
Több évnyi bizonytalanság után pont kerül az Azomureș-tranzakcióra
Fotó: Haáz Vince
A Romgaz 69 millió euróért felvásárolja az Azomureșt. Bolojan miniszterelnök hétvégi Facebook-bejegyzése szerint az Azomureș-ügylet megmenti a romániai műtrágyagyártást, és stabil árakat biztosít a gazdáknak.
2026. június 01., 14:482026. június 01., 14:48
2026. június 01., 14:592026. június 01., 14:59
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szombaton a Facebookon jelentette be az elmúlt évek egyik legfontosabb hírét a román mezőgazdaság számára: a többségében állami tulajdonban lévő Romgaz 69 millió euróért átveszi az Azomureș ipari platformját, a szerződést pedig még ugyanazon a napon aláírták.
A miniszterelnök azt üzente:
A teljes összegből valamivel több mint 46 millió euró a kombinát értékét képviseli, mintegy 10 millió eurót fordítanak nyersanyagokra és fogyóeszköz-készletekre, további 13 millió euró pedig a gyár működésének fenntartását és a bérek kifizetését szolgálja a következő két hónapban, a marosvásárhelyi kombinát tényleges átvételéig.
Az ügylet még nem zárult le teljesen, mivel több jóváhagyásra is szükség van: a 70 százalékban állami tulajdonban lévő Romgaz részvényeseinek közgyűlési döntésére, a Versenytanács engedélyére, valamint a Külföldi Közvetlen Befektetéseket Vizsgáló Bizottság (CEISD) jóváhagyására. A politikai és gazdasági üzenet azonban egyértelmű: a román állam úgy döntött, hogy az Azomureș nem zárja be kapuit.
Az Azomureș Románia egyetlen ipari méretű nitrogénműtrágya-gyártója. Amikor a kombinát a földgázárak robbanásszerű emelkedése és a Perzsa-öböl térségében kialakult válság miatt a leállás veszélyére figyelmeztetett, a mezőgazdasági ágazatban azonnal megszólaltak a vészharangok.
A Romgaz tevékenységének diverzifikálásával a Fekete-tengerből kitermelt földgázt a román iparon keresztül hasznosítja. Az elképzelés egyszerű, ugyanakkor stratégiai jelentőségű:
Így az ország kevésbé függ az orosz, közel-keleti vagy az európai tőzsdék ingadozó piacairól érkező importtól.
Bolojan hangsúlyozta a kombinát jelentőségét Maros megyében és a több mint 900 alkalmazott szerepét is. Mint mondta, ez az elmúlt évek egyik legfontosabb tranzakciója. Az Azomureș nem csupán műtrágyagyár, hanem a marosvásárhelyi térség gazdaságának egyik pillére, amelytől közvetlenül több száz család megélhetése függ.
Szakemberek szerint a döntés rendkívül kritikus időszakban született.
Az európai karbamid ára 2026 első felében rekordokat döntött, az Európai Unió nitrogénműtrágya-importja januárban 80 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, miközben a 2026. január 1-jétől alkalmazott CBAM szén-dioxid-kiegyenlítő mechanizmus tovább drágította az importált műtrágyát.
A Bolojan-kormány már korábban 620 millió lejt különített el a mezőgazdasági gázolaj jövedéki adójának csökkentésére 2026-ban, literenként 2,697 lej visszatérítést biztosítva a gazdáknak a mezőgazdasági munkák során felhasznált üzemanyag után. Most ehhez társul a műtrágyaellátás biztonságának és a kiszámítható áraknak a garantálása.
Az ügylet most a szükséges intézményi jóváhagyási folyamatokon megy keresztül. Ezek lezárulta után
A romániai gazdák várhatóan a 2027-es mezőgazdasági szezonban érzékelhetik az első kézzelfogható hatásokat, elsősorban a karbamid és a nitrogénalapú műtrágyák árának stabilizálódása révén.

Románia lett az Európai Unió műtrágyaár-drágulási listájának első helyezettje: az Eurostat adatai szerint 2025-ben átlagosan 16,8 százalékkal emelkedtek az árak.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
szóljon hozzá!