
Az alapozás már megtörtént, és a további adományok függvényében épülnek majd az apahidai templom falai
Fotó: Orbán Orsolya
A Kolozsvártól 14 kilométerre, a Mezőség határában fekvő Apahidán a folyamatos ingatlanfejlesztések és beköltözések révén egyre több fiatal magyar család is letelepszik, közöttük sok a református. Így született meg az ötlet, hogy az önállósuló református egyházközség saját templomot építsen a falu főutcáján. A repülőtér közelsége miatti hosszas engedélyeztetési eljárást követően a gyülekezet idén nyáron fogott hozzá az új templom alapozásához. Az új apahidai egyházi létesítmény közadakozásból épül, a Kolozsvári Református Egyházmegye a cél érdekében jótékonysági hétvégét szervez a kincses városban.
2025. november 09., 09:572025. november 09., 09:57
2025. november 09., 21:292025. november 09., 21:29
Az Erdélyi Református Egyházkerület új református templomának építését kezdték el a nyáron a Kolozsvár melletti Apahidán. A kincses városba munkavállalásra érkező fiatal magyar családok közül többen is itt vásárolnak lakást, így a rendszerváltás után mindössze néhány tucat lelket számláló helyi magyar református közösség mára több száz fő körüli létszámúra duzzadt, ami a 18 ezres lélekszámú nagyközség lakosságának mintegy 5 százalékát teszi ki.
Az Apahidai Református Missziói Egyházközség lelkipásztora,
Az építkezést idén nyáron kezdték el, és eddig sikerült befejezni az alapozást, illetve az alagsorban található helyiségekre összefüggő betonmennyezetet öntöttek, amelyre jönnek majd a templom téglafalai.
A gyülekezetszervezés és a templomépítés ötlete azonban jóval korábbra nyúlik vissza. A Kolozsvári Református Egyházmegye volt esperese, Bibza Gábor – aki 2012–2024 között, két mandátum alatt állt az egyházmegye élén – a Krónikának elmondta, hogy 2012-ben az apahidai szórvány még két gyülekezethez tartozott, amit később sikerült egységesíteni, és az új Apahidai Református Missziói Egyházközség élére dr. Sikó Csaba lelkipásztor kapott kinevezést.
„A Kató Béla püspök úr által irányított Erdélyi Református Egyházkerület telket vásárolt Apahidán az egyházközség számára, amelyen a meglévő épületet az egyháztagok és a presbitérium átalakították imateremmé. Közben elkezdték az új templom építésének terveit” – ismertette az előzményeket Bibza Gábor, a Kolozsvár–Törökvágási Református Egyházközség lelkipásztora.
Sikó Csaba református lelkész a templom tervrajzát mutatja az alagsor falai között
Fotó: Orbán Orsolya
Bibza Gábor szerint azonban ez a helyzet nem bátortalanította el az egyházközséget.
Az új református püspök, Kolumbán Vilmos József támogatásával gyűjtés indult az Erdélyi Református Egyházkerület gyülekezeteiben, ahonnan eddig 80 ezer eurót sikerült összegyűjteni.
Az alapozási munkálatok befejezésére még legalább 20 ezer euróra lenne szükség, ezért az egyházmegye is külön beszállt a gyűjtésbe.
„Az eredeti elképzelésünk az volt, hogy szervezzünk egy jótékonysági estet, amely végül egy jótékonysági hétvégévé duzzad december 5–7. között. A jótékonysági est keretében a Dónát út 142. szám alatti gyülekezeti teremben a Mádról meghívott Demeter Ervin borásszal kerül sor a jótékonysági estre, ezt követően pedig szombaton és vasárnap jótékonysági vásár keretében lehet majd hozzájutni a kiállított képzőművészeti tárgyakhoz” – ismertette a jövő hónap eleji esemény programját a főszervező lelkipásztor. A jótékonysági vásárt meghirdetik Kolozsvár, illetve az egyházmegye valamennyi református gyülekezetében.
A jótékonysági est házigazdája Vincze László, az egyházmegye főgondnoka és Bibza Gábor lelkipásztor lesz, a rendezvényt az egyházközség Kányafő Galériája mellett a Barabás Miklós Céh szervezi. Támogatói: Magyarország kolozsvári főkonzulátusa, a Quadro Galéria, a Prometheus és az Emuge Franken. A műtárgyvásárra december 6-án, szombaton 9-19 óra között, valamint december 7-én, vasárnap 11-19 óra között kerül sor.
A közeli repülőtér miatt a templom tervrajzainak a jóváhagyása a szokásosnál hosszabb időt vett igénybe
Fotó: Apahidai Református Egyházközösség
Nyilván lesznek más támogatók is. Bukarestben az egyházi ügyekért felelős államtitkársághoz benyújtott apahidai pályázat a szűkös költségvetés miatt idén nem kapott támogatást, de reménykedünk, hogy jövőre megítélnek egy összeget. Nyugat-európai partneregyházak támogatására is van kilátás. Lépésről lépésre kell haladni, és a templom fel fog épülni” – fogalmazott a gyűjtést szervező kolozsvári lelkipásztor, aki példaként említi, hogy fiatalként látta tíz éven át a törökvágási templom építését, ami végül elkészült, és Kolozsvár egyik ékessége lett. Bibza Gábor bízik a református közösségek egyházmegyei összefogásában, és meggyőződése, hogy az apahidai templomépítést siker koronázza.
Máté István, a Kolozsvári Református Egyházmegye esperese mind a 39 gyülekezet nevében kiáll az apahidai templomépítés mellett. „Tudjuk, hogy a helyi gyűjtés nagy terhet ró az építőkre és a gyülekezetekre, hiszen mindenki a magáéból ad egy kicsit. Az egyházmegye idei gyűjtési elsőbbségét azonban az apahidai gyülekezet kapta. Ezt eldöntöttük az egyházmegyei tanácsban és a közgyűlésen: azt mondtuk, ők most a legfontosabbak!
Sikó Csaba lelkipásztor szerint az idén nyáron elkezdett munkálatok alapján nyitott kérdés, hogy mennyi idő alatt készül el az új református templom.
„Ha rendelkezésre állna a szükséges anyagi forrás, másfél esztendő alatt be lehetne fejezni az építkezést. Ennek híján azonban inkább három–négy évvel, vagy akár még hosszabb kifutási idővel számolunk. Mindez annak függvénye, hogy az erdélyi református egyházközségek közadakozásából, a helyi gyülekezet és a vállalkozók támogatásával, valamint a különböző pályázati forrásokból mennyi idő alatt gyűlik össze a szükséges összeg” – fogalmazott portálunknak az apahidai gyülekezet református lelkipásztora.
Az alagsorba több helyiség kialakítására nyílik majd lehetőség
Fotó: Orbán Orsolya
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
Miközben Kolozsvár közel 50 millió lejt oszt szét sport-, kulturális és szociális projektekre, a legnagyobb támogatást az Kolozsvári U fociklub kapja: 14 millió lejt. Ez több, mint amennyit a TIFF, a magyar napok és más kulturális események együtt kapnak.
Minden harmadik roller-balesetben gyermek is érintett – hívták fel a figyelmet a temesvári megyei kórház orvosai.
szóljon hozzá!