
Fogarason a játékgépekből származó bevételek 60%-át iskolák projektjeinek támogatására fordítják
Fotó: Borbély Fanni
Iskolák és helyi sporttevékenységek bevételi forrásává „alakítanának” játékbarlangokat egy erdélyi városban.
2026. március 16., 12:202026. március 16., 12:20
2026. március 16., 12:202026. március 16., 12:20
A Brassó megyei Fogarason a szerencsejátékokat iskolák bevételi forrásává kívánják „átalakítani”. A város stratégiája, hogy a „nyerőgépek” csak a város egy részéből tűnnek el. Míg egyes helyi önkormányzatok a szerencsejáték-termek felszámolására irányuló radikális intézkedések mellett döntöttek, mások pedig kiváró álláspontot foglaltak el,
– számolt be a Bizbrasov.ro helyi portál. Fogarason közvitára bocsátották azt a tanácsi határozattervezetet, amely szigorú szabályozást irányoz elő a játéktermek engedélyezésére és működésére vonatkozóan: a lakosokat arra kérik, hogy nyilvánítsanak véleményt. A kormány a helyi önkormányzatokra bízta, hogy döntsék el: akarnak-e a településen játéktermeket: így a polgármesterek dönthetnek arról, hogy mi történik a szerencsejátékokkal a településükön – jelentette be még augusztusban Cseke Attila fejlesztési miniszter. Elmondása szerint a kormány hat hónapos határidőt állapít meg, amelyen belül az ilyen tevékenységet folytatóknak újra kérniük kell a helyi hatóságok jóváhagyását.
Slatina polgármestere a szerencsejátékok működését betiltó határozattervezetet készül benyújtani a városi tanács elé.
A fogarasi tervezet a szerencsejáték-tevékenységek széles skáláját érinti, a játékgépekkel felszerelt termektől és a fogadóirodáktól kezdve a pókerklubokig, a bingótermekig és a kaszinókig, és olyan korlátozásokat szab, amelyek radikálisan megváltoztatják a város arculatát az elkövetkező években.
A tervezet szerint az egyik legfontosabb rendelkezés arra kötelezné a történelmi védettségű övezetben működő üzemeltetőket, hogy 36 hónapon belül költözzenek el, miközben a város területén engedélyezett helyszínek teljes száma mindössze tizenegy egységre és egyetlen kaszinóra lesz korlátozva.

A szerencsejáték-termek működésének engedélyezését önkormányzati hatáskörbe utaló sürgősségi kormányrendelet tisztázását kéri a Brassó megyei prefektustól Barcarozsnyó polgármestere.
Az új rendelet ugyanakkor véget vetne a non-stop üzemeltetésnek, szigorú nyitvatartási időt állapítana meg, megtiltaná a gépek elhelyezését olyan helyiségekben, amelyek nem kizárólag szerencsejátékra szolgálnak, mint például bárok, éttermek vagy üzletek. Talán
míg 30%-a a helyi sporttevékenységekre kerül. A fennmaradó 30% az iskolai prevenciós kampányok finanszírozására fog szolgálni, amelyek célja a kábítószer-fogyasztás és a szerencsejáték-függőség elleni küzdelem, így egy ellentmondásos tevékenységet az oktatás és a társadalmi egészségügy finanszírozásának forrásává alakítva.
Amint arról írtunk, március elején interaktív térképeket tett közzé a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), amelyekkel arra akarja ösztönözni az önkormányzatokat, hogy tiltsák ki a játéktermeket településeikről vagy legalább az iskolák közeléből.

Slatina polgármestere a szerencsejátékok működését betiltó határozattervezetet készül benyújtani a városi tanács elé.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!