
A Báthoryban a nagykorúsítás több mint ceremónia: közösségi élmény és szimbolikus útravaló
Fotó: Matei Linda
Felemelő hangulat töltötte meg nemrég a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum udvarát, ahol idén is megtartották a végzős diákok szalagavató bálját és hagyományos nagykorúsítási ünnepségét.
2026. május 13., 14:592026. május 13., 14:59
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény alapján a felnőtté válás pillanata minden fiatal életében különleges mérföldkő, a Báthory közösségében azonban ez az átmenet nem csupán egy iskolai esemény, hanem olyan hagyomány, amely generációkat köt össze, értékeket közvetít és megerősíti az összetartozás érzését. „A Báthoryban a nagykorúsítás több mint ceremónia: közösségi élmény és szimbolikus útravaló. Az iskola régi hagyománya szerint a maturandusok nem csupán egy új élethelyzet küszöbére érkeznek, hanem
– olvasható a Báthory Szülői Szövetség közleményében.
Schuller Hajnal igazgató nyitotta meg az ünnepséget
Fotó: Matei Linda
Mint írták, az idei ünnepség mottója – „Ad maiora natus sum” („Többre vagyok hivatott”) – különösen jól tükrözte az esemény szellemiségét. Az ünnepséget Schuller Hajnal igazgató nyitotta meg, aki beszédében arra emlékeztette a végzősöket, hogy
„Megérettetek a továbbhaladásra… A Báthory líceum diákjának lenni azt jelenti: állandóan jelen lenni, vállalni a kihívásokat, egy olyan értékrendnek megfelelni, amely öröklött ugyan, de közös, belső értékrendünk” – hangzott el az ünnepi gondolatok között.
Ft. László Attila főesperes-plébános is szólt a végzős diákokhoz
Fotó: Matei Linda
Az esemény különleges hangulatát erősítette Ft. László Attila főesperes-plébános beszéde is, amely a megmaradás, az értékteremtés és a közösséghez való tartozás fontosságát emelte ki.
A nagykorúsítási ünnepség kulturális programja is méltó módon szólt a végzősökhöz. Az iskola színjátszó körének tagjai Kányádi Sándor Fekete-piros című verse nyomán készült előadással készültek, amely
Ezt követően a XI. osztályos diákok humorral, személyes gondolatokkal és útravaló üzenetekkel átszőtt slam poetry produkcióval búcsúztatták a maturandusokat.
Az est egyik legmeghatóbb és leglátványosabb pillanata a hagyományos szalagavató tánc volt, amelyre az iskola udvarán került sor. A végzősök és családjaik számára ez nem csupán egy emlékezetes műsor, hanem a közös évek lezárásának szimbolikus gesztusa is volt.
„A Báthory István Elméleti Líceum számára ezek a hagyományok azért különösen fontosak, mert túlmutatnak egy egyszerű iskolai ünnepségen. A szalagavató és a nagykorúsítás minden évben emlékeztet arra, hogy egy iskola valódi értékét nem csupán az eredményei adják, hanem
A végzősöknek szóló üzenet talán leginkább így foglalható össze: bármerre vezet az útjuk, a Báthory mindig olyan hely marad számukra, amelyre otthonként és közösségként gondolhatnak vissza” – hangsúlyozta a szülői szövetség.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.
A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.
Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré
A Temesvári Műszaki Egyetem új fejezetet nyit a romániai felsőoktatásban: egy olyan képzési profil körvonalazódik az intézményen belül, amely a mesterséges intelligenciát, a humanoid robotokat és a drónokat helyezi a középpontba.
szóljon hozzá!