Hirdetés

Kulturális szezonnyitás, visszatérésre ösztönző programok a válaszúti Bánffy-kastélyban

Bánffy-kastély

A frissen restaurált, Erdély egyik építészeti ékkövének számító válaszúti Bánffy-kastély mindennap látogatható

Fotó: Facebook/Vákár István

Minden korosztályt szeretne megszólítani, a visszatérő látogatóknak is újdonságot kínálni a válaszúti Bánffy-kastély, amely idéntől már teljes minőségében kulturális intézményként működik. A Kolozs megyei műemlék épületben kedden délután megnyitották az idei kulturális szezont, ennek részleteiről Szalma Anna Mária néprajzkutató beszélt a Krónikának. A felújítás után régi pompájában tündöklő 19. századi Bánffy-kastély idegenvezetője történeti érdekességekre, a tervezett programokra, célokra is kitért.

Bede Laura

2025. április 29., 18:002025. április 29., 18:00

2025. április 30., 00:542025. április 30., 00:54

Nagy érdeklődés övezte, hétvégente több százan látogatták meg tavaly a válaszúti Bánffy-kastélyt azt követően, hogy a kívül-belül megújult Kolozs megyei műemléképület tavasszal megnyitotta kapuit és ingyenesen megtekinthetővé vált. „A felújításról gondoskodó Kolozs megyei tanács elképzelése az volt, hogy az igazgatása alatt álló kastélyt multikulturális intézményként hasznosítsa, ezért tavaly decemberben megalakult egy adminisztrációs munkacsoport, és idéntől már napi szinten, alkalmazottakként felügyeljük az eseményeket, a látogatás folyamatát. Így állandó a felügyelet, nem szerveződnek egymásra a csoportos látogatások,

ugyanakkor az idei évtől lett saját e-mail címe (banffy@cjcluj.ro) és telefonszáma (0788-100-215) a kastélynak,

Hirdetés

ahol bátran lehet érdeklődni az eseményekről, partnerségről, fotózásról, videózásról, csoportok fogadásáról” – mondta a Krónika érdeklődésére Szalma Anna Mária, a kastély idegenvezetője. Hozzátette, a belépés most már díjhoz kötött, azonban ez nem egy nagy összeg, és diákok, nyugdíjasok, csoportok számára kedvezményt kínálnak. Rámutatott, a Kolozsvártól 25 kilométerre található nemesi lak hétköznap 9–17, hétvégén pedig 11–19 óra között várja a látogatókat, és attól függetlenül, hogy az épület épp otthont ad egy eseménynek vagy sem, hétvégén nagyon nagy számban érkeznek érdeklődők.

Bánffy-kastély Galéria

A zöld mázas csempekályha is megtekinthető

Fotó: Facebook/Vákár István

„A kastélynak megtekinthető az a része is, ahol az utolsó előtti tulajdonos, báró Bánffy Ádám saját kezű munkái, fafaragványai, mázas csempekályhái, majolika plakettjei találhatók – mindezek az épület leglátványosabb és -értékesebb darabjai. Egyébként az emeleti termek üresek, ugyanis a kastély a kommunizmus idején, 1967-től egészen 2007-ig speciális igényű gyerekek bentlakásos iskolájaként működött, és a fenti emeleti termeket hálószobaként használták, így azokban a fából faragott falburkolaton kívül nem maradt meg egyéb eredeti berendezési tárgy.

Idézet
A Kolozs megyei tanács pedig úgy döntött, hogy a kastélyt ne egy úgymond naftalinszagú múzeumként hasznosítsa, megtöltve a kort idéző bútorokkal

– hiszen az eredetiek sajnos szétszóródtak, megsemmisültek a II. világháborútól a felújításig –, hanem galériaként képzeli el az emeleti termeket” – magyarázta a néprajzkutató. Mint kifejtette, kulturális intézményként ezzel azt szeretnék elérni, hogy ne „fogyasszák” el a látogatóikat, hanem olyan programot kínáljanak, amiért visszatér a kastélyba az is, aki például már részt vett egy vezetett sétán, megismerkedett az épület történetével.

Bánffy-kastély Galéria

Szalma Anna Mária szerint szeretnének olyan programot kínálni, ami visszacsalogatja a látogatókat

Fotó: Facebook/Ținutul Fluturelui Albastru

Minőségi időt lehet eltölteni a Bánffy-kastélyban

Ennek érdekében Marcel Lupșe festőművész kiállításával nyitották meg kedden (április 29-én) délután az idei kulturális szezont, majd május 17-étől Kolozsi Tibor szobrászművész alkotásaival is várják az érdeklődőket. „Május 18-án pedig a múzeumok nemzetközi napját tartják, s bár mi nem közgyűjteményként határozzuk meg magunkat, vannak muzeális értékeink, és szeretnénk közönségünkkel megünnepelni ezt a napot, ingyenes belépőt kínálva.

Még nincs véglegesítve a program, de annyit elárulhatok, hogy ezzel az eseménnyel is szeretnénk hangsúlyozni, hogy

a kastély olyan helyként akarja magát meghatározni, ahol az emberek jól érzik magukat, bátran jönnek ide minőségi időt tölteni.

Aznap megnyitjuk a kastélyparkot piknikezésre, és óránként vezetett sétákat fogunk tartani román és magyar nyelven felváltva” – részletezte Szalma Anna Mária. Hozzátette, az idei szezonra tematikus vezetett sétákkal is készülnek, így többek között teljes körű kastélybejárás kérhető idegenvezetéssel (román, magyar és angol nyelven), de ha valaki Bánffy Ádám alkotásairól, egyéniségéről, a helyi közösségben betöltött szerepéről szeretne egy órán keresztül hallani, vagy a természeti örökséget fedezné fel a kastélyparkban, az intézmény munkatársai erre is nyitottak.

Bánffy-kastély Galéria

Bejárható terek. Román, magyar és angol nyelvű vezetett séta igénylehető

Fotó: Facebook/Vákár István

„Szeretném megjegyezni, hogy a megyei tanács fennhatósága alá tartozva a kastély mindenképp próbálja hangsúlyozni kulturális intézmény aspektusát, például a múlt hét folyamán a kolozsvári Művészeti Múzeum átadott nekünk nyolc eredeti festményt. Az egyik darab azzal emelkedik ki a többi közül, hogy eredetileg a kastély berendezési tárgyát képezte, és a híres, zöld mázas csempekályhás ebédlő falát díszítette. Így most hazakerül a tájkép, amelyet Melka Vince festőművész készített Bánffy Ádám megrendelésére” – magyarázta az idegenvezető.

Szalma Anna Máriától azt is megkérdeztük, hogy milyen szerepet kíván betölteni a közösség életében az immár régi pompájában tündöklő 19. századi épület.

Idézet
A kastély nagyon fontos szerepet töltött be a közösség – és nemcsak a válaszúti és bonchidai emberek – életében, amikor a Bánffy-család lakta, mindegyik itt élt báró szívén viselte a helyi közösségek ügyét,

és számtalan dologgal hozzájárult jólétükhöz:

  • jótékonysági bálok formájában,
  • iskolát építettek a válaszúti gyerekeknek,
  • a nemesi család tagjai nemtől függően nő-, tűzoltó-, gazdasági egyletben vettek részt,
  • vadásztársaságokhoz tartoztak. Ugyanakkor Bánffy Ádámról tudjuk, hogy őt nagyon érdekelte az, hogyan kötheti össze a kistermelőket, a kisgazdákat az arisztokráciával, ezért a farmereket érdekszövetségekbe gyűjtötte, tanította őket különböző technikákra, és a termékeiket egy vásárcsarnokszerűségben értékesítettek Kolozsváron” – elevenítette fel a néprajzkutató.
Bánffy-kastély Galéria

A kastély immár Kolozs megye és a környező megyék lakosságát szolgálná ki

Fotó: Facebook/Vákár István

Mint mondta, most nem ezt a vonalat képviselik, viszont azt gondolják, hogy egy nagyobb közösséget, Kolozs megye és a környező megyék lakosságát szolgálják ki. „Szélesebb körben pedig a turizmust is szolgáljuk, ugyanis nagy számban jönnek látogatók, és fontosnak tartjuk, hogy a kastély a történetével együtt legyen látható, hallható, befogadható, ugyanakkor tudjon válaszolni a szűkebb-tágabb környezetünk igényeire. Arra is odafigyelünk, hogy egy kisgyermekes család számára is megfelelő helyszín legyen, játszási lehetőséget biztosítva.

Ugyanakkor szeretnénk már a gyerekeknek is továbbadni épített, természeti, szellemi örökségünket, ezért a különféle iskolai szervezett látogatások alkalmával a diákok ingyen látogathatják a kastélyt,

melynek történetéről korosztályuknak megfelelően mesélünk nekik. Bátorítjuk a pedagógusokat, hogy válasszák ezt a helyszínt Zöld hétre, Iskola másként alkalmával, hiszen Kolozsvárról vonattal is megközelíthető, így olcsó és nagyszerű iskolai látogatás célpontja lehet a válaszúti Bánffy-kastély” – mutatott rá Szalma Anna Mária.

korábban írtuk

Ingyenesen megcsodálható a régi pompájában tündöklő válaszúti Bánffy-kastély
Ingyenesen megcsodálható a régi pompájában tündöklő válaszúti Bánffy-kastély

Nyitott kapuk hetét tartanak június 3–10. között a válaszúti Bánffy-kastélynál, az érdeklődők belülről is megtekinthetik a gyönyörűen felújított Kolozs megyei épületet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
Hirdetés