
Több évnyi bizonytalanság után pont kerül az Azomureș-tranzakcióra
Fotó: Haáz Vince
A Romgaz 69 millió euróért felvásárolja az Azomureșt. Bolojan miniszterelnök hétvégi Facebook-bejegyzése szerint az Azomureș-ügylet megmenti a romániai műtrágyagyártást, és stabil árakat biztosít a gazdáknak.
2026. június 01., 14:482026. június 01., 14:48
2026. június 01., 14:592026. június 01., 14:59
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szombaton a Facebookon jelentette be az elmúlt évek egyik legfontosabb hírét a román mezőgazdaság számára: a többségében állami tulajdonban lévő Romgaz 69 millió euróért átveszi az Azomureș ipari platformját, a szerződést pedig még ugyanazon a napon aláírták.
A miniszterelnök azt üzente:
A teljes összegből valamivel több mint 46 millió euró a kombinát értékét képviseli, mintegy 10 millió eurót fordítanak nyersanyagokra és fogyóeszköz-készletekre, további 13 millió euró pedig a gyár működésének fenntartását és a bérek kifizetését szolgálja a következő két hónapban, a marosvásárhelyi kombinát tényleges átvételéig.
Az ügylet még nem zárult le teljesen, mivel több jóváhagyásra is szükség van: a 70 százalékban állami tulajdonban lévő Romgaz részvényeseinek közgyűlési döntésére, a Versenytanács engedélyére, valamint a Külföldi Közvetlen Befektetéseket Vizsgáló Bizottság (CEISD) jóváhagyására. A politikai és gazdasági üzenet azonban egyértelmű: a román állam úgy döntött, hogy az Azomureș nem zárja be kapuit.
Az Azomureș Románia egyetlen ipari méretű nitrogénműtrágya-gyártója. Amikor a kombinát a földgázárak robbanásszerű emelkedése és a Perzsa-öböl térségében kialakult válság miatt a leállás veszélyére figyelmeztetett, a mezőgazdasági ágazatban azonnal megszólaltak a vészharangok.
A Romgaz tevékenységének diverzifikálásával a Fekete-tengerből kitermelt földgázt a román iparon keresztül hasznosítja. Az elképzelés egyszerű, ugyanakkor stratégiai jelentőségű:
Így az ország kevésbé függ az orosz, közel-keleti vagy az európai tőzsdék ingadozó piacairól érkező importtól.
Bolojan hangsúlyozta a kombinát jelentőségét Maros megyében és a több mint 900 alkalmazott szerepét is. Mint mondta, ez az elmúlt évek egyik legfontosabb tranzakciója. Az Azomureș nem csupán műtrágyagyár, hanem a marosvásárhelyi térség gazdaságának egyik pillére, amelytől közvetlenül több száz család megélhetése függ.
Szakemberek szerint a döntés rendkívül kritikus időszakban született.
Az európai karbamid ára 2026 első felében rekordokat döntött, az Európai Unió nitrogénműtrágya-importja januárban 80 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, miközben a 2026. január 1-jétől alkalmazott CBAM szén-dioxid-kiegyenlítő mechanizmus tovább drágította az importált műtrágyát.
A Bolojan-kormány már korábban 620 millió lejt különített el a mezőgazdasági gázolaj jövedéki adójának csökkentésére 2026-ban, literenként 2,697 lej visszatérítést biztosítva a gazdáknak a mezőgazdasági munkák során felhasznált üzemanyag után. Most ehhez társul a műtrágyaellátás biztonságának és a kiszámítható áraknak a garantálása.
Az ügylet most a szükséges intézményi jóváhagyási folyamatokon megy keresztül. Ezek lezárulta után
A romániai gazdák várhatóan a 2027-es mezőgazdasági szezonban érzékelhetik az első kézzelfogható hatásokat, elsősorban a karbamid és a nitrogénalapú műtrágyák árának stabilizálódása révén.

Románia lett az Európai Unió műtrágyaár-drágulási listájának első helyezettje: az Eurostat adatai szerint 2025-ben átlagosan 16,8 százalékkal emelkedtek az árak.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!