
Eredeti helyükön lebontott parasztházakat és gazdasági épületeket építettek újjá a falumúzeumban
Fotó: Bánsági Falumúzeum
Március 15-én, vasárnap újból megnyitja kapuit a temesvári Bánsági Falumúzeum, amely az elmúlt hónapokban felújításon és átalakításon esett át. A falumúzeum csökkentett jegyárakkal és a Bánság, illetve távolabbi tájegységek autentikus népi építészetét és háztáji gazdálkodását bemutató nevezetességekkel, köztük a babsai magyar házzal várja a látogatókat.
2026. március 12., 07:582026. március 12., 07:58
Az év elején átfogó rendezési, takarítási és előkészítési munkálatok zajlottak a temesvári Vadászerdőben található intézmény teljes területén. A vezetőség célja az volt, hogy a látogatók számára átláthatóbb, gazdagabb és tartalmasabb élményt kínáljanak, és a korábban zárt terek is bekerüljenek a látogatható útvonalba – írták a falumúzeum sajtóközleményében.
A március közepére időzített nyitástól kezdve több olyan objektum is látogathatóvá válik, amely eddig nem szerepelt a múzeumi körútban.
Emellett számos melléképület, pajta és egykori raktárhelyiség is megnyílik, amelyek korábban kizárólag tárolási funkciót töltöttek be. A múzeum munkatársai az elmúlt hónapokban nagy munkában voltak, melynek eredményeként a csűrök, porták és az adminisztrációs helyiségek egyaránt megújultak. Mindez a bemutatott örökség jobb láthatóságát és a látogatói útvonalak logikusabb, koherensebb kialakítását szolgálták – írták.
A múzeum területén új, részletesebb tájékoztató táblákat is kihelyeztek, amelyek archív fényképeket is tartalmaznak. Ezek a képek nemcsak a bemutatott épületek eredeti környezetét idézik fel,
Radu Trifan múzeumigazgató szerint a változtatások célja a látogatói élmény gazdagítása
A múzeum a nyitás alkalmából a jegyárakat is csökkentette, éspedig:
A Bánsági Falumúzeum a következő időszakban folytatni kívánja a kiállítási útvonalak fejlesztését és a kulturális kínálat bővítését. A vezetőség szerint a cél az, hogy a múzeum még inkább a közösség és a látogatók szolgálatába álljon, és a bánsági falusi élet hiteles, élő bemutatóhelye maradjon.
A skanzen nemzetiségek és tájegységek szerint mutatja be az egykori paraszti élet emlékeit. A gyűjtemény egyik értékes darabja volt a toplai ortodox fatemplom, amelyet Szent Mihály és Szent Gábriel arkangyalok tiszteletére szenteltek fel, és amely egy évvel ezelőtt, 2025 márciusának végén égett le. Topla egy ma már elnéptelenedett település Temes megyében, Begamonostor (Mănăștiur) község egyik beosztott falva volt, amelyben a 2002-es népszámlás szerint csak hatan laktak, azóta végképp kiürült a helység.
Az 50 négyzetméter alapterületű istenháza bekerült a történelmi műemlékek jegyzékébe is. A templom mellett újraépítették az egykori paplakot is, és egy útmenti fakeresztet is állítottak a közelében. A tavaly márciusi tűzben a templom leégett, és a lángok megrongálták a kereszt fölé emelt tetőt is, de a paplak megmenekült. A tűzoltók szerint rövidzárlat okozta a tüzet. Alfred Simonis Temes megyei tanácselnök akkor az önkormányzat támogatását ígérte a fatemplom újjáépítéséhez, de a falumúzeum nem adott még hírt arról, hogy megkezdődtek volna a munkálatok.

A szerdára virradó éjjel kigyulladt és leégett a toplai fatemplom, amely a temesvári Bánsági Falumúzeum egyik legértékesebb műemléke volt.
A múzeumban nem csak Temes megyei tájegységek házai láthatók: Arad megye több vidékéről származó épületeket mentettek meg az utókornak (például a nagylaki szlovák portát is megtekinthetik a látogatók), de Krassó-Szörény megyéből is vannak újraépített gazdaságok, sőt máramarosi ukrán (ruszin) ház is látható.
Ez egy 1903-ban épült ház, amit 1971-ben költöztettek a temesvári szabadtéri gyűjteménybe.
Babsai magyar ház a falumúzeumban
Fotó: Bánsági Falumúzeum
A skanzen élő múzeum, népi mesterségek művelői mutatják be a háztáji gazdálkodást az érdeklődőknek, a kertekben vetemény terem, egyes portákon tyúkok kapirgálnak, vagy más háziállatok idézik a vidéki életet.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!