
Rutinmérés: a 82 mg/dl-es vércukorszint rendben van, 100 fölött már felmerül a cukorbetegség gyanúja
Fotó: Orbán Orsolya
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a betegség előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Mivel a cukorbetegség nem gyógyítható, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, ami kemény harcot jelent a túlsúly, az elhízás ellen. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal, egyetemi tanárral jártuk körül a népbetegségként számon tartott kór tüneteit, szövődményeit, és főleg a megelőzés lehetőségeit.
2025. május 21., 07:592025. május 21., 07:59
2025. július 22., 13:162025. július 22., 13:16
Dr. Szabó Mónika diabetológus, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen oktatója – aki egyben a marosvásárhelyi sürgősségi kórház szakorvosa – a Diamed magánklinika rendelőjében fogad bennünket a cukorbetegség témájának átbeszélésére. A hozzá érkező betegek egymásnak adják a kilincset, ami a romániai adatok tükrében nem meglepő:
A cukorbetegségben szenvedő betegek magas aránya azzal is magyarázható, hogy napjainkban az emberek körültekintőbbek saját egészségük iránt, így számos betegséget – közöttük a diabéteszt is – sikerül viszonylag korán felfedezni. ,,A 10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest ma sokkal többen élnek az évente igényelhető ingyenes véranalízis lehetőségével, amit családorvosi küldőpapírral egészségügyi laborban lehet elvégezni. Ha felmerül a cukorbetegség gyanúja, a családorvos hozzánk küldi a beteget, de gyakran találkozom olyan esetekkel is, amikor a páciens saját elhatározásból méri a vércukorszintjét. Amennyiben magas értéket tapasztal, eljön a szakrendelőbe” – magyarázza a marosvásárhelyi orvos.
A nemzetközi egészségügyi ajánlások szerint 45 év felett kötelező lenne évi rendszerességgel legalább egyszer elvégezni a vénás vérből származó vércukormérést. Ez azért fontos, mert a normális szintet meghaladó, de még nem túl magas vércukor nem okoz tüneteket, legfennebb minimális fáradékonyság, és szájszárazság jelentkezhet. Az orvosnő tisztázza, mikor beszélhetünk magas vércukorszintről:
Hogyha a nap folyamán ez a szint 200 milligramm/dl fölötti értékre emelkedik, az egyértelműen a cukorbetegség jele.
Szabó Mónika szerint azért fontos az idejében történő szűrés, és a betegség felfedezése, mert a vércukorszint normális érték fölé emelkedése komoly károkat okoz a szervezetben: sok szervet érinthet, felgyorsul a vérerek érelmeszesedése, és a kis erek szintjén a szemgolyóban, a vesében, a szívben egészségügyi problémák jelentkezhetnek, károsodnak az idegszálak, felgyorsulhat az agy leépülése. A kettes típusú cukorbetegség esetén ez a folyamat szűrés nélkül, tünetmentesen – 150-180 mg/dl-es vércukorszint mellett – akár évekig elhúzódhat, ami a szervezet számára igen káros lehet, számos szövődmény alakulhat is.
A vércukorszintmérés egy egyszerű orvosi eszközzel otthon is elvégezhető
Fotó: Orbán Orsolya
Megjelenési körülményei és tünetei alapján az orvosok két nagy csoportba sorolják a diabéteszt: 1-es és 2-es típusú cukorbetegség. Az egyes típusról a szakember elmagyarázza, hogy ez gyermekkorban gyakoribb, de felnőttkorban is megjelenhet.
Az 1-es típusú cukorbetegség hátterében úgynevezett autoimmun folyamat áll, ami azt jelenti, hogy a szervezet genetikai talajon és valamilyen külső stimulus hatására elkezdi tönkretenni saját hasnyálmirigyét.
Ez az a forma, ami aránylag gyorsan magas vércukorszinteket eredményez, és a betegek valójában sokszor a tünetek miatt kerülnek felfedezésre.
Ilyenkor jelentkezik a szomjúságérzés, a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás: a beteg nagy mennyiségű vizeletet ürít, és a megtartott étvágy mellett is fogy.
A cukorbetegségnek ez a válfaja azért is veszélyes, mert az orvostudomány mai állása szerint nem sokat lehet tudni a kiváltó okokról, így nem igazán tudjuk megelőzni.
Ezen kívül azt feltételezzük, hogy bizonyos virózisok is be tudják indítani a betegség kialakulását: már léteznek oltások az enterovírusok ellen, amelyek szerepet játszanak a betegség megjelenésében” – magyarázza az orvosnő, aki szerint ezen a területen is sok az orvosi kutatás, amelyek eredményei már a közeljövőben választ adhatnak a lehetséges megelőzésre.
A sokkal gyakoribb 2-es típusú cukorbetegség általában felnőtt korban jelentkezik – az utóbbi években gyerekeknél is gyakoribb –, és egyértelműen a túlsúllyal hozható összefüggésbe. Szabó Mónika arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhízás megelőzése már gyermekkorban el kell kezdődjön kiegyensúlyozott táplálkozással, de főleg a megfelelő mozgással.
,,Úgy tűnik, hogy a XXI. században nem annyira az egészségtelen táplálkozás a legnagyobb probléma, hanem az ülő életmód. Gond a nem megfelelő alvás is, ha nincs rendszeres, mély, pihentető álom. A táplálékok közül nagyon egészségtelenek az iparilag túlságosan feldolgozott és a kalóriadús ételek” – nyomatékosította portálunknak az orvosnő.
Dr. Szabó Mónika diabetológus szerint a megelőzés a legfontosabb
Beszélgetésünk során Szabó Mónika kiemelte a romániai diabétesz-kezelés előnyeit, ami európai viszonylatban is példaértékű. Egyrészt valamennyi, cukorbetegek számára előírt kezelés ingyenes, másrészt országszerte jól képzett szakorvosokból álló hálózat tartja a rendszeres kapcsolatot a betegekkel. Számos európai országtól eltérően nálunk csak diabetológus írhat fel kezelést, ami azt is jelenti, hogy minden esetben szakorvos rendelőjébe kerül a beteg. Ennek ellenére nem minden megyében egyformán jó az ellátás. Az egyetemi központokban ebből a szempontból is kivételes helyzetben vannak a páciensek, míg más megyékben jóval kevesebb szakorvos dolgozik, így egy-egy orvosi rendelőre sok beteg jut.
mert a helytelen táplálkozás miatt a gyerekkorig nyúlik vissza számos felnőttkori cukorbetegség gyökere. ,,A táplálkozási és mozgásbeli szokások fiatalkorban alakulnak ki, ott lehet hatékony tanácsadással segíteni. Egy 40-50 éves ember már nem tud drámaian változtatni az életmódján, mert ott rögzültek dolgok. Arra az életkorra rendszerint kialakul a túlsúly, amiről tudjuk, hogy egy betegség, és nem egy állapot. Ennek a megelőzésére kell egyre nagyobb hangsúlyt fektetnünk” – mutatott rá a Krónikának a Marosvásárhelyen dolgozó diabetológus szakorvos.
Alma vagy édes sütemény: érdemes elgondolkodni azon, hogy melyikből fogyasztunk többet
Fotó: Orbán Orsolya

A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
Miközben Kolozsvár közel 50 millió lejt oszt szét sport-, kulturális és szociális projektekre, a legnagyobb támogatást az Kolozsvári U fociklub kapja: 14 millió lejt. Ez több, mint amennyit a TIFF, a magyar napok és más kulturális események együtt kapnak.
szóljon hozzá!