
Fotó: Haáz Vince
Százezer forintra emeli a magyar kormány a határon túli óvodásoknak és iskolásoknak járó oktatási-nevelési támogatást – jelentette be Panyi Miklós, a budapesti Miniszterelnökség stratégiai államtitkára szerdán Kolozsváron. Az eseményen elhangzott, hogy Erdély 31 szórványtelepülésén indítja el a következő tanévtől iskolabusz-programját a Rákóczi Szövetség.
2023. február 22., 13:502023. február 22., 13:50
2023. február 22., 18:042023. február 22., 18:04
Panyi Miklós emlékeztetett, hogy a magyar kormány idén először a kárpátaljai magyarok esetében növelte a juttatást, az ottani óvodások, diákok és egyetemi hallgatók már januárban bruttó százezer forintos (mai árfolyamon 1280 lej) támogatásban részesültek. Az emelést Budapesten tavaly harangozták be, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) novemberi ülése után beszélt arról, hogy többszörösére emeli a magyar kormány a határon túli oktatási-nevelési támogatást.
Jelenleg 22 400 forintra (287 lej) rúg a támogatás összege, gyermekenként és tanévenként. A romániai, magyar nyelvű oktatásban részesülő gyermekek a 2023/2024-es tanévtől lesznek jogosultak a megemelt támogatásra.
Panyi Miklós államtitkár rámutatott: az egész Európára jellemző demográfiai fogyás a Kárpát-medencei magyarságot is különösen érinti, a csökkenő gyereklétszám miatt a határon túli magyarság számára nehézséget okoz a magyar anyanyelvű oktatási intézmények fenntartása, az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférés, és ezekre a kihívásokra a magyar kormánynak reagálnia kell. „Egy ilyen eszköz lehet az iskolabuszokból álló hálózatnak a fenntartása, ami segíti a magyar anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférést” – nyilatkozta az MTI-nek a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke emlékeztetett: a szervezet a maga civil eszközeivel járul hozzá a külhoni magyar oktatás fenntartásához, és 2004 óta a Felvidéken strukturált iskolaválasztási programmal is jelen van. „E program mögött Magyarországon az elmúlt években egy nagyszabású társadalmi összefogás jött létre” – mondta, hozzátéve, hogy a székelyföldi megyék kivételével Erdélyre is kiterjesztették. Jövő tanévtől a Felvidéken tavaly beindított iskolabuszprogrammal is „rákanyarodnak” Erdélyre, 31 szórványtelepülésen vezetik be a magyar kormány támogatásával, az RMDSZ Iskola Alapítványával együttműködve.
Csáky Csongor elmondta: a program keretében 11 erdélyi megyében mintegy félezer diákot szállítanak több mint száz településről 34 általános iskolába. Abban bíznak, hogy Erdélyben legalább akkora sikert arat a program, mint a Felvidéken, ahol ennek hatására 30 százalékkal nőtt az első osztályba beíratott gyerekek száma. Hangsúlyozta: nem púp akarnak lenni „a lét és nemlét között működő iskolák nyakán”, ezért a 9 személy szállítására alkalmas 36 iskolabusz teljes üzemeltetését vállalják. A járműveket 501 millió forintért (1 lej 78 forint) vásárolták a magyar kormány támogatásával.

Januárban a kárpátaljai magyar óvodások, iskolások és egyetemisták megemelt összegű oktatási-nevelési támogatást kapnak a magyar államtól – jelentette be kedden Potápi Árpád János, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
szóljon hozzá!