
Fotó: Videófelvétel
Mintegy kétszázan tiltakoztak Nagyszebenben szombaton amiatt, hogy nemrég szobrot emeltek a megyeszékhely főterén Samuel Brukenthalnak, Erdély egykori kormányzójának.
2021. szeptember 18., 20:152021. szeptember 18., 20:15
2021. szeptember 18., 20:382021. szeptember 18., 20:38
A tüntetést szélsőségesen nacionalista román szervezetek, a Calea Neamului (Nemzet útja) és az önmagát „kulturális-hazafias” szervezetként meghatározó Avram Iancu Egyesület hirdette meg. A város polgármesteri hivatala jóváhagyta a megmozdulást. A demonstráció részvevői – akik közül sokan népviseletbe öltöztek – román trikolórokat lobogtattak, és azt hangoztatták, hogy Brukenthalnak nem lett volna szabad szobrot állítani,
A tüntetők hazafias dalokat énekeltek, azt skandálták, hogy „Le a szoborral!”, „Brukenthal, a romángyilkos”, „Le a gyilkossal”, ugyanakkor kifeszítettek két a móc parasztvezérek portréjával ellátott, valamint a Horea és Cloşca kerékbe törését ábrázoló óriásbannert.
„Ez a mi országunk! Tiltakozunk, és követeljük a polgármesteri hivataltól, hogy távolíttassa el a betolakodó szobrát, a volt kormányzó ugyanis közvetlen felelős volt az erdélyi román parasztok elüldözéséért, a Horea, Cloşca és Crişan vezette lázadás vérbe fojtásáért” – hangoztatta felszólalásában Mihai Târnoveanu, a Calea Neamului elnöke. Târnoveanu azt hangoztatta: Klaus Iohannis államfőnek a Brukenthal-szobor leleplezésén való részvétele annak bizonyítéka, hogy „Románia idegen hatalom alatt áll”. A demonstráción részt vett Gheorghe Funar, Kolozsvár egykori magyarfaló polgármestere is, aki követelte valamennyi „romángyilkos, betolakodó” szobrának ledöntését, szerinte el kell távolítani többek között az aradi Szabadság-szobrot, Márton Áron püspök kolozsvári szobrát és a Wass Albert írót ábrázoló köztéri alkotásokat is.
Fotó: Videófelvétel
Mint arról beszámoltunk, a Samuel Brukenthalt, Erdély egykori kormányzóját ábrázoló nagyméretű szobrot – Deák Árpád nagyváradi szobrászművész alkotását – egy héttel ezelőtt avatták fel Nagyszeben Nagypiac terén az egykori szász politikus és múzeumalapító születésének 300. évfordulója alkalmából. Az 1721 és 1803 között élt báró alapította a Brukenthal-múzeumot, amely a könyvtárral együtt az erdélyi szászok legjelentősebb tudományos intézményévé vált. A közgyűjtemény kezdeményezte a szobor felállítását.
A múlt szombati avatón részt vett Klaus Iohannis államelnök is (aki korábban Nagyszeben polgármestere volt), és kora jelentős személyiségének nevezte Samuel von Brukenthalt. „A Brukenthal emlékére itt felállított szobor tisztelgés értékes hagyatéka előtt, és igazolja azon meggyőződését, hogy a jó kormányzás alapja az oktatás és a kultúra, azok az erők, amelyek lehetővé teszik a polgárok számára, hogy felelősségteljesen részt vegyenek saját jövőjük alakításában” – fogalmazott az avatáson az államfő.

Deák Árpád nagyváradi szobrászművész készítette el Samuel von Brukenthalnak, Erdély egykori szász kormányzójának a háromméteres bronzszobrát, amelyet szombaton avattak fel Nagyszeben központjában.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
3 hozzászólás