
BLITZ típusú razzia mezőségi falvakban: a közúti ellenőrzések során a rendőrök az online-adatbankban részletesen megvizsgálják a gépkocsivezetők okmányait
Fotó: Kolozs Megyei Rendőr-főkapitányság
Átfogó rendőrségi ellenőrzéseket tartott az elmúlt két napban a legtöbb erdélyi megyei rendőr-főkapitányság. A BLITZ típusú razziák során több település közútjait „szállták meg” az egyenruhások, de a gazdasági rendőrség is végezte feladatait: számos kereskedelmi egységet és szórakozóhelyet kerestek fel.
2026. január 23., 13:002026. január 23., 13:00
2026. január 23., 22:002026. január 23., 22:00
A szamosújvári 7-es Vidéki Rendőrkapitányság rendőrei BLITZ típusú akciót hajtottak végre Zsuk, Iklód, Bonchida, Kecsed, Magyarszarvaskend, Doboka, Szamosújvárnémeti, Ördöngösfüzes, Buza, Cege és Katona községben. A Kolozs Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának tájékoztatása szerint a rendőri tevékenységek elsősorban a közúti forgalom ellenőrzésére összpontosultak, a rendőri jelenlét láthatóságának növelése és a közlekedési balesetek megelőzése érdekében, fokozott jelenléttel a kockázatos területeken és az oktatási intézmények környezetében.
több mint 10 000 lej összértékben; egyidejűleg egy vezetői engedélyt és egy forgalmi engedélyt is bevontak.
A tevékenységek keretében a rendőrök alkoholszondás ellenőrzéseket is végeztek, valamennyi teszt eredménye negatív volt. A rendőrségi tájékoztató szerint az ilyen jellegű akciók a következő időszakban is folytatódnak, fő céljuk a közösség biztonságának növelése és a közlekedési kockázatok csökkentése.
Bihar megyében is átfogó rendőrségi razziára került sor a megye több útján. A Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának tájékoztatása szerint az elmúlt 24 órában 99 olyan közlekedési résztvevőt szankcionáltak szabálysértési eljárás keretében, akik veszélyeztették a közutak biztonságát; a kiszabott bírságok összértéke 43 297 lej volt.
Az akció során 56 gépjárművezetőt kaptak el gyorshajtás közben, kettőt szabálytalan előzés miatt, hatot a biztonsági öv használatának elmulasztása miatt, hármat azért, mert kézben tartott mobiltelefont használtak vezetés közben kihangosító rendszer nélkül, öt bírságot szabtak ki szabálytalan megállásért, nyolc szankciót a műszaki vizsga (ITP) hiánya miatt, négy gyalogost is megbírságoltak, valamint további 21 közlekedési résztvevőt egyéb szabályszegések miatt.
Ugyanakkor 11 olyan jármű közlekedését is megtiltották, amelyek nem feleltek meg a közúti közlekedés biztonsági feltételeinek. Ezeknek a járműveknek a forgalmi engedélyét bevonták mindaddig, amíg a feltárt műszaki hibákat nem orvosolják.
A közúti ellenőrzések elengedhetetlen tartozékává vált az alkoholszondás ellenőrzés is
Fotó: Kolozs Megyei Rendőr-főkapitányság
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivőjének tájékoztatása szerint Mezőzáhon, a 13-as vidéki rendőrőrs illetékességi területén nagyszabású, megerősített létszámú, integrált rendszerben végrehajtott akcióra került sor a közbiztonság növelése érdekében. A Gazdasági Bűnözés Felderítésével Foglalkozó Szolgálat rendőrei, a marosludasi ügyészség koordinálásával, 12 házkutatási parancsot hajtottak végre egy csalás és magánokirat-hamisítás bűncselekményeire vonatkozó büntetőügyben, amelynek során mobileszközöket és könyvelési dokumentumokat foglaltak le.

Integrált közúti ellenőrzést folytattak kedden a DN1-es főúton országszerte. Kolozs megyében a rendőrök a Bányabükk térségében végzett ellenőrzésekre meghívták a sajtó képviselőit is. A rendőrök elsősorban alkoholtesztet végeztek.
Ugyancsak
A bűnügyi nyomozás területén nyolc helyszínen tartottak razziát és ellenőrzést, valamint 14 olyan személyt ellenőriztek, akik szexuális jellegű bűncselekmények vagy tiltott anyagokkal kapcsolatos cselekmények miatt álltak megfigyelés alatt.
A közlekedési rendőrök 141 gépjárművet ellenőriztek és 134 személyt igazoltattak, továbbá 66 alkoholszondás vizsgálatot végeztek.
Negyvenöt szabálysértési bírságot szabtak ki, több mint 20 800 lej összértékben; öt forgalmi engedélyt és egy vezetői engedélyt bevontak, valamint egy rendszámtáblapárt vontak vissza a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) hiánya miatt.
A közrendvédelmi területen 16 objektum biztonsági rendszerét ellenőrizték, és hat bírságot szabtak ki, összesen 20 000 lej értékben. Erdészeti vonalon 17 tehergépkocsit ellenőriztek, egy bírságot szabtak ki 4 000 lej értékben, és 3,78 köbméter tűzifát koboztak el.
valamint tíz esetben állatmenhelyen történő ideiglenes elhelyezésről szóló határozatot adtak ki veszélyben lévő állatok számára.
A fegyverekkel, robbanóanyagokkal és veszélyes anyagokkal kapcsolatos területen 22 törvényes fegyvertartót ellenőriztek.
Az iskolai biztonság területén 15 tájékoztató és megelőző tevékenységet tartottak a Mezőzáh, Mezőméhes és Nagysármás oktatási intézményeiben, amelyeken mintegy 350 diák és pedagógus vett részt.
Gyulafehérvári közúti ellenőrzés
Fotó: Fehér megyei rendőr-főkapitányság
A Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának tájékoztatása szerint Gyulafehérváron a közlekedésrendészet munkatársai hajtottak végre átfogó akciót. Az ellenőrzések célja a közlekedési kockázatok csökkentése volt, elsősorban a közúti baleseteket kiváltó fő okokra összpontosítva: a megengedett sebességhatár be nem tartására, valamint a gyalogosoknak és járműveknek járó elsőbbség meg nem adására. A rendőrök felléptek a gyalogosok, a kerékpárosok és az elektromos rollert vezetők fegyelmezetlensége ellen is.
A feltárt szabálytalanságok nyomán 67 szabálysértési bírságot szabtak ki: 26-ot gyorshajtásért, ötöt a gyalogosoknak járó elsőbbség meg nem adásáért, hetet szabálytalan átkelésért, valamint 29-et egyéb szabálysértések miatt. A bírságok összértéke 22 527 lej volt. Kiegészítő intézkedésként tíz vezetői engedélyt bevontak, és öt forgalmi engedélyt visszavontak.
A sajtóosztály tájékoztatása szerint több mint 30 szabálysértési bírságot szabtak ki, mintegy 10 000 lej értékben, az 1991. évi 61. számú törvény rendelkezései alapján. A közlekedésrendészet munkatársai 24 óra alatt 150 szabálysértési bírságot alkalmaztak gépjárművezetők és gyalogosok esetében, összesen 50 000 lej értékben. Emellett kiegészítő intézkedésként 14 gépjárművezető esetében felfüggesztették a járművezetési engedélyt.
A Román Rendőrség által alkalmazott BLITZ típusú ellenőrzés lényege, hogy hirtelen induló, előre nem bejelentett akcióról van szó, amelyet nagy erőkkel, sok rendőr egyidejű részvételével hajtanak végre. A rendőrség néhány óra alatt számos ellenőrzést végez el egy konkrét cél érdekében (például közlekedési ellenőrzés, bűnmegelőzés, razzia).
A közlekedésrendészet területén a BLITZ típusú ellenőrzések kiterjednek az alkoholszondás vizsgálatokra, a gyorshajtás, a biztonsági öv használata és a járművek műszaki állapotának ellenőrzésére. A közbiztonsági ellenőrzések során szórakozóhelyeket, aluljárókat és pályaudvarokat keresnek fel a rendőrök. A közös akciók része a körözött személyek felkutatása, valamint a drogellenőrzés is.
A BLITZ-ellenőrzések rendszeres alkalmazásával a rendőrség célja egyrészt az, hogy a jogsértők érezzék a fokozott ellenőrzést, másrészt a rendőri munka hatékonyságának növelése: rövid idő alatt sok szabálysértést lehet feltárni, és erősödik a rendőri jelenlét láthatósága.

Közúti ellenőrzés-sorozat zajlott kedden a DN1–E60-as főút mentén Bukaresttől Nagyváradig. A rendőrség, a RAR és az ISCTR szakemberei a műszaki állapotot, az ittas vezetést és a közlekedési fegyelmet vizsgálták, sok járművet azonnal kivontak forgalomból.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!