
A nagyváradi táblabíróság érvénytelenítette a filharmónia épületének visszaszolgáltatását a római katolikus egyháznak
Fotó: Facebook/Nagyváradi Állami Filharmónia
Amikor már úgy tűnt, hogy több mint húsz év küzdelem után a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, amelyben jelenleg a filharmónia működik, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést. Az ítélet még nem jogerős.
2024. október 28., 12:592024. október 28., 12:59
A nagyváradi táblabíróság pénteken, október 25-én adott igazat az Ilie Bolojan által vezetett megyei önkormányzatnak. Vagyis ítéletével „érvénytelenítette a romániai vallási felekezetekhez tartozó ingatlanok visszaszolgáltatásával foglalkozó testület 10764/15.12.2023. sz. határozatát” – idézte az ítéletet az Ebihoreanul.ro helyi portál.
Mint arról beszámoltunk, a restitúciós bizottság huszonkét éves hercehurca után még tavaly decemberben döntött a filharmónia otthonául szolgáló, a római katolikus egyház által épített nagyváradi belvárosi ingatlan természetbeni visszaszolgáltatásról, de a hivatalos bejelentés csak idén februárban történt meg.

Huszonkét év után jelentős sikert könyvelhet el a nagyváradi római katolikus püspökség: a kommunizmus idején elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatásával foglalkozó bizottság visszaszolgáltatta az egykori Katolikus Kör épületét.
Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke viszont már akkor jelezte, hogy fellebbezést nyújtott be a restitúciós testület döntése ellen, így bíróságon dől el, hogy valóban visszakaphatja-e az egyház a jogos tulajdonát.

Megfellebbezte a Bihar megyei önkormányzat az egyházi javak visszaszolgáltatásával foglalkozó testület döntését, amellyel visszaadta az egykori katolikus kör belvárosii épületét a római katolikus egyháznak.
A püspökség amúgy még 2002-ben nyújtotta be a visszaigénylési kérelmet, vagyis több mint két évtizedig tartott, amíg megszületett a kedvező döntés a filharmónia mellett a Francisc Hubic Művészeti Népiskolának is otthont adó ingatlanról.
A nemzeti liberális párti Cornel Popa megyei önkormányzati elnöksége idején a megyei tanács azzal az érvvel próbálta megakadályozni az ingatlan visszaszolgáltatását, hogy a 117/1948-as rendelet értelmében a kommunista hatóságok csupán két épületet államosítottak, azóta viszont két újabb épületrészt húztak fel. Ilyen esetekben pedig a restitúciós törvény lehetővé teszi, hogy ne természetben szolgáltassák vissza az ingatlant, hanem kárpótlást fizessen az állam.
A visszaszolgáltatásokkal foglalkozó testület azonban úgy ítélte meg, hogy mivel a hozzáépítések az államosított épületek alapterületének kevesebb mint felét teszik ki, természetben szolgáltatja vissza az épületet. Egy megkötéssel: a püspökségnek még tíz évig meg kell tűrnie az ingatlanban a filharmóniát.
Az irgalmas rend által felépíttetett, majd a magyar államnak bérbe adott egykori Pénzügyi palotát az egyház visszakapta, de a megyei önkormányzat fellebbezett, és a katolikus egyház bizonyítékait és az azokon alapuló korábbi restitúciós döntést sutba dobva a román bíróság végül ismét elvette az ingatlant jogos tulajdonosától, és a Bihar megyei önkormányzatnak ítélte. Az épület jelenleg felújítás alatt áll, és a megyei önkormányzat új székhelyét alakítják ki benne.

Mintegy 70 százalékban készültek el Nagyvárad egyik legimpozánsabb műemlék épületének, a Bihar Megyei Tanács leendő székhelyének felújítási és korszerűsítési munkálatai.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!