
Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/ Chimcomplex S.A. Borzesti
Az energiaár-robbanás haszonélvezőinek többletadóval való sújtását fontolgatja a bukaresti kormány, pontosabb részleteket azonban csak a koalíció asztalán levő törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát követően fogunk tudni. A bukaresti ígéretek szerint annyi biztos, hogy telnek a gáztározók, marad az árkompenzáció, így szerintük a romániai lakosság nem fogja megsínyleni a közelgő telet.
2022. augusztus 24., 17:032022. augusztus 24., 17:03
2022. augusztus 24., 18:032022. augusztus 24., 18:03
Extraprofitadót vethet ki a bukaresti kormány az energetikai ágazatban érdekelt cégekre – lebegtette meg tegnapi sajtótájékoztatóján Virgil Popescu energiaügyi miniszter. Mint mondta,
hiszen mindannyian haszonélvezői annak, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan megugrottak az árak az energiapiacon.
„Az én véleményem az, hogy egy közvetítőnek a villanyáram és a földgáz piacán nem szabadna néhány százaléknál többet keresnie, hiszen csak veszi és adja tovább” – fogalmazott a szaktárcavezető. Ami pedig az extraprofitadót illeti, így érvelt: „mindenkit megadóztatunk, amikor túl nagy jövedelmet ér el. Az energiapiac is nagy profitot generál”.
A miniszter kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az energiaellátási láncok szereplőinek többletadóztatása hatályba lépne-e már szeptember elsejétől.
Arra a kérdésre, hogy miért nem emelték meg már korábban az energiaellátási láncok szereplőire kirótt adót, annak ellenére, hogy ezt a Szociáldemokrata Párt (PSD) már az év elején javasolta, a liberális párti Virgil Popescu kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindig is támogatta ezt az intézkedést, de vélhetően az év első felében „nem lehetett gyakorlatba ültetni”.
Egyúttal ismételten arról biztosította a lakosságot, hogy március 31-éig marad az energiaár-kompenzáció, a polgároknak nem kell aggódniuk a téli energiaszámlák miatt. Jelezte egyúttal, hogy a kormány már idén ősszel kidolgozza azt az eljárást, amellyel megóvja lakosságot az energiadrágulástól a március 31. utáni időszakban is. A koalícióban még vita tárgyát képező energetikai törvénytervezet kapcsán azonban nem kívánt részleteket elárulni, mint mondta, az a megállapodás született, csak azt követően hozzák nyilvánosságra, hogy sikerült véglegesíteniük a jogszabályjavaslatot.
„Bármekkora is lesz az összeg, ki fogjuk fizetni” – szögezte le Virgil Popescu.
Közben a tegnapi kormányülés elején Nicolae Ciucă kormányfő büszkén újságolta el, hogy elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók feltöltöttsége. Rámutatott, folyamatosan töltik fel a gáztárolókat, ezek telítettsége elérte a 70 százalékot, ami azt jelenti, hogy nem lesz probléma a gázellátással a következő időszakban.
– idézte az Agerpres a nyilatkozatot. Virgil Popescu energiaügyi miniszter a kormányülésen hasonlóképpen hangsúlyozta, Románia sokkal gyorsabban halad, mint ahogy azt az uniós ütemterv előírja, e szerint ugyanis szeptember 1-jéig 57 százalékban kellett volna feltölteni a gáztárolókat, az ország azonban már 70 százaléknál jár, és várhatóan még szeptemberben eléri a 80 százalékos célt, amelyet novemberre tűzött ki az EU.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a hét elején elküldte a miniszterelnök által a tervezett energiaügyi beruházásokról kért jelentést, ugyanakkor megjegyezte, hogy zajlik az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében benyújtott projektek elemzése.

Elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók töltöttsége – jelentette ki a miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!