
Kati néni egyedül él Ádámoson, az udvaron tesz-vesz, csak ne kelljen a házban ülnie
Fotó: Bede Laura
A Maros megyei Ádámoson élő, 78. életévében járó Finta Katalin minden hónapban ugyanazt számolgatja: mire elég az 1281 lejes minimálnyugdíj. Kenyérre, olajra, gyógyszerre még futja valahogy, de a tél, a fűtés és az egyedüllét egyre nehezebbé teszi a mindennapokat. Kati néni történetén keresztül annak jártunk utána, mit jelent ma Romániában minimálnyugdíjból élni, hogyan boldogulnak az idősek a jelenlegi gazdasági helyzetben. Videós riportban szemléltetjük.
2026. május 29., 19:112026. május 29., 19:11
2026. május 29., 19:322026. május 29., 19:32
Egy-egy kenyér, tej, tojás, margarin, kis hús, korlátozott mennyiségű zöldség, gyümölcs és csak a legszükségesebb gyógyszerek – körülbelül ennyire futja a minimálnyugdíjból télen, amikor a gázszámla a 800 lejt is elérheti. A tavaszi, nyári hónapokban viszonylag könnyebb boldogulni az 1281 lejből, ennek jártunk utána a Kis-Küküllő bal partján, Dicsőszentmártontól 6 kilométerre délnyugatra fekvő Ádámoson. A Maros megyei, kétezer lakosú községközpontban több mint százan élnek hónapról hónapról ebből a kis összegből, köztük az életének 78. évében járó Finta Katalin, vagy ahogy mindenki ismeri, Kati néni is. Május végén helyi ismerősünk kísért el a falu központjától, így az üzletektől és patikától is távol élő nyugdíjashoz.
Néhány tyúkot tart, a kertet már nem tudja művelni
Fotó: Bede Laura
Az udvaron tyúkok kapirgálnak, a ház előtt csend ül a délutánra, csak néha zörren meg a szél a kerítés mellett.
Ugyanis egyedül tölti napjait, lassan jár, fáj a lába, mégis minden reggel megpróbál tenni-venni valamit az udvaron, csak ne kelljen bent ülni egész nap a tévé előtt. Megkérjük, hogy meséljen a hétköznapjairól és azokról az időkről, amikor dolgozott.
Takarítóként olykor hajnali ötkor kelt, most alig tud megélni a minimálnyugdíjból
Fotó: Bede Laura
„2008-ban jöttem ki nyugdíjba” – kezdi csendesen. Összesen 16 évet dolgozott fél normával a helyi orvosi rendelőben takarítóként, emellett két évet számoltak hozzá a gyermeknevelés után. „Takarítottam bent is, kint is, a kertet is. Mindent csináltam” – magyarázza. Felidézi azt is, hogy sokszor öt órakor kellett kelnie, hiszen télen idejében kellett tüzet rakni.
Ha vállalta volna a takarítást a szomszéd településen (Sövényfalván, amely Küküllődombó, Magyarkirályfalva, Magyarherepe és Kincses mellett szintén Ádámos községhez tartozik) levő rendelőben is, fizetése és természetesen a nyugdíja is nagyobb lett volna. „Mondta a doktor úr, hogy ha akkor elvállaltam volna, most kétszer annyi nyugdíjam lenne. De hát messze volt, ki tudott volna naponta kétszer elmenni télen, a nagy hóban” – részletezi.
Szerény körülmények között él az idős asszony, de házát, udvarát mindig rendbe teszi
Fotó: Bede Laura
A fizetése így már akkor is kevés volt, ma pedig – a folyamatos drágulások miatt – még nehezebb boldogulni ebből a kis nyugdíjból. Kati néni azonban nem panaszkodik sokat, inkább tényszerűen sorolja, hogy mire futja.
Zöldséget is vásárolnia kell, mert a kertet már nem tudja megművelni. A föld megcsúszott, meredek lett, öntözni sem tudna. „Ha kell egy-két murok vagy valami, megyek s veszek” – teszi hozzá.
Az „elmegyek az üzletig” azonban számára nem egyszerű séta. A bolt messze van, fáj a lába, lassan halad. „Egy órába telik a jövés-menés” – mondja. Botot nem akar használni, pedig a falubeliek gyakran biztatják rá. „Szégyellem, hogy vegyek botot” – teszi hozzá félmosollyal, majd rögtön komolyra vált az arca. Attól fél, hogy egyszer elesik. „Ha leesnék, nem tudnék felkelni. Nincs erőm.”
A fűtési szezonban külön kihívásokkal szembesül Kati néni
Fotó: Bede Laura
A tél különösen nehéz. Tűzifát sem tudott venni, mert a kémény rosszul húz, a füst visszajön a házba. „Itt nem lehet állni, úgy füstöl” – magyarázza.
A gyógyszerekre szerencsére egyelőre nem kell sokat költenie. „Hál’ Istennek csak savlekötőt s fájdalomcsillapítót szedek a lábfájásra” – mondja. De az időskor így is nehéz egyedül. Gyermekei, unokái ritkán tudnak segíteni, mindenkinek megvan a maga családja és gondja.
Családja csak ritkán tudja meglátogatni
Fotó: Bede Laura
Mégis próbál kapaszkodókat találni a hétköznapokban. Testvére, Gizike minden második este felhívja telefonon, hogy megkérdezze, hogy van. Ez sokat jelent neki. Ahogy az is, hogy időnként kap egy kis szalonnát vagy zsírt a rokonoktól. Az udvar körüli apró munkák szintén erőt adnak: „Csinálom kinn, amit tudok, és ahogy tudom, csak ne üljek bent.”
Finta Katalin augusztusban tölti be a 78. életévét. Nem kíván sokat az élettől. „Csak legyen egy kis egészségem, hogy tudjak mozogni” – mondja búcsúzóul.
Kati néni nem kíván egyebet, csak hogy legyen egy kis egészsége, és tudjon mozogni
Fotó: Bede Laura
Kati néni ugyanakkor nincs egyedül a helyzetével. Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) adatai szerint 2026 márciusában 882 012 nyugdíjas részesült szociális nyugdíj-kiegészítésben, vagyis közel 900 ezer embernek volt szüksége állami támogatásra ahhoz, hogy megkapja a garantált minimális nyugdíjat.
Mint ismeretes, Romániában a minimálnyugdíj jelenleg 1281 lej. Azoknak, akik legalább 15 évet dolgoztak és fizették a társadalombiztosítási járulékot, de a befizetéseik alapján kiszámított nyugdíjuk nem éri el ezt az összeget, az állam kiegészíti a különbözetet, így biztosítva számukra a garantált minimális nyugdíjat. Így például,
A szociális nyugdíj-kiegészítést teljes egészében az állami költségvetés finanszírozza, célja pedig az, hogy a legkisebb nyugdíjból élők számára is biztosítson egy minimális megélhetési szintet.
Viszont, ha netán lakbérért és drága gyógyszerekért is fizetnie kell, a bevásárlókosár tartalma jelentősen zsugorodik, s a szép nyugdíjas éveket a hónapról hónapra, olykor napról napra való túlélésért vívott küzdelem keseríti meg.

Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
szóljon hozzá!