
Nem életszerű. Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter a fiktív bevételek és egyéb rendellenességek miatt új költségvetés-tervezetet kért a vasúttársaságtól
Fotó: Bálint Eszter
Visszadobta Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter a Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) és a vasúti infrastruktúrát üzemeltető társaság (CFR SA) költségvetéseit abban a formában, ahogyan azokat neki benyújtották.
2026. május 15., 12:012026. május 15., 12:01
Ezt maga a miniszter jelentette be pénteken, többek között fiktív bevételekre és a tervezett veszteségek növekedésére hivatkozva.
„A költségvetés átdolgozását kértem egy reális és ellenőrizhető költségcsökkentési terv alapján” – közölte a miniszter.
„Elutasítottam a CFR Călători és a CFR SA bevételi és kiadási költségvetését abban a formában, ahogyan azokat nekem bemutatták.
– jelentette be Radu Miruță a Facebook-oldalán.
A miniszter kifejtette, hogy a költségek csökkentésére irányuló, reális, mérhető és ellenőrizhető terv alapján kérte a költségvetés átdolgozását, hogy 2026-ban kevesebb veszteség legyen, ne pedig több.
A közlekedési miniszter szerint a javasolt költségvetésben
Gyakorlatilag nem létező pénzeket vettek fel a költségvetésbe, és így papíron a vállalat vesztesége nyereséggé változott”.
„Ráadásul a számítást a törvényes maximális díjszabás alapján végezték, mintha a törvény kötelezné az államot, hogy mindig a maximális összeget fizesse ki. Ez nem igaz. Kategorikusan elutasítottam ezt a költségvetést. Számomra ez nem jelent menedzsmentet. A veszteségek kozmetikázását jelenti és a számla továbbhárítását az adófizetőkre” – mutatott rá.
„A CFR SA-nál (a vasúti infrastruktúrát üzemeltető vállalatnál) a 2026-ra javasolt költségvetés a veszteségek 32,9 százalékos (körülbelül 700 millió lej) növekedését irányozta elő. Ha ezt a bejegyzést a vonaton olvassák, remélem, hogy tisztaságot, tisztességes körülményeket és azt a tiszteletet kapják, amelyet minden utas megérdemel. Ezt azért mondom, mert évről évre több milliárd lej közpénz folyik a román vasúti rendszerbe. A probléma az, hogy túl gyakran tűnik úgy, hogy ez a pénz egy szitán folyik át: folyamatosan öntik, de az eredmények alig látszanak” – tette hozzá a miniszter.
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.
szóljon hozzá!