
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) megtette az előkészületeket a termelő-fogyasztók (prosumerek) önfogyasztásának megadóztatására, annak ellenére, hogy a kormány ígéretei szerint nem fogják bevezetni a „napfényadónak” is nevezett illetéket – állítja a romániai prosumerek szövetsége (APCE).
2024. február 19., 12:232024. február 19., 12:23
A szervezet hétfői közleménye szerint jelenleg ahhoz, hogy megkapják az engedélyt az áramhálózatra való csatlakozásra, az ANRE egy külön biztosítéktábla felszerelésére kötelezi a prosumereket. „Ebbe a lezárható biztosítéktáblába kerül majd a fogyasztásmérő. Egyes esetekben már be is szerelték az órát, birtokunkban vannak fényképek ilyen esetekről” – írják az APCE képviselői, akik szerint
Az Agerpres által idézett közleményben a szervezet kifejtette: nem értik, hogy miért van szükség egy további fogyasztásmérő felszerelésére, ha a kormánynak nincs szándékában bevezetni a „napfényadót”.
Az APCE felidézte a kormány és az ANRE illetékeseinek korábbi nyilatkozatát, miszerint a „napfényadó” csak akkor lesz majd alkalmazható 2026-tól, ha a romániai prosumerek beépített kapacitása eléri a teljes romániai beépített kapacitás 8 százalékát. A szervezet szerint indokolatlan ez a szándék. „A beépített teljesítménytől függetlenül nem normális az önfogyasztás megadóztatása ma vagy 2026-ban” – szögezték le a közleményben, amelyben
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pénteken azt nyilatkozta, hogy a kormánynak nem áll szándékában bevezetni a „napfényadót”. Kijelentette, hogy a romániai jogba is átültetett uniós irányelv szerint a tagállamok valóban bevezethetik a prosumerek önfogyasztásának megadóztatását 2026-tól, ha a termelő-fogyasztók beépített kapacitása eléri a teljes beépített kapacitás 8 százalékát. „Messze állunk még a 8 százaléktól, és nem vagyunk 2026-ban” – jegyezte meg.
Hozzátette, hogy tárgyalt erről az Európai Bizottság Romániába látogató illetékesével, Ditte Juul Jorgensennel, aki megígérte: utánanéz annak, hogy törölheti-e a törvényből Románia ezt az előírást kötelezettségszegési eljárás kockáztatása nélkül. „Ha az választ kapjuk írásban az Európai Bizottságtól, hogy nincs kockázata az eljárásnak, én gond nélkül támogatom az előírás eltörlését” – fejtette ki a miniszter. Kérdésre válaszolva Burduja kizártnak nevezte, hogy az ANRE saját hatáskörben, egy rendelettel már 2026 előtt bevezesse a „napfényadót”.

Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.

Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.

Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!