
Várhatóan nagyobb kínálatból választhatnak tankönyvet általános iskolás diákjaiknak a pedagógusok a közeljövőben, az oktatási minisztérium ugyanis a tankönyvkiadásra vonatkozó előírások módosítását tervezi – számolt be a Krónikának Dáné Károly, az Országos Tankönyvkiadó igazgatója. Szerinte előfordulhat ugyan, hogy a kiadványokból kevesebb példányszámot nyomtatnak, és ezek drágábbak lesznek, de legalább elejét lehet venni annak, hogy a vesztes kiadók fellebbezzenek, és ezzel húzzák az időt.
2017. március 01., 13:352017. március 01., 13:35
2017. március 01., 14:252017. március 01., 14:25
Várhatóan nagyobb kínálatból választhatnak tankönyvet általános iskolás diákjaiknak a pedagógusok a közeljövőben, az oktatási minisztérium ugyanis a tankönyvkiadásra vonatkozó előírások módosítását tervezi – számolt be a Krónikának Dáné Károly, az Országos Tankönyvkiadó igazgatója.
Mint kifejtette: a legfontosabb változás, hogy a szaktárca nem maximalizálná a nyertes tankönyvek számát. Eddig egy tantárgyból legfeljebb három kiadvány nyerhetett a liciten, a romániai piac viszont aránylag nagy, így hamarosan kategóriánként akár tíz tankönyv is győztesként kerülhet ki a versenykiíráson. Dáné szerint előfordulhat, hogy a kiadványokból kevesebb példányszámot nyomtatnak, de legalább elejét lehet venni annak, hogy a vesztes kiadók fellebbezzenek.
Drágulás várható, de idejében elkészülhetnek a kiadványok
Az Országos Tankönyvkiadó igazgatója arról is beszámolt, hogy a szaktárca a pontozási rendszert is módosítja, ennek nyomán valamelyest emelkedhet a tankönyvek ára, de pozitív változás lesz, hogy az óvások elkerülésével a tanulók időben, a tanév kezdetére megkapják a kiadványokat. „A tanárok döntik el, hogy a nagyobb kínálatból melyik tankönyvet választják, így megvan az esély arra, hogy a ne a legalacsonyabb árú, hanem a legminőségibb kiadvány nyerjen, ha a jobb könyvből többen rendelnek\" – magyarázta Dáné Károly.
Az igazgató bízik benne, hogy a módosítások már márciusban hatályba lépnek, sikerül felgyorsítani a tankönyvkiadási folyamatot, így a diákok már idén ősszel kézbe vehetik az új tankönyveket. Dáné ugyanakkor azt is elmondta: az oktatási minisztérium fontolgatja, hogy ha az elképzelt módszer nem válik be, központosítják a tankönyvkiadást.
Kelemen Hunor: őszig nem lesznek új tankönyvek
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök múlt héten egy sepsiszentgyörgyi sajtóbeszélgetésen ehhez képest arról számolt be: a következő, 2017/2018-as tanévben szinte biztos nem lesznek új tankönyvek, ennek oka szerinte az aktuális rendszer túlbonyolítottsága. Rámutatott: az új tanterv szerinti kiadványokat meg is kell írni, ezen jelenleg két-három munkacsoport dolgozik. Az RMDSZ ugyanakkor több javaslatot is megfogalmaz majd a tankönyvkiadási rendszer módosítása érdekében, és bíznak benne, hogy a szociálliberális (PSD–ALDE) koalíció, illetve az oktatási tárca elfogadja ezeket.
A szövetség többek között azt kéri, hogy hirdessenek külön közbeszerzési eljárást a kisebbségi diákoknak szánt tankönyveknek, hiszen ezek a kisebb példányszám miatt jóval többe kerülnek, mint a román nyelvű kiadványok. Kelemen rámutatott: a liciten a kisebb cégeket elnyomják a nagy kiadók, amelyeknek az ajánlatcsomagja tartalmaz ugyan egy-egy magyar könyvet, de a megszabott árból silány minőséget adnak ki ezekből. Kelemen azt is elmondta: ki fognak dolgozni egy ösztöndíjrendszert a tankönyvírók támogatása érdekében, ezzel a munkát végző, többségében gyakorló pedagógusokat arra ösztönöznék, hogy szánjanak több időt a munkára.
A Communitas Alapítványnak már van egyébként egy projektje, amely révén az elemi iskolások románnyelv-tanulását elősegítő munkafüzetek kiadását támogatják – mondta el lapunknak Magyari Tivadar. Az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke arról is beszélt, hogy sok tényező módosítása szükséges ahhoz, hogy felgyorsuljon a tankönyvkiadás. Egyrészt meg kell változtatni a közbeszerzési eljárást, de arra is figyelni kell, hogy válasszák szét a nyomtatott és a digitális kiadványokra vonatkozó eljárást, mert Magyari szerint a kiadók jellemzően nem tudnak egyszerre elkészülni a kétfajta tankönyvvel.
Amint arról beszámoltunk, az oktatási minisztérium új tantervet készít az általános iskolások számára. Az elképzelés szerint azok a kisebbségi diákok, akik idén ősszel kezdik az ötödik osztályt, speciális módszer alapján tanulnák a román nyelvet úgy, hogy a hangsúlyt a kommunikációra fektetnék a tanórákon. Félő azonban, hogy ha késnek a tankönyvek, a tanterv életbe léptetését is elodázzák.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!