
Fotó: Pixabay
Hosszas késlekedés után szerdán közzétette a Környezetvédelmi Alap (AFM) a jóváhagyott szerelőcégek listáját, amelyek részt vesznek a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programban.
2023. szeptember 06., 13:512023. szeptember 06., 13:51
2023. szeptember 06., 14:512023. szeptember 06., 14:51
„Mától a magánszemélyek és az egyházak képviselői kiválaszthatják az internetes felületen a jóváhagyott vállalkozások közül a szerelőcéget, amely ellenőrzi a Zöld ház program során feltöltött irataikat. Azt szeretnénk, ha mind a 87 500 idei igénylő pályázatát elfogadják, és áramtermelő-fogyasztóvá váljanak a következő időszakban” – nyilatkozta szerdán Laurențiu-Adrian Neculaescu, az AFM elnöke.
Amint arról beszámoltunk, a Zöld ház program kedvezményezettjei – akik a májusban indult, júniusban lezárult jelentkezési szakaszok során percek alatt kimerítették a régiójuk számára sorra felkínált összeget – 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyet legkevesebb 2000 lejes önrésszel kell kipótolni. Az idei program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből csaknem 87 ezer házra kerülhet napelem.
A jelentkezési szakasz júniusi lezárultát követően a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnak kellett közölnie a hatóság által jóváhagyott szerelőcégek listáját. Az első hírek arról szóltak, hogy ez július 15-ig megtörténik, majd a hónap végéről, később augusztus 5., majd 15.-ei határidőről beszéltek, de semmi sem történt – azaz a korábbi kiírásokhoz hasonlóan máris megrekedt a folyamat.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter legutóbb múlt hétre ígérte a lista közzétételét, amely félhetes késéssel, de végre megvalósult.
Kedvező válasz esetén az AFM-nek is láttamoznia kell a vállalkozások által elfogadott jelentkezéseket – tehát a teljes jóváhagyási folyamat még jó néhány hónapig, akár év végéig is elhúzódhat. Ezek után a szerelőcégeknek egy évük lesz arra, hogy telepítsék, beüzemeljék a pályázó által megrendelt napelemrendszert.
A pályázók most az Inscrierionline.afm.ro internetes felületen választhatják ki szerelőcégüket. Az AFM útmutatót is közölt.
Egyébként Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter korábban már a következő, jövőre tervezett kiírás kapcsán is meglebegtetett egy-két részletet, melyek rendkívül fontosak – ha tényleg megvalósulnak.
„Premierként bejelenthetem, hogy kilátásba helyeztük a programhoz szorosan kapcsolódó egyéb berendezések beszerzésének finanszírozását is, legyen szó energiatároló akkumulátorokról, amelyek még energiahatékonyabbá tehetik az otthonokat, vagy hőszivattyúkról, amelyek télen fűtik, nyáron pedig hűtik a lakást. Biztosra vehető, hogy jövőre nem csak lemásoljuk az idei kiírást, nem csak jelentős támogatást biztosítunk, hanem javítunk is a programon” – nyilatkozta augusztus 24-én Mircea Fechet.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint jövő héten végre közzéteszik a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programban részt vevő szerelőcégek listáját.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!