
Vájják a hegyoldalt az útépítők
Fotó: Arad Megyei Tanács
Arad megye hegyvidékének egyik legfontosabb és leglátványosabb közúti beruházása új lendület vett az időjárási körülmények javulásával: a munkagépek ismét dolgoznak A király útja építésén, a Marospetres községtől a Hunyad megyei határig tartó szakaszon. A két megyét a hegyen át összekötő új útszakasznak egyszerre tulajdonítanak gazdasági és turisztikai jelentőséget.
2026. március 18., 18:332026. március 18., 18:33
A munkálatok folytatásáról Iustin Cionca, az Arad megyei önkormányzat elnöke számolt be, hangsúlyozva, hogy az útépítés nemcsak közlekedési, hanem gazdasági és közösségi szempontból is kiemelt jelentőségű. Az elmúlt napokban a nehézgépek visszatértek a terepre, ahol látványos előrelépés tapasztalható:
A meredek, sziklás terep miatt ez az egyik legösszetettebb része a beruházásnak. „A király útja munkálatainak folytatása nagyon jó hír a környékbeli közösségek számára. Ez még több életet visz azokra a településekre, amelyeket most kivezetünk az elszigeteltségből. Ezzel a beruházással összekötünk a két, hegy által elválasztott települést” – idézte az elnököt a megyei tanács közleménye.
Az útépítés Arad és Hunyad megye önkormányzatainak közös projektje, amelynek célja a két megye közötti kapcsolat javítása és a határ menti mobilitás erősítése. A beruházás a Nyugati Regionális Program 2021–2027 keretében valósul meg, jelentős uniós finanszírozással. Lényegében egy erdei utat alakítanak át egy modern műúttá.
17 km hosszú útszakaszt építenek az Arad megyei Marospetres (Petriș) és a Hunyad megyei Alváca (Vața de Jos) között, ebből:
A munkálatok olyan összetett beavatkozásokat tartalmaznak, amelyek a hegyvidéki út stabilitását, a közlekedés biztonságát és a modern hozzáférést garantálják egy nehezen megközelíthető térségben.
Öt pihenőhelyet és egy elektromos töltőállomást is kialakítanak az út mentén.
A beruházástól a történelmi Zaránd-vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, elsősorban Alvácán, ahol gyógyfürdő működik, és amelynek a beosztott falvaiban több műemlék fatemplom is található.
Összesen nyolc környékbeli települést kapcsolnak be közvetlenül vagy közvetve a transzeurópai közlekedési hálózatba (TEN-T),
Nem mellékes az sem, hogy ezáltal alternatívát teremtenek a jelenleg nagyon forgalmas 7-es számú országutat (DN7) használók számára.
Mivel a közeli Soborsinban (Săvârșin) található néhai I. Mihály román király egykori kastélya, a királyi család Arad megyei rezidenciája, az új út A király útja elnevezést kapta.

A jelenlegi erdei utat járhatóvá tevő projekttől a vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, egyben a Zaránd-hegység több településének lakói számára teremtenek összeköttetést.
A stratégiai jellegű beruházásnak 2028 áprilisáig kell elkészülnie, amennyiben az időjárás és a terepviszonyok lehetővé teszik a folyamatos előrehaladást. Az Arad megyei önkormányzat elnöke szerint a hegyvidéki útvonal a természetjárók, kerékpárosok és a vidéki turizmus kedvelői számára is új perspektívákat kínálhat, miközben a helyi közösségek számára gyorsabb és biztonságosabb összeköttetést teremt.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!