Hirdetés

Megerősítik hitében, identitástudatában a dél-erdélyi magyarságot – Gyulafehérváron ünneplik a Magyar Református Egység Napját

Tussay Szilárd főszervező, Kató Béla püspök és Gudor Kund Botond esperes a keddi gyulafehérvári sajtótájékoztatón •  Fotó: Kiss Gábor/Református.ro

Tussay Szilárd főszervező, Kató Béla püspök és Gudor Kund Botond esperes a keddi gyulafehérvári sajtótájékoztatón

Fotó: Kiss Gábor/Református.ro

Minden magyar ember számít, a legkisebb településen is – ezt szeretné üzenni a magyar református egyház azzal, hogy két év kihagyás után idén a dél-erdélyi szórványban, Gyulafehérváron tartja május 20-21-én a Magyar Református Egység Napját. A Bethlen Gábor egész alakos szobrának avatójával „megkoronázott” rendezvénysorozattal az interetnikus, ökumenikus kapcsolatokat is erősíteni szeretnék – hangzott el a keddi sajtótájékoztatón.

Pap Melinda

2022. április 26., 11:432022. április 26., 11:43

2022. április 26., 15:362022. április 26., 15:36

A világjárvány okozta két év kihagyás után idén Gyulafehérváron tartja a tíz magyar református egyházkerület a Magyar Református Egység Napját. Az alkalomból május 20–21-én az egykori erdélyi fejedelmi székhelyen gyűlnek össze a Kárpát-medence református püspökei, esperesei, egyházkerületi és egyházmegyei gondnokai és több rendezvénnyel ünneplik a magyar reformátusok összetartozását.

A nagyszabású rendezvénysorozatot beharangozó gyulafehérvári sajtótájékoztatóján Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) püspöke emlékeztetett, hogy a magyar reformátusok 2009 óta ünneplik május utolsó hétvégéjén a Magyar Református Egység Napját, de ezt az elmúlt két évben a koronavírus-járvány miatt nem sikerült megszervezni.

Hirdetés

Az újratalálkozás helyszínéül azért választották Gyulafehérvárt, mert az ünnepségen arra is emlékezni kívánnak, hogy Bethlen Gábor erdélyi fejedelem 400 éve itt alapította a Collegium Academicumot, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium elődjét, melyet később Apafi Mihály fejedelem Enyedre költöztetett.

Szobrot kap a fejedelem

Az alkalomból az egykori gyulafehérvári iskola közelében május 21-én, szombaton felavatják Bethlen Gábor egész alakos köztéri szobrát, a várban pedig szabadtéri ünnepi istentiszteletet tartanak, amelyen az úrvacsorát is kiszolgáltatják a híveknek.

Kató Béla elmondta: régóta szeretnének szobrot állítani Gyulafehérváron a református fejedelemnek, és most volt „az a történelmi pillanat, kedvező idő”, amikor a megyeszékhely és Fehér megye vezetése pozitívan állt hozzá kérésükhöz.

Külön sikerként értékelte, hogy a hatóságok az emlékműnek köztéren, az egykori Collegium Academicum közelében biztosítottak helyet.

A püspök szerint a szoborállítás nem volt egyszerű feladat, ugyanis nagyon rövid idő alatt kellett volna elkészíteni az alkotást, amit a művészek nem vállaltak. Így a gyulafehérvári szoborállítás ügyét az a szerencsés körülmény segítette, hogy Marosvásárhelyen korábban pályázatot hirdetettek egy Bethlen Gábor-szobor elkészítésére, az arra beérkezett pályaművek közül választották ki a második helyezést elérő, nem nyertes pályamunkát, Deák Árpád szobortervét.

A Bethlen Gábor-szobor makettje •  Fotó: Alba24.ro Galéria

A Bethlen Gábor-szobor makettje

Fotó: Alba24.ro

„Szerintünk nagyon szép, érdemes felállítani” – jellemezte a nagyváradi alkotó művét a püspök, aki szerint a szobrász vállalta, hogy a rövid idő ellenére is elkészíti.

Templomszentelések a szórványban

A nagyszabású rendezvénysorozat keretében május 20-án azonos időben tíz Dél-Erdélyben felújított református templomot is újraszentel a tíz Kárpát-medencei református püspök, míg délután Gyulafehérváron ülésezik az egyesült magyar református egyház döntéshozó szerve, a Generális Konvent.

Kató Béla elmondta: az alkalomból akár 500 erdélyi templomot is felszentelhetnének, de a dél-erdélyi szórványban is tíznél több istenházát tettek rendbe az elmúlt időszakban.

Azért tízet választottak ki, mert ennyi református püspök lesz jelen az ünnepségen – vázolta Kató Béla, hozzátéve, hogy a hálaadó istentiszteleteket egy időben tartják az adott gyülekezetekben egy-egy püspök részvételével. A tíz templom közül három a hunyadi, hét pedig a nagyenyedi egyházmegyéhez tartozik.

Idézet
„Persze, van olyan gyülekezet, amelyhez már csak 2-3-4-5 hívő tartozik, és van, ahova egy sem. Ez a dél-erdélyi helyzet”

– tette hozzá a püspök arra kérve az ünneplőket, vegyenek részt a különleges alkalmakon. „Olyan közösség formálódik ilyen alkalmakkor, ami megerősíti hitükben, identitástudatukban azokat, akik összetartoznak” – mutatott rá.

A magyarigeni református templom is hálaadó istentisztelet helyszíne lesz •  Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány Galéria

A magyarigeni református templom is hálaadó istentisztelet helyszíne lesz

Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány

A kiválasztott templomok ráadásul szimbolikus helyek, történelmünknek nagyon fontos részei, hangsúlyozta a püspök, többek között Szászvárost, Magyarlapádot, Székelykocsárdot, Gyulafehérvárt, Magyarigent, Boroskrakkót említve. Tussay Szilárd, a rendezvénysorozat főszervezője hozzátette: a dél-erdélyi templomok felújítása a református egyház megújulását is jelzi.

Kiállítások oktatásról, műemlékmentésről

A főszervező hangsúlyozta, hogy a Magyar Református Egység Napja nemcsak egynapos és egy helyszínes rendezvény lesz, kiállítások, konferenciák sorozata társul hozzá. A rendezvénysorozat már május 18-án megkezdődik egy Nagyenyeden tartandó egyháztörténeti konferenciával.

Gudor Kund Botond, a Nagyenyedi Református Egyházmegye esperese elmondta, a rendezvénysorozat keretében a római katolikus egyházzal közösen szerveznek kiállítást 400 év erdélyi oktatásfejlődéséről. Ezzel is jelezik, hogy Bethlen Gábor kollégiuma nem „elszigetelt történet”, az erdélyi protestáns oktatásnak nagy múltja, jelene van, és jövője is lesz.

Idézet
„Ha Bethlen Gábor szellemiségéről beszélünk, el kell mondani, hogy iskola nélkül, művelődés nélkül nincs jövő”

– mutatott rá a dél-erdélyi szórvány megtartásában nagy szerepet vállaló esperes. Arról is beszámolt, hogy a gyulafehérvári múzeummal közösen könyvkiállítást szerveznek a kollégiumban használt tankönyvekből és a tanintézet oktatói által írt könyvekből. Kuriózum is lesz, az egyik könyvben Bethlen Gábor bejegyzése is látható, mondta.

Gyulafehérváron egy másik tárlat is nyílik, amelyen a budapesti Teleki László Alapítvány mutatja be több értékes műemlék felújítását, ez a szakmai szervezet felügyelte a dél-erdélyi templomok restaurálását is, melyeket anyaországi támogatással állítottak helyre.

Gudor Kund Botond rámutatott, a szórványba hozott rendezvénysorozattal azt szeretnék üzenni, hogy minden magyar ember számít, a legkisebb településen is, de az interetnikus, ökumenikus kapcsolatokat is erősíteni szeretnék, jelezni, hogy a reformátusok Dél-Erdélyben „építő szándékkal” vannak jelen.

Kopjafa helyett középkori templom

„Ezek a templomok és helyek részei a mi identitásunknak, a maguk szépségében és pompájában kiáltó, figyelmeztető jelek is. Ha a közösség nem viseli gondjukat, elveszhetnek” – mondta Kató Béla arra az újságírói kérdésre, hogy érdemes-e olyan templomokat felújítani, amelyekhez nem tartozik gyülekezet.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke •  Fotó: Református.ro/Kiss Gábor Galéria

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke

Fotó: Református.ro/Kiss Gábor

A püspök rámutatott: kopjafaállítással is lehet emlékezni a múltra, de ha ott áll egy középkori templom, annál beszédesebb bizonyíték nem kell az itt teremtett kultúrára. 

Ugyanakkor úgy vélte, soha nem kell kizárni a feléledés lehetőségét. „Megvan az esély arra, hogy egy rendbe tett templom hatására felélednek a lelkek, akik szunnyadnak” – mondta az egyházi elöljáró példaként a vegyes házasságban élő magyarokat említve.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy Dél-Erdély a megépült autópályák miatt Románia nagy ütemben fejlődő térsége, és megtörténhet, hogy a munkavállalói mobilitás olyan református magyarokat hoz majd ide, akik egyszer élettel töltik meg a felújított templomokat. „A kövek kiáltanak, hatnak a lelkiismeretünkre” – fogalmazott Kató Béla. 

 

korábban írtuk

Uralkodásának helyszínén, a gyulafehérvári várban állítanak emléket Bethlen Gábor erdélyi fejedelemnek
Uralkodásának helyszínén, a gyulafehérvári várban állítanak emléket Bethlen Gábor erdélyi fejedelemnek

Erdély aranykorára hivatott emlékeztetni Bethlen Gábor fejedelemnek a gyulafehérvári várban felállítandó egész alakos szobra, melyhez megvannak már az engedélyek. Az emlékművel a nagy államférfi által alapított kollégium 400 éves fennállását ünneplik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés