
Archív felvétel
Fotó: Képernyőfelvétel
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények ára miatt, és több törvénymódosítást is követelnek, köztük egy dömpingellenes jogszabály elfogadását.
2024. január 10., 12:372024. január 10., 12:37
2024. január 10., 16:532024. január 10., 16:53
Az elégedetlen kamionosok főként a városok ki- és bejáratainál, a körgyűrűkön gyülekeztek, ahol kígyózó sorokban akadályozzák a közlekedést. A bejelentések szerint – főként a közeli településekről – elindulnak Bukarest irányába, ahol a körgyűrűn folytatják tiltakozó megmozdulásukat. 13 óra körül Nagyvárad körgyűrűjén is lehetett látni és hallani tiltakozó kamionosokat.
Kolozs megyében 10 órakor kezdődött a tiltakozó megmozdulás.
A fuvarozói és a gazdaszervezetek elhatárolódtak a fuvarozók szerdai spontán tiltakozó akciójától, amelyhez több gazda is csatlakozott – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Mint mondta, a tiltakozók problémáinak megoldásában nem a mezőgazdasági minisztérium az illetékes. Ennek ellenére nyitott a tárgyalásokra, és már felvette a kapcsolatot a közlekedési és a belügyminisztériummal. A tárcavezető azt üzente a tiltakozóknak, hogy várja a szervezeteik követeléseit, és a jövő héten megbeszélést tart a minisztériumban a vezetőikkel. Barbu elmondta, hogy idén nem csökkennek a gazdatámogatások, a gázolaj jövedéki adóját továbbra is fedezni fogja a mezőgazdasági minisztérium. Hozzátette, hogy jövő héten a gazdaszervezetek képviselőivel is leül tárgyalni a 2024-es mezőgazdasági évről. A tárcavezető hozzátette, az akció hátterében egy politikai párt áll, amelyik szerinte az elmúlt három évben semmit sem tett a parlamentben a hazai mezőgazdaságért és a termelőkért.
Claudiu Târziu szenátor, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) országos vezetőtanácsának elnöke szerdán bejelentette, hogy támogatja a fuvarozók és a gazdák követeléseit, és felszólította a miniszterelnököt és a kormányzati illetékeseket: „haladéktalanul” üljenek le tárgyalni a tiltakozókkal a problémáik megoldásáról. Közleményében a politikus cáfolta, hogy az AUR-nak köze lenne a fuvarozók és a gazdák spontán tiltakozó akciójához. Úgy vélekedett, hogy a Romániában zajló forgalomlassító tüntetések elfajulhatnak, ha „az utca jelzései süket fülekre találnak” az illetékes hatóságoknál.
Augustin Hagiu, a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) elnöke elmondta: követelések között szerepel egyebek mellett, hogy sürgősen 5000 lejben szabják meg a B 0 osztályba sorolt kötvények (azok biztosítása, akik nem okoztak balesetet) maximális árát. De azt is felróják, hogy a versenyszférában tevékenykedő alkalmazottakat diszkriminálják a szállásra biztosítható összegek terén.
Kérik továbbá a 1997/43-as számú, a méretekre és tömegre vonatkozó kormányrendelet módosítását, annak a 2008/1100-as európai szabályozással való összehangba hozását a határátkelőknél történő ellenőrzések, illetve az úthasználati díjak terén. Állásfoglalásuk szerint ugyanakkor egy dömpingellenes törvényre is szükség van, amely megszüntetné a verseny szabályainak ellentmondó megnyilvánulásokat a gazdaság valamennyi területén.
„Nincs semmi közünk a tiltakozáshoz” – nyilatkozta a COTAR elnöke, hangsúlyozva, hogy első körben a kormány képviselőivel történő egyeztetéssel próbálnak meg érvényt szerezni követeléseiknek.
A nagyobb gazdaszervezetek képviselői ugyanakkor az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozták, nincs közük ahhoz a spontán tüntetéshez, amelyre online toborozták a résztvevőket a szervezők, de megerősítették, hogy tagjaik közül többen részt vesznek a megmozduláson.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!