
Ha addig nem sikerül megoldást találni, hidegek maradnak a fűtőtestek Temesváron
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Hétfőtől fűtés és melegvíz nélkül maradhatnak a temesváriak, az E.On ugyanis közölte, október 25-e után nem szolgáltat földgázt a Colterm távhőszolgáltatónak.
2021. október 21., 09:462021. október 21., 09:46
A nagyjából 50 ezer háztartást, kórházakat, iskolákat érintő rossz hírt Dominic Fritz polgármester jelentette be szerda este. „Ide jutottunk, pedig a temesvári önkormányzat idén 132 millió lejt utalt át a helyi költségvetésből a Coltermnek. Ám
– fejtette ki az elöljáró.
Elmondása szerint megválasztása óta egyetlen lejjel sem maradt el a helyi szolgáltató az E.Onnak, azonban
De más vállalatok és bankok felé is vannak történelmi tartozások – jegyezte meg Dominic Fritz.
„Mandátumom első napja óta intenzív tárgyalásokat folytatok az E.Onnal annak érdekében, hogy ne minden nap az aznapi áron kelljen megvásárolnunk a földgázt a Coltermnek” – húzta alá a Béga-parti város polgármestere.
Hozzátette: próbálta visszaszerezni a távhőszolgáltató hitelezőinek a bizalmát azáltal, hogy törlesztett a felhalmozott adósságokból, ám az energiaárak megemelkedése miatt állami segítség nélkül nem tudnak a télen melegvizet és fűtést szolgáltatni.
„Sajnos az E.Onnal folytatott tárgyalások számos okból kifolyólag kudarcba fulladtak. Több temesvári beruházásról mondtunk le, hogy a történelmi adósságok törlesztésével és ígéretünk betartásával visszaszerezzük a bizalmát. A szolgáltató mostani döntése azt jelenti, hogy gáz nélkül a Colterm nem tudja folytatni a termelést és a távhőszolgáltatást. Fennáll a kockázat, hogy több, mint 50 ezer temesvári háztartás, iskolák, kórházak maradnak melegvíz és fűtés nélkül. Minden erőfeszítést megteszünk annak érdekében, hogy elkerüljük ezt a forgatókönyvet” – fejtette ki a polgármester.

Az OTP Bank Románia szerdán közzétett elemzése szerint a román éves inflációs ráta az év végén elérheti a 8 százalékot, ha folytatódik az energia fogyasztói árának a növekedése a gáz nemzetközi árának alakulásával összhangban.
Az egyik lehetséges forgatókönyv, hogy a Colterm ezentúl az E.On helyett egy úgynevezett végső szolgáltatótól vásárolja a földgázt, a szolgáltató már el is küldte ezirányú kérését az Országos Energiaár-szabályozó Hatósághoz (ANRE). Közben pedig a városvezetés más gázszolgáltatókkal is tárgyal az együttműködés lehetőségéről.
A távhőszolgáltató már meg is kezdte a tárgyalásokat két szénbeszállítóval, amelyek meg is kezdték a szállítást Temesvárra, és tárgyalásokat folytatnak a kormánnyal is, hogy bocsásson a rendelkezésükre szenet a stratégiai állami tartalékból.
– mondta az elöljáró. Dominic Fritz egyúttal azzal a felhívással fordult minden érintetthez, hogy járjanak el felelősen, és találják meg közösen a legjobb megoldásokat, hogy ne álljon le a fűtés Temesváron.

Az energiaárak maximalizálását, az energiaszámlák egy részének kompenzálását, illetve a fizetésképtelen fogyasztók számlafizetésének halasztását javasolja a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – jelentette be Florin Cîțu ügyvivő kormányfő, az alakulat elnöke.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
szóljon hozzá!