
Erdélyi magyar diákok környezetvédelmi konferenciája Kolozsváron
Fotó: Kolozsvári Református Kollégium
Erdélyben egyedüállóként a Kolozsvári Református Kollégium szervez középiskolások számára környezetvédelmi diákkonferenciát magyar nyelven. Az idei, immár 12. kiadás is sikertörténetnek számít.
2023. március 22., 20:442023. március 22., 20:44
2023. március 22., 21:202023. március 22., 21:20
Tizenkettedik alkalommal szerveztük meg 2023. március 17-én a Regionális Környezetvédelmi Diákkonferenciát a Kolozsvári Református Kollégiumban. Két év kimaradás után sikerült újra megtalálni a különböző – anyagi, emberi és szellemi – erőforrásokat egy újabb rendezvény megszervezéséhez és új lendületet adni a konferencia-sorozatnak.
Diákok és tanárok körében már a kezdetektől nagy érdeklődés mutatkozott a téma iránt, ugyanis hazánkban magyar nyelven nem létezett hasonló szakirányú középiskolai verseny vagy konferencia. Mindmáig ez az egyetlen, kizárólag környezetvédelmi problémákra irányuló középiskolai, diákközeli, iskolán kívüli, de ugyanakkor egy jól meghatároott oktatási célt megvalósító szakmai tevékenység.
A konferencia általános célja a romániai egyházi és „világi” középiskolák környezetvédelmi érdeklődésű szaktanárai és diákjai közötti információcsere, kapcsolatteremtés és további együttműködés megalapozása. Helyet kap védett területeink ismertetése, településeink hulladékkezelési állapotának bemutatása, környezetünk rehabilitációjával kapcsolatos tervek ismertetése, valamint az oktatás, média, társadalom és egyház szerepének körüljárása a környezetvédelmi tevékenységek kezdeményezésében és továbbfejlesztésében.
Az idei diákkonferenciát megnyitó áhítatot Péter Csaba lelkipásztor, a Kolozsvári Református Kollégium tanára tartotta. Az áldást követően kollégiumunk igazgatójának, Török-Gyurkó Zoltánnak a köszöntője hangzott el, majd dr. Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes asszony köszöntötte az egybegyűlteket. A meghívottak soraiba tudhattuk a bíráló bizottság tagjait is: dr. habil. Keresztes Lujza egyetemi docenst, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia Karáról, dr. habil. Tonk Szende egyetemi docenst, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezettudomány Tanszékéről, és dr. Balogh Adalbertet, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyetemi tanárát.
A diákkonferenciát szervező csapat
Fotó: Kolozsvári Református Kollégium
A hagyományos módon megrendezett Regionális Környezetvédelmi Diákkonferenciára Erdély bármely IX-XII. osztályos tanulója benevezhetett, egyénileg vagy maximum háromtagú csoport keretében környezetvédelem, ökológia, valamint környezettudományok szekciókban. A résztvevő tanulók a megadott témakörökben saját megfigyeléseiken alapuló dolgozatok kivonatát nyújtották be, melyet a konferencia napján kiselőadás formájában mutattak be. A bemutatásra minden diáknak vagy diákcsoportnak 10 perc állt rendelkezésére, melyhez demonstrációs eszközöket használhattak. A pályamunkákat több szempont szerint bírálta a zsűri: a szakmai kutatási terv kidolgozottsága, az eredetiség, ötletesség, alkalmazhatóság, az önálló kutatói munka és tudományművelés, az előadói készség és a jövőbeli hasznosíthatóság.
A XII. Regionális Környezetvédelmi Diákkonferencia védnökei és támogatói: Demeter József-Szabolcs, iskolánk volt növendéke és biológia tanára, aki megálmodta és elindította 2004-ben ezt a konferenciát, ugyanakkor dr. Székely Árpád, a Szabó Dezső Alapítvány elnöke és a kolozsvári Református Kollégium volt igazgatója, továbbá a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Köszönjük, hogy anyagilag lehetővé tették a biológia és környezetvédelmi problémák iránt érdeklődő diákok idei találkozását!
A diákkonferencia kitűzői a résztvevők számára
Fotó: Kolozsvári Református Kollégium
Az idei konferencia nyertesei
1. díj – Az Apáczai Csere János Elméleti Líceum tanulói, Gábos-Szövérdi Dávid és Szakács Apor-Tamás, a (F)AIR című pályamunkával, vezetőtanáruk Geváld Júlia.
2. díj – A Medve Erdélyben: veszély vagy veszélyeztetett? A pályamunkát Gáspár Bernadett, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium XI. osztályos tanulója mutatta be, felkészítő tanára Cseh Tünde.
Környezetbarát és takarékos légfűtő építése újrahasznosított anyagokból, a napenergia felhasználása fűtés alternatívájaként című dolgozat. Bemutatta Baruch Dávid-Roland és Szatmári Vazul Csaba, a Petru Maior Kollégium X. osztályos tanulói, felkészítő tanáruk Gorbai Mária Melinda.
3. díj – Természeti kincseink az ásványvizek: előadták Lestyán Hanna és Dénes Roland, a Kós Károly Szakközépiskola XII. osztályos tanulói, felkészítő tanáruk Szatmáry Zsófia.
Különdíjak
Radonterhelés az iskolában: előadták Péter-Brezovsky Tamás és Szakács Apor-Tamás, az Apáczai Csere János Líceum diákjai, felkészítő tanáruk Vörös Alpár István.
A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium karbonlábnyomának csökkentése: előadók Gábor Farkas Ferenc, Gudor Eszter, Kerekes Noémi, a Bethlen Gábor Kollégium X. osztályos tanulói, felkészítő tanár dr. László Enikő.
Mihályfalvi Katalin
A szerző a Kolozsvári Református Kollégium biológia tanára
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!