Hirdetés

Nem bíznák a Román Postára: a külhoniak választási részvételéről tájékoztatott az NVI elnöke Kolozsváron

Dr. Nagy Attila, az NVI elnöke és Mile Lajos főkonzul tartott eligazítást a választási tudnivalókról a kincses városban •  Fotó: MTI/Kiss Gábor

Dr. Nagy Attila, az NVI elnöke és Mile Lajos főkonzul tartott eligazítást a választási tudnivalókról a kincses városban

Fotó: MTI/Kiss Gábor

Százkilencvenezer romániai lakcímmel rendelkező magyar állampolgár vehet részt az április 3-i magyarországi országgyűlési választáson, valamint népszavazáson – közölte szerdán dr. Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke Kolozsváron.

Pap Melinda

2022. február 23., 14:132022. február 23., 14:13

2022. február 23., 14:192022. február 23., 14:19

Az április 3-i magyarországi országgyűlési választások előkészületeiről számolt be szerdán Kolozsváron dr. Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke. A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusán tartott sajtótájékoztatón elmondta: a magyar állampolgárok április 3-án az országgyűlési választásokon való részvétel mellett négy kérdésben is kinyilváníthatják a véleményüket, és ebbe a folyamatba a határon túli magyar állampolgárok is bekapcsolódhatnak.

Ha valaki megkapta a magyar állampolgárságot, önmagában még nem jelenti azt, hogy a választói joga is megvan. Ehhez regisztrálnia kell a levélben szavazók névjegyzékébe, amit március 9-éig lehet megtenni.

Hirdetés

Ez online felületen – a Valasztas.hu vagy Magyarorszag.hu honlapon –, illetve levélben is történhet. A meglévő regisztráció módosítására is van lehetőség, és azt is meg lehet jelölni, hogy a szavazó hova kéri a levélszavazatát. Ezt a diplomáciai képviseletekre is lehet kérni, de otthoni, akár tengerentúli lakcímre is.

Azt is jelezni kell a konzulátuson, ha haláleset történt a családban, ugyanis az elhunyt személyek nem törlődnek automatikusan a levélben szavazók névjegyzékéből. „Önmagában a regisztráció tíz évig él, utána megszűnik, ha nem gyakorolja a választói jogát a választópolgár” – mondta Nagy Attila, hozzátéve, hogy a választáson való részvétellel a regisztráció automatikusan meghosszabbodik. Azoknak, akiknek a legutóbbi választások óta nem változtak az adataik, nem kell ismét regisztrálniuk.

Fontos az azonosítólap helyes kitöltése

A magyarországi választások kapcsán a másik fontos dátum március 19., ekkortól adhatók le a levélcsomagok a diplomáciai külképviseleteken. Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusán reggel 6 órától este 10 óráig várják a választópolgárokat. Idén először a jogszabályi környezet azt is lehetővé teszi, hogy a választópolgár itt töltse ki a választási csomagot. „A külképviselet elő fogja teremteni ehhez a titkosságot biztosító feltételeket, befolyástól mentesen tudja minden választópolgár leadni a szavazatát” – hangsúlyozta Nagy Attila.

A levélcsomag tartalmáról szólva az NVI-elnök elmondta: tartalmaz egy általános tájékoztatót, egy azonosítólapot, az országgyűlési listás szavazólapot és a népszavazási szavazólapot négy kérdéssel, valamint egy belső és külső borítékot, utóbbiban lehet majd visszaküldeni a levélcsomagot a Nemzeti Választási Irodának. „Kitöltés után a belső borítékba kell mindkét szavazólapot belehelyezni és lezárni” – magyarázta az illetékes, hozzátéve, ha valaki nem akar részt venni a népszavazáson, csak az országgyűlési listás szavazólapot teszi be a belső borítékba, a szavazat érvényességét ez nem befolyásolja.

Nagy Attila: a levélszavazatot a választópolgár kapja meg, az ő felelőssége leadni a szavazatát és lezárni a belső borítékot •  Fotó: MTI/Kiss Gábor Galéria

Nagy Attila: a levélszavazatot a választópolgár kapja meg, az ő felelőssége leadni a szavazatát és lezárni a belső borítékot

Fotó: MTI/Kiss Gábor

Az azonosítólap kitöltése rendkívüli jelentőséggel bír – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Választási Iroda elnöke, ezeket egyenként meg fogják vizsgálni, hogy helyesek-e az adatok, van-e rajta aláírás. „Ha ez nem stimmel, akkor érvénytelen a levélcsomag, a levélben leadott szavazat” – mutatott rá Nagy Attila, hangsúlyozva, hogy kitöltéskor a magyar okmányokat kell használni. „Ha bármilyen értelmezési probléma van, a konzulátus munkatársai ebben is tudnak segíteni” – mondta az NVI-elnök, kiemelve, hogy az azonosítólap kitöltéséhez nyújtott segítség nem tartozik a befolyásolás kategóriájába, ugyanakkor szükséges és fontos, hogy ezt hiánytalanul megtegye a választópolgár. A levélszavazat leadására április 3-án is lehetőség lesz a diplomáciai külképviseleteken.

Nem bíznak a postában, jól jön a segítség

A levélben szavazók névjegyzékében 190 192 magyar választópolgár szerepel romániai lakcímmel. A Krónika felvetésére, miszerint egyesek szerint aggodalomra ad okot, hogy a levélszavazatokat a demokrácia-központokban és az Eurotrans Alapítványnál is gyűjtik, Nagy Attila elmondta: a levélszavazatot a választópolgár kapja meg, az ő felelőssége leadni a szavazatát és lezárni a belső borítékot. „Azt nem tiltja a választási eljárási törvény, hogy ennek a begyűjtésében és a konzulátusra való eljuttatásában ilyen típusú szervezetek is segítsenek. A Román Posta működése egyébként is akadozik, nem csak a koronavírus-járvány miatt. De a járványra való tekintettel magam is azt kommunikálom, hogy ahol lehet, ott juttassuk el a konzulátusra a levélszavazatot, hiszen innen biztosabban el fog jutni a választási irodához. Ne amiatt legyen érvénytelen, hogy később érkezik be és akkor már nem tudjuk megszámolni” – húzta alá az NVI elnöke.

Mile Lajos főkonzul hozzátette, helyzetfüggő, hogy ki miként küldi vissza a levélszavazatát. „Nagyon bízunk benne, hogy a Román Posta együttműködik velünk, és mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy senkinek ne vesszen el a szavazata amiatt, mert későn érkezik meg a levélcsomag” – hangsúlyozta. Hozzátette, mivel a törvény lehetőséget ad rá, a főkonzulátus is szívesen ajánlja az egyéb lehetőségeket. „Akár a plébános úr, akár egy egyetemista rokon is behozhatja és ez jogszerű. Az a lényeg, hogy idejében és biztonságban megérkezzen” – jelentette ki Mile Lajos. Nagy Attila nyomatékosította: aki a postai visszaküldést választja, az ne késlekedjen a kitöltéssel, mihamarabb juttassa vissza a választási irodához a levélcsomagot, mivel ezt már március 19-étől kezdődően megteheti.

Az NVI elnöke harmadik kategóriaként a külképviseleteken szavazókra tért ki. Itt azok a választópolgárok szavazhatnak itt, akik ezt március 25-éig kérelmezik. Ha az illetőnek van magyarországi lakcíme, az országgyűlési választásokon a pártlista vagy nemzetiségi lista mellett az egyéni jelöltre is tud szavazni. A népszavazás kapcsán újságírói kérdésre elmondta: a névjegyzékbe a határon túli magyar állampolgárok is beletartoznak, közjogilag a négy kérdés külön népszavazásnak számít és külön eredményhirdetés lesz. A népszavazás akkor számít érvényesnek, ha a névjegyzékben szereplő választópolgároknak több mint a fele részt vesz rajta, eredményesnek pedig akkor minősül, ha a részt vevő választópolgároknak több mint a fele azonos választ ad egy-egy kérdésre.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés