
Antal Árpád, Winkler Gyula és Tamás Sándor a székely-szórvány együttműködést is méltatta a hétfői sajtóbeszélgetésen
Fotó: Winkler Gyula/Facebook
Az erdélyi magyaroknak őshonos kisebbségként két dolog fontos: hogy legyen béke, és legyen visszatérés az európai közpolitikák szintjén, ezek ne az ideológiák szolgálatában, hanem az emberek szolgálatában szülessenek – jelentette ki Winkler Gyula, az RMDSZ újrázni készülő EP-képviselője hétfőn Sepsiszentgyörgyön.
2024. május 27., 16:112024. május 27., 16:11
2024. május 27., 16:142024. május 27., 16:14
Az alakulat EP-listáját vezető politikus rámutatott: az RMDSZ nincs egyedül, amikor azt mondja, hogy változásra van szükség Brüsszelben, az Európai Unióban, de a nyugat-európai pártok másfajta változást, a magyarok által óhajtottnak a „szöges ellentétét” akarják. Az RMDSZ ellenben szerinte „vissza szeretne térni a gyökerekhez”, amikor az európai közösség békeprojekt volt, nem állt az ideológiák szolgálatában.
„Míg Európa középső és keleti részén a gazdatüntetések, az ukrán gabonadömping miatti tiltakozás a jellemző, az emberek azt akarják, hogy az EU térjen vissza a realitás talajára” – idézte az MTI a politikust. Hangsúlyozta: az új EP-többség június 9-én dől el, és fontos, hogy az őshonos etnikai kisebbségek képviselői jelen legyenek, és a többségi diskurzust árnyalva be tudjanak számolni a saját helyzetükről. Winkler Gyula szerint ha az RMDSZ 34 év után „elbukna”, nem érné el az ötszázalékos bejutási küszöböt a június 9-i EP-választáson, akkor „lejtős pálya” következne, mely már nagyon nehezen fordítható emelkedőre, holott az erdélyi magyarság számára fontos az ősszel eldőlő bukaresti képviselet.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy újrázni készülő polgármestere arra kérte a megyeszékhely lakóit: még ha őt nem is támogatnák voksukkal a június 9-i romániai helyhatósági és EP-választáson, az RMDSZ EP-listáját mindenképp támogassák, mert a brüsszeli jelenlét fontos. „Ha ott vagyunk Brüsszelben, Bukarestben, akkor tudjuk biztosítani azt a hátteret és azt a keretet, ami fontos ahhoz, hogy önkormányzatként is eredményesek és hatékonyak tudjunk lenni” – mondta az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke.
„De ez a két mandátum is fontos ahhoz, hogy éreztetni tudjuk az EP-ben, hogy vannak erdélyi magyarok” – tette hozzá. Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat újrázni készülő elnöke Winkler Gyulát az RMDSZ Hunyad megyei szervezetének az elnökeként is köszöntötte, és a székely-szórvány együttműködési programról beszélt, melynek célja, hogy a tömbmagyarság segítse a mélyszórványban élő közösségeket.
Tamás Sándor emlékeztetett: Kovászna és a dél-erdélyi megye között évek óta létezik az együttműködés, például Őraljaboldogfalva templomának a felújításában segédkeztek, így próbálva megtartani a csupán három magyar ember által lakott szórványtelepülés értékes műemlék épületét. Winkler Gyula megköszönte a székelyföldi segítséget, aláhúzva, hogy ez a szórványbeliek számára feltöltődést, megerősítést jelent. Hozzátette: Háromszék ereje a szórványra is kisugárzik, és az ötszázalékos választási részvételt is elősegíti az EP-választáson. „Ti biztos, hogy győzni fogtok mindenhol, ahol jelölt van, viszont együtt kell győznünk az ötszázalékos országos küszöb eléréséhez”– mondta Winkler.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!