
A tasnádi élményfürdő öt év múlva készülhet el
Fotó: Tasnád polgármesteri hivatala/látványterv
Megvan az uniós finanszírozás a mintegy 37 millió euróból megépítendő tasnádi élményfürdő megvalósítására. A Szatmár megyei üdülővárosban régóta dédelgetett álom a tervek szerint 2029-re valósulhat meg, a tasnádi élményfürdőben a település kincsét, a termálvizet is felhasználják.
2024. december 27., 20:552024. december 27., 20:55
A tasnádi élményfürdő projektje elkészülte után fantasztikus fejlődést hoz a város, a megye és az egész régió számára – lelkendezett a napokban Adrian Farcău polgármester, miután aláírták a Transilvania Terme nevű akvapark európai uniós finanszírozási szerződését. Az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező EU-támogatás a helyi sajtó szerint
Amint arról beszámoltunk, Tasnád polgármesteri hivatala tavaly ősszel bocsátotta közvitára az új élményfürdő tervezetét. A termálvizéről és gyógyfürdőjéről nevezetes Szatmár megyei kisvárost 2022-ben helyi érdekeltségű turisztikai célpontból országos jelentőségű gyógyfürdőhellyé nyilvánította a kormány, az „előléptetés” pedig elérhetőbbé tette az akvaparkálmokat is.
A – hozzárendelt falvakkal együtt – mintegy 8000 fő, több mint harmadrészt magyarok által lakott Tasnád új turistavonzó létesítményét a helyi igények kielégítése, a gyógyturizmus infrastruktúrájának fejlesztése, illetve a város vendéglátóipari potenciáljának kiaknázása érdekében kívánják megvalósítani.

Még jobban kiaknáznák a természet ajándékát Tasnádon: modern élményfürdőt építenének a termálvizes strandjáról nevezetes Szatmár megyei kisvárosban.
A földszinten hét medencét képzeltek el az Aquapark Transilvania Terme elnevezésű létesítményben: egyet az úszóknak, egyet a gyerekeknek, egyet a csúszdák számára, hármat a felnőtteknek, egyben pedig úgynevezett spray parkot hoznának létre: ez olyan különleges vizes játszótér, amely hűsítő permetkapukból, vízköpőkből, billenő vödrökből és egyéb interaktív vizes elemekből áll. Az emeleten öt jacuzzis medencét építenének az elképzelés szerint. A létesítményt 200 férőhelyes parkoló egészítené ki, az energiaellátást napelemek segítenék.
Erre 1978-ban bukkantak a város területén, 1354 méter mélységben, azóta működik a helyi termálfürdő, amely évente több ezer turistát vonz. A gyógyvíz a következő betegségek kezelésére ajánlatos:
Egy modern, nagyszabású élményfürdő megépítése nem először merül fel Tasnádon: a korábbi városvezetés 2019-ben szintén közölt látványterveket az elképzelt akvaparkról, melyet jóval grandiózusabb tervek tárgyát képezte: az akkori becslések szerint 150 millió eurósra „belőtt” költségvetésből egy kabinos felvonót is megépítettek volna, mely a várost kötötte volna össze a fürdőközponttal.
A szerényebb, de így is jelentős költségvetésből megépülő szatmári akvapark projektjét az az Adrian Farcău „vitte át”, aki a 2020-as helyhatósági választásokon még a Pro Románia párt jelöltjeként, a szavazatok 35 százalékával nyerte meg a polgármester-választást, idén viszont már a Szociáldemokrata Párt (PSD) tagjaként, a kormányzó alakulatok, a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PSD) közös jelöltjeként 66 százalékkal újrázott, a 22 százalékon teljesítő RMDSZ-es jelölt előtt. A magyar alakulat a 15 fős helyi tanácsba 5 képviselőt adott.
Közben – amint arról beszámoltunk – Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!