
Fotó: Haáz Vince
Százezer forintra emeli a magyar kormány a határon túli óvodásoknak és iskolásoknak járó oktatási-nevelési támogatást – jelentette be Panyi Miklós, a budapesti Miniszterelnökség stratégiai államtitkára szerdán Kolozsváron. Az eseményen elhangzott, hogy Erdély 31 szórványtelepülésén indítja el a következő tanévtől iskolabusz-programját a Rákóczi Szövetség.
2023. február 22., 13:502023. február 22., 13:50
2023. február 22., 18:042023. február 22., 18:04
Panyi Miklós emlékeztetett, hogy a magyar kormány idén először a kárpátaljai magyarok esetében növelte a juttatást, az ottani óvodások, diákok és egyetemi hallgatók már januárban bruttó százezer forintos (mai árfolyamon 1280 lej) támogatásban részesültek. Az emelést Budapesten tavaly harangozták be, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) novemberi ülése után beszélt arról, hogy többszörösére emeli a magyar kormány a határon túli oktatási-nevelési támogatást.
Jelenleg 22 400 forintra (287 lej) rúg a támogatás összege, gyermekenként és tanévenként. A romániai, magyar nyelvű oktatásban részesülő gyermekek a 2023/2024-es tanévtől lesznek jogosultak a megemelt támogatásra.
Panyi Miklós államtitkár rámutatott: az egész Európára jellemző demográfiai fogyás a Kárpát-medencei magyarságot is különösen érinti, a csökkenő gyereklétszám miatt a határon túli magyarság számára nehézséget okoz a magyar anyanyelvű oktatási intézmények fenntartása, az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférés, és ezekre a kihívásokra a magyar kormánynak reagálnia kell. „Egy ilyen eszköz lehet az iskolabuszokból álló hálózatnak a fenntartása, ami segíti a magyar anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférést” – nyilatkozta az MTI-nek a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke emlékeztetett: a szervezet a maga civil eszközeivel járul hozzá a külhoni magyar oktatás fenntartásához, és 2004 óta a Felvidéken strukturált iskolaválasztási programmal is jelen van. „E program mögött Magyarországon az elmúlt években egy nagyszabású társadalmi összefogás jött létre” – mondta, hozzátéve, hogy a székelyföldi megyék kivételével Erdélyre is kiterjesztették. Jövő tanévtől a Felvidéken tavaly beindított iskolabuszprogrammal is „rákanyarodnak” Erdélyre, 31 szórványtelepülésen vezetik be a magyar kormány támogatásával, az RMDSZ Iskola Alapítványával együttműködve.
Csáky Csongor elmondta: a program keretében 11 erdélyi megyében mintegy félezer diákot szállítanak több mint száz településről 34 általános iskolába. Abban bíznak, hogy Erdélyben legalább akkora sikert arat a program, mint a Felvidéken, ahol ennek hatására 30 százalékkal nőtt az első osztályba beíratott gyerekek száma. Hangsúlyozta: nem púp akarnak lenni „a lét és nemlét között működő iskolák nyakán”, ezért a 9 személy szállítására alkalmas 36 iskolabusz teljes üzemeltetését vállalják. A járműveket 501 millió forintért (1 lej 78 forint) vásárolták a magyar kormány támogatásával.

Januárban a kárpátaljai magyar óvodások, iskolások és egyetemisták megemelt összegű oktatási-nevelési támogatást kapnak a magyar államtól – jelentette be kedden Potápi Árpád János, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!