
Diákok fáklyás felvonulása a Szabadság-szobornál 2023. október 6-án
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Szerdán és csütörtökön is lesznek már programok, de teljes gőzzel a hétvégén kezdődik meg az Aradi Magyar Napok idei rendezvénysorozata, amelynek fő mozzanata hagyományosan az október 6-i megemlékezés. Idén az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc 13 honvédtábornoka aradi kivégzésének 175. évfordulójára emlékezik a magyarság a nemzeti gyásznapon, amelyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tolmácsolja a magyar kormány üzenetét az aradi Szabadság-szobornál.
2024. szeptember 18., 07:582024. szeptember 18., 07:58
2024. szeptember 19., 08:222024. szeptember 19., 08:22
Több mint két évtizedes múltja van az Aradi Magyar Napoknak, amely nem csak szórakoztató, hagyományőrző, kulturális és szabadidős rendezvénysorozat. „Közösségépítő és -megtartó ereje van. Nemcsak Aradról, hanem a megye több településéről érkeznek résztvevők a rendezvényekre, amelyekből mindenki kiválaszthatja a korának és érdeklődési körének megfelelőt” – nyilatkozta a Krónikának a programot ismertető Péró Tamás, az RMDSZ Arad megyei szervezetének ügyvezető elnöke.
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt lesz program a szabadság-szobornál
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Képzőművészeti tárlatok, színházi előadások, könyvbemutatók, kiállítások, pódiumbeszélgetések szerepelnek az eseménynaptárban. Lesz többek között közönségtalálkozó Székely Csaba drámaíróval (szeptember 27.), aki Aradon végezte a középiskolát, tanulmányi kirándulás Világosra a megye magyar nyelven tanuló hatodik osztályosai számára (szeptember 28.), a minorita templomban emlékhelyet avatnak Kelemen Didák 18. századik hittérítőnek és írónak, a rend egykori főnökének (szeptember 29.), tartanak humorestet, pedagógusnapot és közönségtalálkozót Fa Nándorral (október 3.), aki ötször vitorlázta körül a Földet.
Szeptember 20–21-én, azaz pénteken és szombaton tartják a Szabadság-szobornak is otthont adó Román–magyar megbékélési parkban a gyerekfoglalkozásokkal, néptánccal, hagyományőrző íjászattal, kézművesvásárral és koncertekkel fűszerezett fesztiválhétvégét.
Két koncertet le kellett mondani pénzhiány miatt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az eredetileg háromnaposra tervezett dzsembori vasárnapi programjait kénytelenek voltak lefújni a kormány szeptember eleji sürgősségi rendelete miatt, amely a kulturális rendezvényekre fordítható költségvetési kiadásokat korlátozza (az Aradi Magyar Napok a város kulturális eseménynaptárában szerepel, ekként a művelődési központ fedezi a költségeket a városkasszából), és emiatt kellett lemondani az Ossian- és az Irigy Hónaljmirigy-koncertet is.

A kormány megszorító intézkedései miatt az aradi Városi Kulturális Központ arról értesítette az RMDSZ Arad megyei szervezetét, hogy a tervezettnél kisebb összeget fordíthatnak az idei Aradi Magyar Napok programjaira.
Az Aradi Magyar Napok fő mozzanata hagyományosan az október 6-i megemlékezés. Idén az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc véres megtorlásának, a 13 honvédtábornok aradi kivégzésének 175. évfordulójára emlékezik a magyarság a nemzeti gyásznapon. Az előestéjén két díszelőadást is tartanak: 16 órától a Kultúrpalotában, a filharmónia hangversenytermében Mága Zoltán hegedűművész koncertezik, 19 órától pedig a nagyszínházban (Ioan Slavici Klasszikus Színházban) a budapesti Nemzeti Színház mutatja be Katona József drámáját, a Bánk bánt Vidnyánszky Attila rendezésében. Mindkét előadásra ingyenes a belépés, viszont meghívókat kell igényelni az RMDSZ-irodában, ami megtehető szeptember 23-tól.
A vesztőhelyen álló obeliszknél áhítatott és koszorúzást tartanak
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Október 6-án, a nemzeti gyásznapon 13.30-tól a megyei múzeumban látogatható az 1848–1849-es Ereklyemúzeum, a vértanúkhoz és a forradalomhoz köthető relikviák gyűjteménye; vasárnap 16 órakor a vesztőhelyen álló obeliszknél tartanak főhajtást és koszorúzást, 17 órától az Arad-belvárosi római katolikus templomban gyászmisét celebrál az aradi vértanúk emlékére Udvardy György veszprémi érsek, ezt követően a megemlékezők menete gyalog érkezik a Szabadság-szoborhoz. Zala György monumentális alkotásánál 18.30-tól kezdődik az emlékezés és koszorúzás, beszédet mond többek között Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A megemlékezést az aradi diákok fáklyás felvonulása zárja.
Az Aradi Magyar Napok részletes programja megtalálható az RMDSZ megyei szervezetének honlapján.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
szóljon hozzá!