Hirdetés

Megható pillanatok a báthorys szalagavatón

Báthory szalagavató

A Báthoryban a nagykorúsítás több mint ceremónia: közösségi élmény és szimbolikus útravaló

Fotó: Matei Linda

Felemelő hangulat töltötte meg nemrég a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum udvarát, ahol idén is megtartották a végzős diákok szalagavató bálját és hagyományos nagykorúsítási ünnepségét.

Krónika

2026. május 13., 14:592026. május 13., 14:59

A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény alapján a felnőtté válás pillanata minden fiatal életében különleges mérföldkő, a Báthory közösségében azonban ez az átmenet nem csupán egy iskolai esemény, hanem olyan hagyomány, amely generációkat köt össze, értékeket közvetít és megerősíti az összetartozás érzését. „A Báthoryban a nagykorúsítás több mint ceremónia: közösségi élmény és szimbolikus útravaló. Az iskola régi hagyománya szerint a maturandusok nem csupán egy új élethelyzet küszöbére érkeznek, hanem

Idézet
egy olyan közösség tagjaiként búcsúznak, amely hosszú éveken át formálta gondolkodásukat, személyiségüket és értékrendjüket”

– olvasható a Báthory Szülői Szövetség közleményében.

Hirdetés
Schuller Hajnal igazgató nyitotta meg az ünnepséget •  Fotó: Matei Linda Galéria

Schuller Hajnal igazgató nyitotta meg az ünnepséget

Fotó: Matei Linda

Mint írták, az idei ünnepség mottója – „Ad maiora natus sum” („Többre vagyok hivatott”) – különösen jól tükrözte az esemény szellemiségét. Az ünnepséget Schuller Hajnal igazgató nyitotta meg, aki beszédében arra emlékeztette a végzősöket, hogy

a Báthoryban töltött évek nem csupán tudást, hanem tartást és közösségi élményt is jelentettek.

„Megérettetek a továbbhaladásra… A Báthory líceum diákjának lenni azt jelenti: állandóan jelen lenni, vállalni a kihívásokat, egy olyan értékrendnek megfelelni, amely öröklött ugyan, de közös, belső értékrendünk” – hangzott el az ünnepi gondolatok között.

Ft. László Attila főesperes-plébános is szólt a végzős diákokhoz •  Fotó: Matei Linda Galéria

Ft. László Attila főesperes-plébános is szólt a végzős diákokhoz

Fotó: Matei Linda

Az esemény különleges hangulatát erősítette Ft. László Attila főesperes-plébános beszéde is, amely a megmaradás, az értékteremtés és a közösséghez való tartozás fontosságát emelte ki.

A nagykorúsítási ünnepség kulturális programja is méltó módon szólt a végzősökhöz. Az iskola színjátszó körének tagjai Kányádi Sándor Fekete-piros című verse nyomán készült előadással készültek, amely

  • az összetartozás,
  • az útkeresés
  • és a felnőtté válás kérdéseit állította középpontba.

Ezt követően a XI. osztályos diákok humorral, személyes gondolatokkal és útravaló üzenetekkel átszőtt slam poetry produkcióval búcsúztatták a maturandusokat.

Az est egyik legmeghatóbb és leglátványosabb pillanata a hagyományos szalagavató tánc volt, amelyre az iskola udvarán került sor. A végzősök és családjaik számára ez nem csupán egy emlékezetes műsor, hanem a közös évek lezárásának szimbolikus gesztusa is volt.

„A Báthory István Elméleti Líceum számára ezek a hagyományok azért különösen fontosak, mert túlmutatnak egy egyszerű iskolai ünnepségen. A szalagavató és a nagykorúsítás minden évben emlékeztet arra, hogy egy iskola valódi értékét nem csupán az eredményei adják, hanem

Idézet
az a közösség, amely képes értékeket átadni, kapaszkodót nyújtani és olyan élményeket teremteni, amelyek évtizedek múltán is meghatározó emlékként maradnak meg.

A végzősöknek szóló üzenet talán leginkább így foglalható össze: bármerre vezet az útjuk, a Báthory mindig olyan hely marad számukra, amelyre otthonként és közösségként gondolhatnak vissza” – hangsúlyozta a szülői szövetség.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
2026. június 14., vasárnap

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik

A Temesvári Műszaki Egyetem új fejezetet nyit a romániai felsőoktatásban: egy olyan képzési profil körvonalazódik az intézményen belül, amely a mesterséges intelligenciát, a humanoid robotokat és a drónokat helyezi a középpontba.

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik
Hirdetés
Hirdetés