
Kié lesz a városháza? Ismét izgalmas választási csata várható Székelyudvarhelyen
Fotó: László Ildikó
A székelyföldi tömbmagyar vidékre tekintve talán Udvarhelyszék tartogatja a legtöbb izgalmat a június 9-ei önkormányzati választásokon, amelyek egyik nagy kérdése: a hagyományos pártberendezkedéseken „felülemelkedő” Gálfi Árpád megőrzi-e Székelyudvarhely polgármesteri tisztségét. Választási sorozatunk újabb, Hargita és Kovászna megyét „kiveséző” részében – számos más pikáns, az RMDSZ egyeduralmán kívüli vokscsata mellett – a különleges gyergyószentmiklósi és kézdivásárhelyi helyzetre is kitérünk.
2024. május 30., 18:442024. május 30., 18:44
Véget vetnének Székelyudvarhely polgármesterjelöltjei „a megosztottságnak, acsarkodásnak, ellenségeskedésnek, rossz hangulatnak”, „visszaállítanák a várost a fejlődés útjára”: a kampányban hangoztatott szólamok is arról árulkodnak, valami nincs rendben „a székely anyavárosban”. Legalábbis politikai téren – és ez attól függetlenül kijelenthető, hogy melyik tábor háza tájáról nézzük, hiszen Udvarhelyen „mindenkinek van baja valakivel”.
A színmagyar Székelyudvarhely helyzete nem egyszerűen a Székelyföldön természetes magyar–magyar verseny miatt „pikáns”:
Gálfi Árpád harmadik mandátumára pályázik
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mint ismeretes, a 2020-as önkormányzati választásokon az akkor a Szabad Emberek Pártját (POL) képviselő politikus meglepetésre magabiztosan újrázott (8590 szavazat, 68,26%). Annak ellenére, hogy azt megelőzően összerúgta a port a 2016-os választásokon őt indító EMNP–MPP-koalícióval, az RMDSZ legfőbb ellenzékével, melynek példamutató „sikertörténete” volt. De a POL ernyője alatti munka sem tartott sokáig: Gálfi Árpád most a 2021-ben alakult, csak helyi szinten érdekelt Székelyudvarhelyért Párt színeiben méretkezik meg, melynek társalapítója.
Szakács-Paál István magabiztosan nyerte az RMDSZ udvarhelyi előválasztását
Fotó: Szász Zsuzsi
A szövetség, jobban mondva az udvarhelyiek előválasztáson döntöttek arról, ki képviselje a tulipánt a polgármester-választáson: csaknem ötezer választópolgár közül 3150 Szakács-Paál Istvánra, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzserére voksolt.
A székelyudvarhelyi polgármesteri tisztséget harmadikként Ember Attila pályázza meg, aki az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összeolvadása révén létrejött Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) jelöltje. A kommunikációs tanácsadó a jelenlegi polgármester, Gálfi Árpád kabinetfőnöke volt 2016 és 2021 között. Az EMSZ egyébként félig feltöltött tanácsosi listát állít, az RMDSZ és a Székelyudvarhelyért Párt mellett még a Magyar Polgári Erő is indít listát a helyi tanácsba jutásért a 31 335 lakost számláló, 95,6 százalékban magyarlakta városban.
Ember Attila az EMSZ színeiben száll versenybe
Fotó: László Ildikó

Kisebbségben is jó esélyekkel pályázik újrázásra Maros megye és Vásárhely magyar elöljárója, hiszen román ellenfeleik ezúttal sem fogtak össze a június 9-ei helyhatósági választások előtt. Ugyanakkor egész Székelyföldön van ok aggodalomra.
Egyébként Udvarhelyszéken még van néhány település, amely „kilóg az összképből”, azaz amelyet jelenleg nem RMDSZ-es politikus vezet, így érdekes „pártcsata” várható.
Székelykeresztúr a harmadik város, ahol a tulipános jelölt kihívója a jelenlegi polgármesternek. A 8797 lelkes, szintén színmagyar településen az EMSZ-es Koncz Hunor János négy éve 59 százalékkal diadalmaskodott, most a parlamenti alakulat Klein Lászlót nevezte be ellene.
Az RMDSZ Udvarhelyszék mind a 26 önkormányzatában indít vagy támogat más polgármester-jelöltet (Kápolnásfaluban Benedek László községvezetőt támogatják, Újszékelyen pedig Szabó Ottót). Az EMSZ tucatnyi településen pályázza meg a polgármesteri tisztséget is.
Len Emil Balázs lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje Gyergyószentmiklóson
Fotó: Facebook/Len Emil Balázs
Udvarhelyszékhez hasonlóan Gyergyószék központjában is izgalmak várhatók,
Ráadásul Len Emil Balázs a 2800 voks több mint kétharmadát elvitte. A váltáshangulat már azon is érződött, hogy csaknem ezer fővel többen vettek részt az előzetes megmérettetésen, mint négy évvel korábban.
Egyébként a 15 884 lakost számláló, 87 százalékban magyarlakta városban négy évvel ezelőtt Csergő szoros csatában, a szavazatok 42,16 százalékát begyűjtve kerekedett felül „élesben” Nagy Zoltán, az EMSZ addig regnáló jelöltje felett, aki csak 152 vokssal kapott kevesebbet. Utóbbi most független jelöltként próbál visszatérni a városvezetői székbe (az EMSZ támogatásával), miközben a bukaresti kormánykoalíció tagjai Szentmiklóson közös jelölttel próbálkoznak a helyi rendőrségnél dolgozó Alex Calbează személyében.
Nagy Zoltán visszatérne a városvezetői tisztségbe
Fotó: Facebook/Nagy Zoltán
Azokra a magyar többségű gyergyószéki településekre tekintve, ahol jelenleg nem RMDSZ-es elöljáró irányít, kiemelendő Gyergyószárhegy: Danguly Ervin harmadszor is függetlenként pályázza meg a polgármesteri tisztséget, ebben az Erdélyi Magyar Szövetség is támogatja. A 2020-ban 75 százalékkal diadalmaskodó Danguly RMDSZ-es kihívója idén Polgár Árpád Csaba lesz.
Gyergyóújfaluban a 2020-ban a voksok 60 százalékát elnyerő EMSZ-es Egyed József ezúttal Kovács Attila személyében kap ellenfelet az amúgy RMDSZ-es többségű önkormányzat vezetéséért vívott harcban.
Fotó: Haáz Vince
Csíkszéken két olyan város van, ahol az RMDSZ jelenleg csupán alpolgármesterrel rendelkezik, és idén sem indít polgármesterjelöltet: a román többségű Balánbánya, illetve a magyar többségű Tusnádfürdő. Utóbbi fürdővárosban megismétlődik a négy évvel ezelőtti csata, ám ezúttal Butyka Zsolt várja „címvédőként” az elődjével, Albert Tiborral vívandó választási csatát. A korábban az RMDSZ-ben politizáló, 2020-ban független jelöltként diadalmaskodó Butykát hiába szerették volna visszacsalni a tulipános szövetségbe, végül független maradt. Albert Tibor volt MPP-s elöljáró most a Magyar Polgári Erő színeiben próbál szerencsét Románia legkisebb városában (1372 lakos, 83 százalékban magyar).
Fotó: Veres Nándor
Háromszéken Tamás Sándor megyei elnök korábbi nyilatkozata szerint „az RMDSZ politikai családja összhangot teremtett a magyar pártok között”, így Kovászna megye „a béke szigetévé vált”. A Székelyhon tájékoztatása szerint idén a szövetség színeiben méretkezik meg a korábbi független ozsdolai polgármester, Pénzes Ágoston. Esztelneken nem nevesített polgármesterjelöltet az RMDSZ, de támogatja Salamon Balázs korábbi EMSZ-es, most függetlenként induló jelöltet, a tanácsosi lista pedig összesíti mindkét párt képviselőit. Hídvégen és Előpatakon nincs jelöltje a szövetségnek, csak tanácsosi listát állít, mert túl alacsony a magyarság számaránya.

A jelölési dossziék iktatásának napja volt a csütörtöki. A Kovászna Megyei Tanács RMDSZ-es tanácsosjelöltjei Tamás Sándor tanácselnökkel az élen iktatták a jelölési dossziéikat. Csíkszeredában is hasonló esemény zajlott.
Tamás Sándor később már békétlenkedésekre is kitért: Baróton Derzsi-Ráduly Kázmért – aki eredetileg RMDSZ-esként indult volna, majd függetlenként jelentkezett, az MPE támogatásával – „bábpolgármesternek” nevezte, akinek döntéseit a háttérből irányítják.
Csernátonban a négy éve függetlenként diadalmaskodó Rákosi Árpádnak az RMDSZ és az EMSZ is biztosít kihívót Mágori István és Mátei Zoltán személyében.
Fotó: Veres Nándor
Eközben az EMSZ háromszéki szervezete 19 településen méretkezik meg, hét helyen saját polgármesterjelöltet indít, két esetben független jelöltet támogatnak, Nagyborosnyón, Hidvégen és Bölönben összefogtak az RMDSZ-szel.
bár sokáig saját emberüket, Szőts Emilt „építették” polgármesterjelöltként, teljesen váratlanul visszaléptették, és beálltak a román pártszövetséget összehozó Constantin Pătruhoz több szálon is köthető, de függetlenként induló Imre Csaba mögé.
A Székelyhon beszámolója szerint az EMSZ nem nyújtott be teljes tanácsosi listát Kézdivásárhelyen, amivel – egyes vélekedések szerint – ugyancsak a román pártok szövetségének malmára hajtja a vizet: a töredékszavazatokból ugyanis csak a teljes listát letevő pártok, szervezetek részesülnek.
Időközben a román pártokat összefogó egyesület is bejelentette, hogy Imre Csabát támogatja. Az MPE eközben – látván az EMSZ „románok felé fordulását”, „nemzetárulását” – saját polgármesterjelöltet indított Lukács László személyében, míg az RMDSZ színeiben Bokor Tibor pályázik újabb mandátumra a 16 243 lakost számláló, 92,5 százalékban magyarlakta városban.

Kemény hangú kritikával illette Facebook-bejegyzésében Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Erő (MPE) országos ügyvivő elnöke az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kézdivásárhelyi szervezetét. Meglátása szerint az utóbbi „román” érdekeket szolgál.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!