Hirdetés

Nem ellensúlyozza az agrártámogatás a súlyos piaci zavarokat okozó olcsó ukrán termékek hatását

Kistermelői gabonapiac. A   szakpolitikus szerint a kisgazdaságoknak ráfizetéses a gabonatermesztés, inkább zöldség- vagy gyümölcstermesztéssel foglalkozhatnak •  Fotó: Beliczay László

Kistermelői gabonapiac. A szakpolitikus szerint a kisgazdaságoknak ráfizetéses a gabonatermesztés, inkább zöldség- vagy gyümölcstermesztéssel foglalkozhatnak

Fotó: Beliczay László

Román állami támogatásból egészíti ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium az ukrajnai háború miatt a gazdáknak nyújtott uniós dotációt. A kormányfő által a napokban aláírt jogszabályok értelmében a romániai gazdák mintegy 400 millió euró többlettámogatásra jogosultak. A Krónika által megkérdezett szakpolitikus szerint ezek az összegek nem ellensúlyozzák a vámmentesen behozott ukrajnai termékek által okozott piaci zavarokat.

Makkay József

2024. május 16., 18:482024. május 16., 18:48

2024. május 16., 19:072024. május 16., 19:07

Klaus Iohannis államfő három agrártámogatási törvényt írt alá a napokban, amelyek korábban elfogadott, az ukrajnai háború okozta gazdasági válság enyhítését célzó kormányrendeleteket szentesítettek. A 2024-es román állami költségvetésből a gabonatermesztők megsegítésére 315,6 millió euró jut, a sertéságazat 28,7 millió eurót, a baromfitelepek tulajdonosai pedig összesen 36,8 millió eurót pályázhatnak meg. A kormány a legalacsonyabb összeget a húsmarha- és bivalytartó gazdáknak szánja, a szarvasmarha-támogatás keretösszege 11,03 millió euró.

Az európai uniós agrártámogatás kiegészítéseként – a Brüsszellel korábban egyeztetett támogatási kereteknek megfelelően –

Hirdetés

a bukaresti mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből mintegy 400 millió eurónak megfelelő összeg áll a mezőgazdasági ágazatok gyors megsegítésére.

Ugyanakkor a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülésén határozattal jóváhagyta az agrárminisztérium költségvetésének egymilliárd lejes kiegészítését a mezőgazdasági termelőknek járó hektáronkénti 100 eurós támogatás, valamint az Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt veszteséget szenvedett sertés- és baromfitartókat megillető támogatás kifizetésére. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter az ülés után közölte, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) pénteken elkezdi a kifizetések jóváhagyási eljárását, és a gazdák jövő hét elején megkapják a támogatást.

Barbu hangsúlyozta, hogy az utóbbi időben szárnyra kapott híresztelések ellenére az összes jogosult gazda megkapja a területalapú támogatás teljes összegét. „A kormány ígérete szerint a növénytermesztő gazdák megkapják a hektáronkénti száz eurót, a sertés- és baromfitenyésztők pedig a nagyállategységenkénti száz eurót. Több mint 1,86 milliárd lejes keret áll erre rendelkezésre” – szögezte le az agrárminiszter. Hozzátette, a támogatási keret a növénytermesztők esetében meghaladja az 1,53 millió, a sertésztenyésztők esetében a 141 millió, a baromfitenyésztők esetében pedig a 181 millió lejt.

Csakhogy több román gazdaérdekvédelmi szervezet képviselője szerint ezek az összegek távolról sem fedezik a hazai mezőgazdasági termelők által elszenvedett károkat, így nem is tudják megoldani a gazdatársadalom évek óta növekvő problémáit.

Magyar Lóránd szerint az Európai Uniónak védenie kellene saját mezőgazdasági termékeit, minden más elképzelés zsákutca a gazdák számára •  Fotó: Facebook/Magyar Lóránd Galéria

Magyar Lóránd szerint az Európai Uniónak védenie kellene saját mezőgazdasági termékeit, minden más elképzelés zsákutca a gazdák számára

Fotó: Facebook/Magyar Lóránd

Az állattenyésztésnek sem kedvezett az olcsó gabona

Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es képviselő, a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke sem látja pozitívan a román agrárágazat alakulását. „Az ukrajnai mezőgazdasági termékekre vonatkozóan a Brüsszelben egy évre meghosszabbított vámmentesség negatív hatásait nem tudja ellensúlyozni az uniós agrártámogatási rendszer. Ezen az sem segít, hogy brüsszeli jóváhagyással a nemzeti kormányoknak lehetőségük van bizonyos mértékű társfinanszírozásra. A két összeg együttesen is túl kevés ahhoz, hogy ellensúlyozni lehessen az Ukrajnából vámmentesen behozott termékek piaci zavarait” – fogalmazott portálunknak a partiumi szakpolitikus.

Magyar nem tartja reálisnak azt a brüsszeli elképzelést, hogy a nemzeti kormányok saját költségvetésükből pótolják az uniós agrártámogatást. Úgy véli, ezek a források végesek, a kormánynak nem áll rendelkezésére elegendő pénz a mezőgazdaság számára.

A szakember ugyanakkor elismerte, hogy az alacsony gabonaárakból elviekben az állattenyésztés profitálhat, hiszen a keverőüzemek olcsó alapanyagból olcsóbban tudják előállítani a takarmánykeverékeket. A valóságban az állattenyésztési ágazat mégsem áll jobban, mint a szántóföldi növénytermesztés. Amit leginkább az bizonyít, hogy 2023-ban csökkent az egy évvel korábbi állatlétszám, az ágazat tehát nem profitált az olcsó gabonaárakból.

Egyedüli kivétel a sertéstenyésztés, ahol tavaly a romániai gazdák jó évet zártak, és idén is szép kilátásaik vannak a hazai sertéshús iránti kereslet élénkülésével. Az RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint azonban a sertéstartók nem az olcsó gabonának köszönhetik sikerüket, hanem annak, hogy kevesebb import disznóhús érkezik a romániai piacra. 2023-ban Kína megnyitotta kapuit a német disznóhús előtt, így az olcsó készletek elhagyták Nyugat-Európát, a romániai disznófarmok tulajdonosai fellélegezhettek. A szakember szerint ez egy konjunkturális állapot, ami jól mutatja, hogy az uniós termelők – elsősorban a romániai állattartók – mennyire kiszolgáltatott helyzetben vannak.

A szövetkezés lehet a kiút

Szakmai vita alakult ki arról, hogy új piacok feltárásával, illetve termelői átállással kellene új kiutat keresni az olcsó ukrajnai gabona behozatala miatt kialakult válsághelyzetből. Az elképzelés azt feltételezi, hogy a farmok egy része piacosabb, jobban eladható szántóföldi növények termesztésére kellene átálljon. Magyar Lóránd szerint azonban ennek nincs realitása.

Idézet
Az lenne a járható út, hogy megvédjük az Európai Unióban a jó minőségű, helyi termelésű gabonát az olcsó, vámmentes és gyenge minőségű ukrajnai termékektől.

Az alternatív próbálkozások csak gazdáink problémáit növelik” – érvelt portálunknak az RMDSZ-es honatya.

Magyar ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy a szántóföldi növénytermesztés mellett hangsúlyosabb állattenyésztési ágazat jöjjön létre Romániában, így a gazdák a megtermelt gabonát jobban tudnák értesíteni saját gazdaságukban. Viszont ez a fajta átállás is időt igényel, nem lehet egyik napról a másikra kivitelezni. A késve meghirdetett uniós agrárpályázatok is legalább egy év múlva éreztetik majd hatásukat a hazai állattenyésztésben, vélekedett az állatorvos végzettségű Szatmár megyei mezőgazdasági szakpolitikus.

Magyar Lóránd szerint jelenleg a kisgazdaságok vannak a legnehezebb helyzetben,

leginkább őket sújtja az ukrajnai háború hatása. Átmeneti mentőövet jelenthet, ha európai uniós döntés értelmében a nemzeti kormányok által eddig kifizetett 20-25 ezer ezer eurós ,,de minimis” támogatások összegét megduplázza az Európai Bizottság, de ez sem fogja megoldani a kistermelők felhalmozott gondjait.

,,A kisgazdaságok számára nem a nagy kultúrás szántóföldi növénytermesztés a megoldás. Esetükben sürgetőbb az átállás, hogy zöldség-, illetve gyümölcstermesztéssel foglalkozzanak. Ami munkaerő-igényesebb ugyan, de családjaik számára biztonságosabb megélhetést biztosít. Az igazi megoldás azonban a szövetkezés, az összefogás, a gazdák együttgondolkodása lehet. Ennek hiányában a kisgazdaságoknak hosszabb távon nincs esélyük a talpon maradásra” – mutatott rá portálunknak Magyar Lóránd Szatmár megyei parlamenti képviselő.

korábban írtuk

Késélen táncol a búza jövedelmezősége, de meglódult a repce és a napraforgó ára
Késélen táncol a búza jövedelmezősége, de meglódult a repce és a napraforgó ára

Lassú emelkedésbe kezdtek a hónapokig mélyponton álló szalmás gabonafelvásárlási árak, de ennél látványosabb drágulás elé néz a két legkeresettebb olajos növény, a repce és a napraforgó.

korábban írtuk

Rekordot döntött áprilisban az ukrán export, Romániának hálálkodik Kijev
Rekordot döntött áprilisban az ukrán export, Romániának hálálkodik Kijev

Ukrajna 2024 áprilisában rekordmennyiségű, több mint 13 millió tonna árut exportált, ami felülmúlta a 2022. februári adatokat: az áprilisi export értéke elérte a 3,3 milliárd dollárt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
Hirdetés