
Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Ha minden jól halad 2024 nyarán Marosvásárhelytől Kolozsvárig megszakítás nélkül sztrádán lehet majd közlekedni, miután szerdán a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) és a Strabag–Geiger konzorcium aláírta az A3-as autópálya, Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszának a tervezési és kivitelezési szerződését. A tulajdonképpeni munka már februárban elrajtolhat.
2022. október 26., 11:382022. október 26., 11:38
2022. október 26., 15:092022. október 26., 15:09
Aláírták szerdán az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti hiányzó szakaszának folytatásáról szóló szerződést, a Strabag és a Geiger cégekből álló konzorcium így végre munkához is láthat az eddigi nagyjából 40 százalékban elkészült sztrádaszakasz befejezésének. A két, útépítésben nagy tapasztalattal rendelkező, osztrák és német cég 420 millió lejért vállalta a félkész munka huszonegy hónap alatt befejezését.
Mint ismeretes, az alig valamivel több mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert hét évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megye határán lévő szakaszt. A nyertes meglehetősen karcsú árajánlata komoly kérdéseket szült a pálya- és vetélytársakban. A szakemberek már akkor megjósolták, hogy az alullicitáló cég képtelen lesz a felvállalt összegért elvégezni a munkát.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a CNAIR nagy későre, 2021-ben szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozó azonnal óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügyi hatóság döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését.
Kérdésünkre, hogy miért éri meg egy cégnek más, kevesebb mint 40 százalékban elvégzett munkáját folytatni,
Számításaik szerint már február vége felé elkezdhetik azokat a munkálatokat, amelyeket a hidegben is lehet végezni. A talajmunka, a töltések kialakítása, ami mintegy egy millió köbméternyi föld megmozgatását feltételezi, a tavaszra, nyárára marad. „Nagyon jól tudjuk, hogy mi történt eddig, és azt is, hogy mi vár ránk. Mivel az építőtelepen két éve nem történt jóformán semmi, előre nem látott meglepetések is érhetnek, de még így is reméljük, hogy 2024 nyarára, vagy még annál is előbb át tudjuk adni a hiányzó pályaszakaszt” – nyilatkozta.
A 15,7 kilométerből a Geigernek 6,8 kilométeres aszfaltcsíkot, a Strabagnak 8,9-et kell átadnia. Ugyanez a két cég építette meg az A3-as Marosvásárhely–Radnót szakaszát is: az osztrákok Marosugráig, a németek onnan Radnótig dolgoztak.
Az autópálya hiányzó szakaszára vonatkozó szerződést vissza nem térítendő európai uniós forrásokból finanszírozzák. Amennyiben elkészül a hiányzó 15,7 kilométeres szakasz, Marosvásárhelytől Magyarnádasig folyamatos lehet majd eljutni, Budapestig – Tordán áttérve a Dél-Erdélyi sztrádára – pedig egy tíz kilométeres kitérővel.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
2 hozzászólás