
Visszaülnének. Remélik, hogy személyes részvétellel zajlik majd a felzárkóztatás
Fotó: Sándor Csilla
Hargita és Kovászna megyében több mint hatszázan kapnak esélyt, hogy visszaüljenek az iskolapadba, befejezzék elemi vagy általános iskolában félbehagyott tanulmányaikat.
2021. január 25., 13:222021. január 25., 13:22
A két megye tanfelügyelősége és a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza nyert egy 9,5 millió lejes pályázatot: a Real – nyitott iskola minden korosztálynak elnevezésű projekt keretében 602 gyerek, fiatal és felnőtt kap esélyt arra, hogy visszakerüljön az oktatási rendszerbe. A projekt során ugyanakkor 520 pedagógust is kiképeznek az ilyen típusú foglalkozásokra, oktatásra. Az Európai Unió Humánerőforrás Operatív Programja által finanszírozott, 36 hónapos futamidejű projekt 2023. december végén ér véget.
„Ha meg sem próbáljuk, esélyt sem kapnak a már általános iskolában lemorzsolódók, hogy befejezzék legalább az általánost” – mutatott rá Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő. Hozzátette,
Viszont aki az általános iskola felső tagozatára iratkozik vissza, egyúttal szakképzésben is részesül – abban bíznak, így könnyebben találnak majd munkát.
A toborzás már elkezdődött, és jók a visszajelzések: például Bodzafordulón egy csoportot akartak indítani, ám a környékről annyian jelentkeztek, hogy kettő is alakulhat. Kiss Imre abban bízik, hogy ezek a fiatalok, felnőttek személyesen vehetnek részt a foglalkozásokon, mert számukra az online nem megoldás.
Beíratják a szülők előkészítő osztályba, majd nem törődnek vele, hogy járjon órákra, például magukkal viszik, ha külföldre mennek dolgozni. Ilyenkor a gyereket nem lehet tanév végén lezárni, mert túl sok a hiányzás, nincsenek jegyek. Eltelik így két-három esztendő, még mindig előkészítős vagy első osztályos, és akkor végképp lemorzsolódik. „Egy hat-kilenc éves gyerek még örül is, ha nem kell iskolába járnia. Abban bízunk, hogy ha egy húsz-
éves fiatal megtapasztalja, milyen hátrányai vannak, ha nincs alapvégzettsége – még a köztisztasági vállalatnál sem talál munkát, ha nem tud írni-olvasni –, akkor inkább visszaül az iskolapadba” – részletezte Kiss Imre.
A kiskamaszok esetében szintén erős a csábítás az iskolaelhagyásra, a hátrányos helyzetűek között előfordul, hogy már pénzt keresnek alkalmi munkával, a lányokat férjhez adják.
– mutatott rá megkeresésünkre Ferencz S. Alpár, a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házának igazgatója. Meglátása szerint minden lehetőséget ki kell használni, hogy a fiatalokat, felnőtteket, akik már kinőtték a beiskolázási kort, motiválják, visszavigyék a rendszerbe.
Jelenleg zajlik az egyeztetés a projektben részt vevő tanintézetek vezetőivel, májusig kidolgozzák a képzések tantervét, augusztusig befejezik a pedagógusok képzését, azután indulhat a tulajdonképpeni oktatás. A két megye Vrancea megyével közösen tavaly decembertől már részt vesz egy, a Norvég Alap által finanszírozott projektben, amely révén több mint 800 olyan diákkal foglalkoznak, akiket veszélyeztet a korai iskolaelhagyás: próbáljanak az oktatási rendszerben tartani őket.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
szóljon hozzá!