Hirdetés

Magyar közösségi hálózat jöhet létre a Zsil-völgyi szórványban

magyar közösség

Bár sok munka áll a lupényi lakosok előtt, a magyar közösségi központ új otthonuk, találkozási pontjuk lehet

Fotó: RMDSZ Hunyad megyei szervezete

Magyar közösségi központtá alakítaná a lupényi református egyháztól nemrég átvett, egykori református iskola épületét az Ében Háézer Egyesület. Az ingatlan felújítása nemcsak egy épület megmentéséről szól, hanem arról is, miként lehet új közösségi kapaszkodót teremteni a mélyszórványban élő magyarság számára. Benedekfi Dávid művelődésszervező, az egyesület és az RMDSZ lupényi szervezetének elnöke a központ rendeltetéséről, a Petrozsényban hasonló céllal létrehozandó intézményről, a Hunyad megyei magyarság megmaradásáról beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2026. január 27., 19:102026. január 27., 19:10

2026. január 27., 19:142026. január 27., 19:14

Felújítása után magyar közösségi központtá alakítaná az Ében Háézer Egyesület azt az épületet, amelyet nemrég a lupényi református egyház átadott a közösség szolgálatára. Benedekfi Dávid, az egyesület elnöke a Krónika megkeresésére felidézte, presbiterként körülbelül harminc évvel ezelőtt ő volt az egyik olyan személy, aki nem egyezett bele abba, hogy lebontsák az épületet, amely már 1920 óta, sőt talán még korábban is református iskolaként működött. „A rendszerváltás után, 1989-et követően sikerült először kisebb forrásokat szerezni a felújításhoz.

Ezekből megerősítettük az épület szerkezetét, betonozással és állagmegóvással tettük biztonságosabbá, majd a közösség adományaiból sikerült befedni is.

Hirdetés

Akkoriban még Gáll Sándor tiszteletes úr szolgált Lupényban – ma már Kolozsváron kancellár –, ám az ő távozása után a következő lelkipásztorokkal sajnos nem sikerült továbbhaladni a felújítás ügyében. Annyi előrelépés történt, hogy Kelemen Hunor kulturális minisztersége idején kisebb támogatást kaptunk, amelyből a református papi lakást újítottuk fel, hiszen ott élt a lelkipásztor a családjával. Maga a közösségi ház azonban változatlanul félkész állapotban maradt, és közben a közösség lélekszáma folyamatosan csökkent” – magyarázta az RMDSZ lupényi szervezetének elnöke.

magyar közösség Galéria

Benedekfi Dávid (balra) szerint már több mint 30 éve kitűzték célul, hogy szórványközpontot hoznak létre

Fotó: RMDSZ Hunyad megyei szervezete

Mint kifejtette, több mint harminc éve fogalmazódott meg bennük az az álom, hogy szórványközpontot hozzanak létre a Hunyad megyei településen, de azóta inkább csak egy helyben topognak: sok ígéret hangzott el, sokan jelezték segítő szándékukat, ám a megvalósítás rendre elmaradt.

Idézet
Egy időben még Gorj, Dolj és Mehedinți megyékkel is egyeztettem arról, hogy onnan hozzunk gyermekeket, ezáltal fenntartva az iskolát, megmaradva közösségként.

A nehézségek gyökere részben a bányászat leépítésében keresendő: 1989 után tömeges elvándorlás indult meg. A statisztikák szerint egykor mintegy 3000 református élt itt, ma alig több mint 300 fő. Most azonban úgy érezzük, sikerült talpra állni, és megyei elnökünk, Ferenc István, valamint a magyarországi Vas vármegye és Marton Ferenc alelnök úr segítségével újra nekifogunk az épület felújításának” – mutatott rá Benedekfi Dávid.

magyar közösség Galéria

Lupényban évente közel 20 eseményre sor kerül, az új épület ezeknek is teret adhatna

Fotó: Lupényi Magyarok Fóruma

A jövőbeli elképzelések kapcsán elmondta, szeretnék újra élettel megtölteni ezt az épületet, szórványközpontként működtetni, valamint egy olyan biztos helyet létrehozni, amely rendezvényeknek adhat otthont. „Az elmúlt években több mint 300 rendezvényt szerveztünk, évente átlagosan 16-20 eseményt tartunk. Ez az épület stabil helyszínt biztosíthatna mindehhez. Emellett fontos számunkra, hogy legyen egy közös tér, ahol idősek és fiatalok együtt lehetnek, ahol testvértelepüléseket láthatunk vendégül. Mindezzel a jövő számára szeretnénk megőrizni ezt az épületet, amely érzelmileg is nagyon közel áll hozzánk.

Nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, mit tervez a jóisten. Elképzelhető, hogy egyszer újra nagyobb számban lesznek magyarok ezen a vidéken. Ha így lesz, szeretnénk, ha lenne hová hazajönniük, ahol mindenki otthon érezheti magát.

Ez az épület funkciója, célja és üzenete” – hangsúlyozta a nyárádszeredai születésű, több mint három évtizede Lupényban élő művelődésszervező. Hozzátette, a feladat azonban nem könnyű: az épület jelenleg félromos állapotban van. Bár a falak megerősítettek és a tető elkészült, nincs kiépítve sem a víz-, sem a villany-, sem a csatornahálózat.

magyar közösség Galéria

Petrozsényban is folyamatban van a magyar közösségi központ létrehozása

Fotó: RMDSZ Hunyad megyei szervezete

Az Ében Háézer Egyesület elnöke arra is kitért, hogy a munkálatok a tervek szerint tavasszal-nyáron kezdődnének, a tervrajzok rendelkezésre állnak, már csak munkaerőre és építőanyagra van szükség. Mint mondta, a kivitelezés főként közmunkára és önkéntes munkára épülne, sok jelentkező van, akik készek dolgozni, hiszen pénzt kérni jelenleg nem reális, nem éri meg befektetésként tekinteni erre. Inkább szívből jövő közös munkában gondolkodnak.

Idézet
Különösen jólesett, hogy egy, az épületről készült fénykép – amelyet mi nem is hirdettünk – megjelent a román sajtóban is, és a román lakosság kifejezetten pozitívan fogadta a kezdeményezést.

Bár akadt néhány ellenző hang is, a támogatás és biztatás sokkal erősebb volt, és ez nagy erőt adott a folytatáshoz. A településen egyébként jó a viszony a román és magyar anyanyelvűek között: nemrég például a magyarországi Kecel testvérvárosból 18 gyermek és két tanár vett részt egyhetes sítáborban, amelyet az önkormányzat is támogatott. Nagyon pozitív élményekkel tértek haza, ami tovább erősítette a kapcsolatokat” – magyarázta a lupényi magyarság egyik képviselője.

magyar közösség Galéria

Lupényban és Petrozsényban egyaránt 4 százalék körül van a magyarok aránya

Fotó: RMDSZ Hunyad megyei szervezete

Az RMDSZ Hunyad megyei szervezete ugyanakkor még a tavalyi év végén bejelentette, hogy a petrozsényi Szent Borbála közösségi házat szintén magyar közösségi központtá alakítják. Benedekfi Dávid érdeklődésünkre rámutatott, ebben a folyamatban hálózatban gondolkodnak: a Zsil-völgy településeivel – az RMDSZ vezetőségével és a közösségekkel – jó az együttműködés. „Szeretnénk egy Hunyad megyei magyar közösségi hálózatot létrehozni, ahol a kevés számú magyarság kölcsönösen segíti egymást. Petrozsény különösen kedvező helyzetben van, hiszen ott egy teljesen felújított épületet kapnak; a szerződés aláírása a tervek szerint még ebben a hónapban megtörténik” – részletezte.

A 2021-es népszámlálási adatok szerint a 18 ezres Lupényben körülbelül 4 százalék a magyarság aránya, hasonló a helyzet a 31 ezres lélekszámú Petrozsényben is.

Benedekfi Dávid szerint az átlagéletkor 50–60 év körül alakul, ugyanakkor biztató jelek is vannak: nemrég Magyarországról költözött Lupényba valaki. Mint mondta, a Zsil-völgyének megvan a maga vonzereje: kiegyensúlyozott az éghajlat, kellemes az életkörnyezet.

magyar közösség Galéria

Március 15-i megemlékezés Lupényban

Fotó: Lupényi Magyarok Fóruma

Arra a kérdésünkre, hogyan lehet ma közösséget szervezni egy olyan településen, ahol fokozatosan csökken a magyarok aránya, azt felelte, a közösségszervezés szórványhelyzetben úgy működik, hogy az ember elöl jár, példát mutat, és maga után hívja azokat, akik tenni akarnak. „Ha bevonjuk az embereket a szervezésbe, mindenki hozza a maga barátait, rokonait, és így akár 300–600 fős rendezvényeket is össze tudunk hozni. Ez már sokszor bebizonyosodott. Ugyanakkor a fiatalok és a gyermekek megszólítása kulcskérdés.

A szórványközpont egyik legfontosabb célja éppen az, hogy a kevés számú magyar gyermek ne vesszen el a többségi közegben.

Szeretnénk olyan teret létrehozni, ahol más anyanyelvű gyerekeket is fogadunk, közösen szervezünk programokat, hiszen a nyitottság kölcsönös: ha mi nyitottak vagyunk, a másik fél is az lesz” – hívta fel a figyelmet a lupényi művelődésszervező.

korábban írtuk

Szórványban is lehet jövőt tervezni – Ferenczi István Hunyad megyei RMDSZ-elnök a dél-erdélyi magyarságról
Szórványban is lehet jövőt tervezni – Ferenczi István Hunyad megyei RMDSZ-elnök a dél-erdélyi magyarságról

A szórvány nem az elfogyás szigete, hanem a magyar jövő határvidéke – hangzott el a hétvégén Aradon, a Magyar Szórvány Napján tartott RMDSZ-es vándorkonferencián.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Intim vajúdás, apukás szülés: törvénnyel erősítenék meg a szülő nők jogait

A terhesség, a vajúdás és a szülés időszakában erősítené meg a páciensek jogait az a törvénykezdeményezés, melyet elsöprő szavazattöbbséggel fogadott el a héten a bukaresti szenátus.

Intim vajúdás, apukás szülés: törvénnyel erősítenék meg a szülő nők jogait
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt
2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
Hirdetés
Hirdetés