Hirdetés

Belépő az internet harmadik korszakába: nálunk is kezd utat törni magának a „nem helyettesíthető zseton”

A galériák, a művészek, a világsztárok is sorra kezdik „felfedezni” az NFT-t •  Fotó: Pixabay

A galériák, a művészek, a világsztárok is sorra kezdik „felfedezni” az NFT-t

Fotó: Pixabay

Épp csak kezdtük megsejteni, megérteni a digitális világ bizonyos jelenségeit, fogalmait, egyre többen értjük, hogy mi a vlog és a podcast, mit csinál a blogger és az influenszer, de máris új fogalmakat érdemes megtanulnunk, hiszen egyes gazdasági szakértők szerint a kriptovaluták, a neobankok és az NFT-k jelentik a jövőt. Szőcs Endre kolozsvári közgazdászt kértük meg, hogy segítsen tisztázni „eszik-e vagy isszák” az újabban a művészet világában is egyre többet emlegetett NFT fogalmát.

Tóth Gödri Iringó

2022. február 23., 08:172022. február 23., 08:17

NFT – az elmúlt időszakban egyre gyakrabban találkozhattunk ezzel a betűkombinációval, és nem csak a gazdasági sajtót bújókkal jön rendszeresen szembe, hanem a kulturális és a bulvár híreknek is visszatérő szereplője. Olvashattunk arról, hogy a Beeple néven ismert, Mike Winkelmann grafikus Everydays című alkotása – egy digitális kollázs – számít jelenleg a világ legértékesebb NFT-jének, 2021 márciusában 69 millió dollárért kelt el a Christie’s árverésén. A galériák, a művészek, a világsztárok is sorra kezdik „felfedezni” az NFT-t, Shakirától Palvin Barbarán át mindenki ebbe fektet be – nemrég John Lennon fia is NFT-formában értékesítette apja szellemi hagyatékának egy részét.

De mi is az az NFT?

Az NFT neve az angol elnevezésből – non-fungible token – származik, jelentése egy nem helyettesíthető token vagy zseton, amelynek működése a blokklánc technológiáján alapul. Az NFT egy digitális fájlhoz, képhez, animációhoz, videóhoz, hangfájlhoz kapcsolt kódsor, mely az eredetiség igazolására szolgál.

Hirdetés

„A legkönnyebben úgy lehet megérteni az NFT lényegét, ha a műtárgy­piacot nézzük. Azért vesz valaki egy műalkotást – azontúl, hogy tetszik neki –, mert az a festmény, szobor egyedi. Az, ahogyan az az alkotás összeállt, megszületett, megismételhetetlen, és ezáltal van egy egyedisége, ami értéket hordoz.

Idézet
Az NFT-k ezt a megismételhetetlenséget tudják garantálni a digitális világban, és ezért van plusz hozzáadott értékük”

– magyarázta el kérdésünkre az NFT lényegét Szőcs Endre kolozsvári közgazdász.
Mint részletezte, az NFT egy blokkláncba beleírt információ, ez hitelesíti tulajdonképpen azt, hogy bár lehet, hogy egy adott kép (például egy JPG fájl) 5 milliárdszor le van másolva, de annak egyedüli jogos tulajdonosa csak az NFT-t megvásároló személy. Aki a tulajdonosa, az kereskedhet is vele, jövedelmet is hozhat számára.

A műtárgypiac kapcsán a szakértő azt is kiemelte, hogy az NFT számos új lehetőséget jelent, hiszen ha eddig például egy kortárs erdélyi festő munkáit elsősorban hazai árveréseken, hazai galériák által értékesíthette, vagy ha esetleg próbált is betörni a nemzetközi piacra például online eladással, ott is megvolt az, hogy a műalkotást fizikailag, biztonságosan el kell juttatni a vevőhöz. De

ha a művész az alkotásból NFT-t, vagyis digitális tartalmat hoz létre, akkor nagyon kiszélesedik a potenciális vevők köre, eladhatja másodpercek töredéke alatt egy ausztráliai vagy épp kanadai érdeklődőnek.

Ha a művész az alkotásból NFT-t, vagyis digitális tartalmat hoz létre, akkor nagyon kiszélesedik a potenciális vevők köre (képünk illusztráció) •  Fotó: Adi Stefanuti / Facebook Galéria

Ha a művész az alkotásból NFT-t, vagyis digitális tartalmat hoz létre, akkor nagyon kiszélesedik a potenciális vevők köre (képünk illusztráció)

Fotó: Adi Stefanuti / Facebook

Új korszak az internet világában

Az NFT-k kapcsán Szőcs Endre azt is elmagyarázta, hogy általuk tulajdonképpen az internet történetének harmadik korszakába léptünk, lépünk be. Az első korszak az volt, amikor az internetre felkerültek az információk, amiket a felhasználó megkereshetett, elolvashatott. A második generációs internet korszakát éljük, tehát nem csak olvassuk az interneten levő tartalmakat, hanem mi is tartalmakkal töltjük meg, videókkal, képekkel, szöveggel, tulajdonképpen egy interakció valósul meg. De ez még egy olyan internet, ahol tulajdonképpen bérelt domaineken történik szinte minden, és elképzelhetetlen a garantált tulajdonlás kérdése.

A harmadik korszak ebben hoz majd változást, mivel az internet világában megjelenik a birtoklás és tulajdon fogalma.

„Ez új dimenziókat fog nyitni a digitális térben, illetve a digitális viszonyokban az emberek és emberek között, és gyakorlatilag kialakul egy új gazdasági tér. Ez idáig szinte elképzelhetetlen volt, de most már »épülget« ez a tér” – fogalmazta meg a szakember.

E-sport és művészet

Szőcs Endre kiemelte ugyanakkor hogy az NFT fogalmával elsősorban a művészetek kapcsán szokott találkozni a laikus, de eredetileg a játékok világához kapcsolódik, ahol az NFT-k teszik lehetővé, hogy a játékok karakterei olyan eszközöket, fegyvereket birtokoljanak, amelyek a győzelemhez segíthetik őket.

Idézet
„A számítógépes játékok a legnépszerűbb sportot jelentik napjainkban, ha a nézők számát vesszük figyelembe, milliók követik nyomon élőben a kitalált digitális karakterek küzdelmeit.

Épp a nagy népszerűség miatt a játékokban hatalmas pénz van, így a gamereknek, azaz a játékosoknak megéri több tízezer, sőt akár több százezer dollárt költeni egy-egy NFT-re, ami egy fegyvert, kelléket takar, és amivel ő előnyökre tehet szert” – ecsetelte a közgazdász.

Rámutatott: a művészetek terén az NFT új műfajokat is szül, ilyenek például a digitálisan megalkotott háromdimenziós szobrok, amelyeket igény esetén akár ki is lehet nyomtatni 3D-s nyomtatóval,

illetve olyan műfajokat is birtokolhatóvá tesz, amelyek eddig az egyszeriségről, a pillanatnyiságról szóltak, például performanszokról, happeningekről készült videók esetében. Szőcs Endre felidézte, hogy Barabási Albert László – aki Polgár Judit sakkozóval hozott létre, illetve dobott piacra közösen NFT-t – beszélt arról, miszerint a digitális világban az NFT-k által garantált egyediség révén bármely digitális alkotás gyakorlatilag a fizikai világban létező tárgy minden egyes ismérvét hordozza magában azonkívül, hogy fizikailag megfogható. Tehát a gyűjtőszenvedély, a vágyak, a szenvedélyek kiteljesedését meg lehet élni digitálisan is, nem kell feltétlenül fizikai tárgyakat gyűjteni.

A szakértő kiemelte, hogy ez egy fontos gondolat, hiszen a gyűjtés mindig is egy fontos tényező volt gazdaságilag is, a birtoklás iránti vágy nagyon nagy összegeket, értékeket képes megmozgatni.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Hogyan zajlik a kereskedelem?

A közgazdász kérdésünkre azt is elmagyarázta, hogy az NFT-vel történő kereskedelem különböző digitális piactereken zajlik, amiknek az informatikai hátterét olyan blokklánc-technológiák adják, mint az Ethereum vagy a Solana (de a legelső NFT még a Bitcoin rendszerében született meg). Ha egy művész vagy tulajdonképpen bárki, létrehoz egy alkotást – lehet az egy fotó, egy zeneszám –, akkor ezekben a rendszerekben, „alakul” NFT-vé, ott társul hozzá az a bizonyos kód, számsor. Annak, hogy az ember csatlakozzon a rendszerhez, és feltöltsön egy alkotást, van egy meghatározott ára, amely elérheti akár a 100–200 dollárt is, az ár piactérfüggő.

Ha pedig valaki vásárolni akar, akkor először kriptovalutát kell váltania – általában minden piactérnek megvan a saját valutája –, majd vásárolhat, akár egy fizikai galériában.

„Az adott alkotás kódja a vásárlás után az én digitális pénztárcámba (wallet) kerül be, és ezt látja mindenki. Minden esetben van egy nyilvános kód, illetve van a nyilvános kódnak egy személyre szabott része is, amit csak a tulajdonos lát. Mindenki tudja, hogy az adott kódhoz mely alkotás tartozik, azt viszont nem tudják, hogy annak a kódnak ki a tulajdonosa, mármint ki az a fizikai személy, aki megvette” – részletezte Szőcs Endre. Az NFT-t ugyanakkor el is lehet adni, ha az ember drágábban adja, mint amennyiért vette, akkor hozamra tesz szert.

korábban írtuk

Fantasztikus megoldás nem létező problémára – Ellentmondásos a bitcoin kriptovaluta megítélése
Fantasztikus megoldás nem létező problémára – Ellentmondásos a bitcoin kriptovaluta megítélése

Régi törvény, hogy a nagyobb hozam nagyobb kockázattal jár, ebből a szempontból a bitcoin rajta van a térképen, óriási kockázat mellett óriási a hozam – értékelte a kriptovaluta árfolyamának elrugaszkodását a Krónikának nyilatkozó szakember. Szerinte kérdés ugyanakkor, hogy ki képes ilyen hatalmas kockázatot beváll

Ez is adóköteles jövedelem

A digitális jövedelmet pedig ugyanúgy be kell vallani, mint a fizikai valóságban zajló tevékenységből származó jövedelmet, bár ennek kapcsán még sok a bizonytalanság.

Az Országos Adóhatóság (ANAF) nemrég ki is adott egy tájékoztató brosúrát az NFT-kről, abban is felhíva a figyelmet arra, hogy a digitális jövedelem után is kell adózni, nem csak akkor, ha valaki a kriptovalutáit átváltja FIAT-ra, esetünkben lejre).

Máthis István, az ANAF Kovászna megyei kirendeltségének helyettes igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta: ez a törvény, de sajnos a digitális világban zajló kereskedelmet még nem tudják követni, így az emberek lelkiismeretén, tisztességén múlik, hogy bevallják-e jövedelmüket.

A jövő zenéje

Szőcs Endre szerint valószínűleg nálunk még kevés ember foglalkozik, fektet NFT-be, bár nem tudhatunk pontos számokat, hiszen a számsorokat nem lehet országok szerint valós emberekkel összekapcsolni. Kiemelte, hogy azért nálunk is vannak kezdeményezések, például a kolozsvári, kortárs művészetre koncentráló The Cosmic House, melynek ötletgazdái most készülnek NFT-kkel is betörni a piacra. A nagy fesztiválok – például az Untold – szintén próbálkoznak NFT-értékesítéssel.

A közgazdász szerint ugyanakkor nehéz ma, 2022-ben megítélni, hogy az NFT mennyire stabil és biztonságos befektetés, de tény, hogy egy új lehetőség, mely nem kapcsolódik fizikai térhez

– nem kell egy galéria vagy egy raktár, ha az ember száz szobrot vagy festményt birtokol. Meglátása szerint a fizikai térben létező alkotások, például egy Da Vinci-festmény értéke sosem fog lecsökkenni, de tény, hogy az NFT tárolhatóság szempontjából praktikusabb. Azok, akik azért aggódnak, hogy a digitális adatok elvesznek, kiírhatják akár fizikailag is a tulajdonukhoz tartozó kódot. A rendszer hálózati eleme pedig az ígéret szerint garantálja, hogy nem vesznek el az adatok. „Hogy egy adott NFT-nek milyen értéke lesz 100 év múlva, azt az akkori piac fogja eldönteni, és nem mi most” – szögezte le Szőcs Endre.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
Hirdetés