Hirdetés

Azomureș: aláírták az adásvételi szerződést, állami kézbe kerül az egyetlen működő romániai műtrágyagyár

Azomureș

Több évnyi bizonytalanság után pont kerül az Azomureș-tranzakcióra

Fotó: Haáz Vince

A Romgaz 69 millió euróért felvásárolja az Azomureșt. Bolojan miniszterelnök hétvégi Facebook-bejegyzése szerint az Azomureș-ügylet megmenti a romániai műtrágyagyártást, és stabil árakat biztosít a gazdáknak.

Makkay József

2026. június 01., 14:482026. június 01., 14:48

2026. június 01., 14:592026. június 01., 14:59

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szombaton a Facebookon jelentette be az elmúlt évek egyik legfontosabb hírét a román mezőgazdaság számára: a többségében állami tulajdonban lévő Romgaz 69 millió euróért átveszi az Azomureș ipari platformját, a szerződést pedig még ugyanazon a napon aláírták.

A miniszterelnök azt üzente:

Hirdetés
Idézet
Az átvétel megmenti a romániai mezőgazdaság számára nélkülözhetetlen műtrágyagyártást, és a következő években stabil árakat biztosít gazdáink számára.”

A teljes összegből valamivel több mint 46 millió euró a kombinát értékét képviseli, mintegy 10 millió eurót fordítanak nyersanyagokra és fogyóeszköz-készletekre, további 13 millió euró pedig a gyár működésének fenntartását és a bérek kifizetését szolgálja a következő két hónapban, a marosvásárhelyi kombinát tényleges átvételéig.

Az ügylet még nem zárult le teljesen, mivel több jóváhagyásra is szükség van: a 70 százalékban állami tulajdonban lévő Romgaz részvényeseinek közgyűlési döntésére, a Versenytanács engedélyére, valamint a Külföldi Közvetlen Befektetéseket Vizsgáló Bizottság (CEISD) jóváhagyására. A politikai és gazdasági üzenet azonban egyértelmű: a román állam úgy döntött, hogy az Azomureș nem zárja be kapuit.

Az Azomureș Románia egyetlen ipari méretű nitrogénműtrágya-gyártója. Amikor a kombinát a földgázárak robbanásszerű emelkedése és a Perzsa-öböl térségében kialakult válság miatt a leállás veszélyére figyelmeztetett, a mezőgazdasági ágazatban azonnal megszólaltak a vészharangok.

A Romgaz tevékenységének diverzifikálásával a Fekete-tengerből kitermelt földgázt a román iparon keresztül hasznosítja. Az elképzelés egyszerű, ugyanakkor stratégiai jelentőségű:

Románia földgázt termel ki a Fekete-tengerből, azt az Azomureșnél nitrogénműtrágyává dolgozza fel, majd stabil áron értékesíti a román gazdáknak.

Így az ország kevésbé függ az orosz, közel-keleti vagy az európai tőzsdék ingadozó piacairól érkező importtól.

Bolojan hangsúlyozta a kombinát jelentőségét Maros megyében és a több mint 900 alkalmazott szerepét is. Mint mondta, ez az elmúlt évek egyik legfontosabb tranzakciója. Az Azomureș nem csupán műtrágyagyár, hanem a marosvásárhelyi térség gazdaságának egyik pillére, amelytől közvetlenül több száz család megélhetése függ.

  • Szakemberek szerint a döntés rendkívül kritikus időszakban született.

  • Az európai karbamid ára 2026 első felében rekordokat döntött, az Európai Unió nitrogénműtrágya-importja januárban 80 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, miközben a 2026. január 1-jétől alkalmazott CBAM szén-dioxid-kiegyenlítő mechanizmus tovább drágította az importált műtrágyát.

A Bolojan-kormány már korábban 620 millió lejt különített el a mezőgazdasági gázolaj jövedéki adójának csökkentésére 2026-ban, literenként 2,697 lej visszatérítést biztosítva a gazdáknak a mezőgazdasági munkák során felhasznált üzemanyag után. Most ehhez társul a műtrágyaellátás biztonságának és a kiszámítható áraknak a garantálása.

Az ügylet most a szükséges intézményi jóváhagyási folyamatokon megy keresztül. Ezek lezárulta után

a Romgaz ténylegesen átveszi a kombinát működtetését, és újraindíthatja a műtrágyagyártást.

A romániai gazdák várhatóan a 2027-es mezőgazdasági szezonban érzékelhetik az első kézzelfogható hatásokat, elsősorban a karbamid és a nitrogénalapú műtrágyák árának stabilizálódása révén.

korábban írtuk

Elszálltak a műtrágyaárak: Romániában a legsúlyosabb a helyzet az EU-ban
Elszálltak a műtrágyaárak: Romániában a legsúlyosabb a helyzet az EU-ban

Románia lett az Európai Unió műtrágyaár-drágulási listájának első helyezettje: az Eurostat adatai szerint 2025-ben átlagosan 16,8 százalékkal emelkedtek az árak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés