható termelési rekordadatok hatványozottan kiemelkedők annak fényében, hogy 2022-2023-ban szinte lehúzták a rólót a gyár korábbi tulajdonosai. Mint ismeretes,

Szeptember végéig újraindul a termelés a marosludasi cukorgyárban, miután a tavasszal megmentett üzem már átvette az első cukorrépa-szállítmányokat a termelőktől – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Az üzemet a francia Tereos Sucre társaságtól felvásárló vevők élelmiszeriparban érdekelt román üzletemberek, Mihaela Neagu és Mihail-Daniel Matache, akik közül előbbi birtokolja azt a Best Achiziții Kft.-t, amely két évvel ezelőtt megvásárolta a csődbiztostól az 1889-ben – még Magyar Cukoripar Rt. néven – alapított, a Brassó megyei Botfaluban lévő cukorgyárat.
Tavaly nem várt fordulat történt a marosludasi cukorgyár ügyében
Fotó: Haáz Vince
Egy évvel ezelőtt a gazdasági hazafiság egyértelmű bizonyítékának nevezte Florin-Ionuţ Barbu mezőgazdasági miniszter a marosludasi cukorgyár termelésének újraindítását. A gyár egyik tulajdonosa, Mihaela Neagu akkor emlékeztetett, hogy a Brassó megyei botfalusi cukorgyár megvásárlása után társrészvényes lett a marosludasi üzemben, amely 2023 szeptember vége óta szállít cukrot a boltokba, egyelőre a botfalusi márkával ellátott csomagolásban.
Neagu abban bízott, hogy egy-két év múlva, amikor a ludasi gyár eléri a maximális kapacitást, a botfalusi üzemben is újrakezdik a termelést. „Ehhez azonban a román állam támogatására lesz szükség, egyedül nem tudjuk véghezvinni” – tette hozzá. A marosludasi cukorgyárnak akkor 150 állandó és 30 szezonális alkalmazottja volt.

A gazdasági hazafiság egyértelmű bizonyítékának nevezte szerdán Florin-Ionuţ Barbu mezőgazdasági miniszter a marosludasi cukorgyár termelésének újraindítását.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!