
Épülhet az út, amely valószínűleg sok turistát vonz majd, gyönyörű a panoráma, a táj a Nagyenyed és Bucsony közötti mócvidéki szakaszon
Fotó: Fehér Megyei Tanács
Egy év áll a Fehér megyei Elis Pavaje Kft. rendelkezésére, hogy befejezze a csődbe ment és a munkálatokat félbehagyó román–olasz konzorcium helyett a Nagyenyed és Abrudbánya között, a Torockói-havasokon keresztül vezető 78 kilométeres mócvidéki út építését.
2022. december 08., 14:242022. december 08., 14:24
Gyulafehérvári cég folytathatja a Nagyenyed és Abrudbánya között, a Torockói-havasokon keresztül vezető mócvidéki út építését. Az új kivitelezési szerződés értelmében 12 hónap alatt kell átadnia az Elis Pavaje Kft.-nek azt a 78 kilométeres megyei utat, amelynek építéséhez három évvel ezelőtt egy román–olasz konzorcium látott neki.
Így értelemszerűen az idei átadás a jövő év végére marad – amennyiben a péterfalvi cégnek sikerül tartani a szerződésben vállalt iramot. Ennek érdekében a Szászsebes mellett működő vállalat már a decemberi ünnepek lejárta után nekivág az egykori Várszeg, a későbbi Rákóczi, mai Avram Iancu utca és annak folytatása több kilométeres nagyenyedi szakaszának.
Az önkormányzat már elvégezte a feladatát, a kábeleket és vezetékeket a föld alá „költöztette”. A sártengerrel járó igazi felfordulás csak ezután következik, amikor az utcákat elkezdik újjáalapozni. A település alpolgármestere, Lőrincz Helga azonban bízik az új vállalkozóban és a hatékony munkára tett ígéreteiben, hiszen „helybéliként remélhetőleg szívügyként kezeli majd a kérdést”.
A mintegy 78 kilométeres út Nagyenyedről, a Bethlen-kollégium tőszomszédságából indul, és a Torockói-havasokon kanyarog az Abrudbánya melletti Bucsonyig, ahol csatlakozik a 74-es országúthoz.
A DJ107 erdőkön, tisztásokon, szorosokon halad át. Három elszigetelt községet – Fenyőremetét, Nagyponort, Mogost – és azok elnéptelenedett falvait, tanyavilágát próbálja majd közelebb hozni a civilizációhoz.
Az úttól néhány kilométerre számos olyan tanya van, amelyen ma már mindössze egy-két családot találni. A térségben rengeteg elhagyatott, omladozó házat, viskót látni, de néhány ízlésesen felújítottat is, amelyet hétvégi nyaralóként használnak.
A hagyományos parasztházak és vízimalmok visszaállítását nem bízzák a véletlenre vagy az új tulaj ízlésére; a munkálatok a nagyszebeni Astra falumúzeum felügyelete alatt folynak. Ha ezelőtt négy évvel még senki nem érdeklődött eladó telkek iránt, ma már négyzetméterenkénti négy-öt euróért, vagy helyenként ennél is drágábban cserélnek gazdát a földterületek.
Lőrincz Helga nagyenyedi alpolgármester az ország talán legszebb turistaútjának tartja a Mócvidéken, sok helyen ezer méter magasban kacskaringózó 78 kilométeres szakaszt – nem csak az út menti táj, hanem a pazar panoráma miatt is. Bizonyos kilátópontokról jól látható a Tordai-hasadék, a Detonáta, az Öreghavas, de tiszta időben a távolabbi Retyezát és a Kudzsiri-havasok vonulata is jól kivehető.
Ezt jól érzékelik a vendéglátóipari egységek tulajdonosai is, akik közül egy páran már elkezdték szállodáik korszerűsítését. Kopenetz Loránd abrudbányai önkormányzati képviselő a Krónikának arról beszélt, hogy az útépítés számos bukaresti és konstancai tehetős befektetőt vonzott a mócvidéki szakaszra, olyanokat, akik idegenforgalmi tervekkel érkeztek földet vásárolni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
szóljon hozzá!