
A mentőszolgálat magyarázata szerint a beteg érdekében kérték a román nyelv használatát Kolozsváron. Képünk illusztráció
Fotó: Orbán Orsolya
Cáfolja a Kolozs megyei mentőszolgálat, hogy munkatársuk hátrányos megkülönböztetésben részesített egy magyar nemzetiségű, agyvérzésgyanús beteget, amikor a román nyelv használatát kérte a pácienstől és hozzátartozóitól. A mentőszolgálat szerint a beteg érdekében kérték a román nyelv használatát.
2025. február 19., 17:452025. február 19., 17:45
2025. február 19., 18:122025. február 19., 18:12
Mint arról beszámoltunk, a Szabadság napilap február elején ismertette az esetet, miszerint egy magyar család női hozzátartozója rosszullétre panaszkodó idős emberhez hívott mentőt a kincses városban. A mentőszolgálat egységének kiérkezésekor az orvos azt követelte tőle, hogy ne magyarul, hanem román nyelven folytassa le az ellátásra szoruló férfi és a saját édesanyja megnyugtatását célzó magánbeszélgetéseket.
Az igazgató és a jogtanácsos aláírásával ellátott dokumentumban azt írták, hogy a 68 éves páciens tudott románul beszélni, és bár állapota miatt nehezen ugyan, de ezen a nyelven kommunikált a mentősök csapatával, így jutott információhoz és közölt részleteket magáról és az állapotáról. A mentőszolgálat illetékesei szerint a mentős akkor kérte a román nyelv használatát, amikor a mentős csapat és a páciens közötti beszélgetést megszakították, késleltetve a személyzet hozzáférését a beteg állapotára vonatkozó létfontosságú információkhoz.

Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.
„Ugyanakkor a páciens által nehezen kommunikált információt a magyarul nem beszélő mentős csapatnak meg kellett értenie. A személyzet tiszteletteljes módon és kizárólag a beteg egészségi állapotára vonatkozó információk gyűjtése céljából fogalmazta meg a román nyelv használatára vonatkozó kérést” – idézte a mentőszolgálat válaszát a lap. Eszerint a mentősök hozzátették: amennyiben nem befolyásolja az orvosi beavatkozást, a hozzátartozók közötti kommunikáció nem tartozik rájuk.
Ugyanakkor elnézést kértek a panaszostól, ha az interakció nem az elvárása szerint zajlott, és intézkedéseket ígértek a kifogásoltak javítása érdekében. A panasztevő kolozsvári nő a Szabadságnak úgy értékelt, hogy a mentőszolgálat csak kimagyarázza a történteket, „szerecsenmosdatás” folyik. „Remélem, hogy a jövőben a mentőorvos sokkal jobban meggondolja a Kolozsváron élő kisebbségekkel vagy más nemzetiségűekkel kapcsolatos cselekedeteit. Nem az orvosi asszisztenssel, hanem édesanyámmal társalogtam, illetve adott pillanatban a beteget nyugtattam” – jelentette ki a hölgy. Közölte: pontosító üzenetet küld a mentőszolgálatnak, és ezzel lezártnak tekinti az ügyet.
Az eset kapcsán a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat korábban bejelentette: panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) a kolozsvári mentős ellen. Az eseményeket Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője is elítélte, súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősítve. Közölte: az RMDSZ az egészségügyi tárcához és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul magyarázatért, és a bukaresti parlamentben is napirendre tűzi a Kolozsváron történteket.

Panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
1 hozzászólás